şükela:  tümü | bugün
  • oyuncu kadrosunda gün koper, erdem akakçe ve bennu yıldırımları barındıran 2016 yapımı erhan tuncer filmi.
    23. adana film festivalinde dünya prömiyerini yapmıştır.
    avc film prodüksiyonudur.
  • antalya sinema günleri kapsamında gösterimi ve akabinde yönetmeni ile söyleşisi yapılmış olan film.
    iletişimsizlik üzerine karanlık bir öyküyü arabeskten uzak ve çok doğru bir dille anlatan oldukça başarılı bir yapım olmuş, vizyonda yakalayınız gidiniz ve görünüz.
  • ölüm döşeğindeki baba son nefesini vermek üzeredir ve aralarında köklü bir iletişim bozukluğu olan kardeşlerin içsel-dışsal çatışmasını konu edinmiş bir film. yönetmen de olaya ve karakterlere bakın diyip gereksiz hiçbir şeyi müdahil etmemiş. daracık ev, insansız sokaklar, müşterisiz cafe sahneleri ile karakterlere odaklanmakta zorlanmıyorsunuz zaten.

filmde dört kardeşimiz var. mutlak iyi yok, mutlak kötü de yok; sadece insan var. yozlaşmanın topuzu biraz kaçmış ama olsun. beklediğinizden biraz daha hareketli gidiyor hikaye. kardeşlerin birbirine pasif-agresif trip yaptığı bir film değil yani. daha çok yolculuk olmayan bir "yol hikayesi" gibi. oyuncuların hepsi mükemmel iş çıkarmışlar: bennu yıldırımlar, gün koper, erdem akakçe, özer arslan...
    erhan tuncer hocamızın, bir sürü çalışmasının arasında - yarı belgesel deneme çekimini saymazsak- ilk uzun metraj filmi. dahası da gelecektir de. gelsin de.

karakterlerin altyapısı çok düzgün her birisi yaşadıklarının onu olmaya zorladığı insan.

--- spoiler ---

abla: herkese yakın gibi duruyor ama kendisine dokunulmadığı sürece. kendisini güvende hissetmediği için ilk evlenip kaçan kız, evliliğinden mutlu olmadığı için miras payından alabildiğini alıp bir şans daha yakalamak istiyor.

abi metin: hayatı, hep başkalarının istekleriyle şekillendiği için kendine ait bir karakteri gelişmemiş. bu da sürekli daha keskin hareketlerle kendisini bir birey olarak ispat etmeye zorluyor. onu hep başkaları şekillendirmiş, o yüzden o da başkalarına şekil vermeye çalışırken çok rahat davranıyor.

kemal: hep sessiz kalmış, diğerlerine söz söyleme hakkı olmayan ufak kardeş. herkes kaçıp kurtulmuştur evden ama kalmak zorunda kalmıştır. o yüzden şikayet etme hakkı yoktur; nankörlük yapamazdı. ablası ile abisinin miras konuşmalarına kulak misafiri olduktan sonra ilerisi için de ümidini kaybeder. henüz kendisi için kullanacak bir şansı olmadığı için, tek bir hareket ile her şeyi düzeltmek ister. bilinçli ya da bilinçsiz. tartışılır. onlara her katlanamadığında "acıkmadınız mı? dolapta yiyecek bir seyler var" demesi bende bilincli izlenimi yaratıyor ama siz daha iyi bilirsiniz tabi.

abi aziz: evden - ve dolayısıyla tüm sorumluluklarından- kaçıp giden abi. metin gibi kendisinden vazgeçip ailesiyle ilgilenmesi beklenirken, kaçıp kurtulmak ister. tek ve büyük bir hamle yapar ama başaramaz. en yıkılmış olanı odur. çünkü herşeye sırt döndüğü hareketiyle birlikte bütün umutlarını da kaybeder. esfel-i safilin'de yaşıyordur o artık. diğerlerinin bir şekilde umudu vardır; onun pek yok. o artık hayat kavgasında yoktur. tekrar deneyecek gücü yoktur. bodrumda yaşamak ona dokunmaz; çünkü o zaten daha kötüsünü hakettiğini düşünüyordur. abisiyle yıllar sonra bile yüzleşmeye cesaret edemez çünkü karşılaşacağı şey, iyisiyle kötüsüyle kalmayı seçseydi olacağı kişidir.
    --- spoiler ---

--- spoiler ---
    susadın mı?...
    --- spoiler ---
  • kaç zamandır moviesmart türk kanalında fragmanıyla karşılaşıyorum. dsmart katkılarıyla sinemalarda diyor başka da bir şey demiyor. fragmanından da epey merak ettim filmi ama izleyemiyorum. yaklaşık 3-4 hafta önce araştırmıştım en son, hiç bir bilgiye ulaşamamıştım hatta vizyona girdi de çıktı benim haberim olmadı diye düşünmüştüm. bugün tekrar reklamı gördüm ve detaylıca baktım fakat yine ulaşamadım. ankara'da seans olmadığına eminim başka bi yerde var mı bilmiyorum ama insanlar izlemiş ilginçtir ki. 12 mayısta vizyona girdiği söyleniyor.

reklamlarını doğru yapmamışlar o kesin. izlemek isteyen adam bile bilgilere rahatlıkla ulaşamıyor.
    üzücü
  • "sanat filmleri"ni severim lakin uzun zamandır bu kadar sıkıcı ve bu kadar gerçekçilikten uzak film izlememiştim.