şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: laf yapmak)
 • anlamak ve sınırlarını çizmek adına, indirgemecilikle iki uç noktasına işaret edilebilecek eylem yahut özellik-yetenek.. elbet temelinde kendini-derdini muhatabına layığıyla açabilmek var..
  -peşi sıra sürüklemek için, inandırma kaygılı açılmak..
  -anlatma ihtiyacını gidermek için iknaya ve yakalatmaya meyletmek..
  her ne kadar her ikisinde de “muhatabı ikna etmek, izini takip ettirmek ve anlatma telaşı” ister istemez imkan dahilinde belirse de ana hedef ve yönelimleriyle farklılıklar oluşuyor.. ilk uçta siyaset yapma merkezli güdülenmenin yanında diğerinde şahsi bir ihtiyacın temini gözetiliyor..
  en nihayetinde, entry düzmek gibisinden, geride yatan bir açılma ihtiyacı devreye giriyor ve bunun nereye konumlandırılacağı ancak ikincil bir mekanizmayla belirleniyor..
 • bomboş bir adam değilseniz, sırf bu özelliğinizin olması bile sizi bir yerlere getirir, bir yerlerde öne çıkarır.

  yani x kişisiyle havadan sudan tarladan tapandan yarım saat muhabbet edebilme yetisi, ya da tanımadığın kişilerle diyalog geliştirebilme yetisi böyle bir şeydir.
  bir nevi sosyalliğin temel unsurlarındandır. illa boş konuşmayı gerektirmez ama gereksiz yere muhabbeti sündüren ve bıkkınlık veren versiyonları da yok değildir.
 • bu meziyete sahip insanlar hayata 3-0 önde başlarlar (1-0 değil dikkat). iş hayatında kendilerinden çok daha donanımlı insanları, çeneleri sayesinde rahatlıkla ekarte ederler, bildiklerinin seviyesi bir (rakamla 1) bile olsa onu öyle bir anlatır ki patron/işveren gözünde bu 10 hatta belki 100 görünür. aşka hayatında da aynı şansa sahiptirler, tipsiz de olsa, doğru düzgün işi gücü de olmasa 3-5 dakikalık bir tanışma/konuşma faslıyla karşı cinsi kolaylıkla tavlarlar. çevrenizde görüp de birbirine yakıştıramadığınız tipleri düşünün... iş ve aşk dışında sosyal hayatta karşı karşıya kalınabilecek her türlü durumu da yine çeneleri marifeti ile kolayca çözerler/kotarırlar. (çeneden kasıt çok konuşarak kafa s.kmek değil dikkat!!!)

  şahsi kanaatim ağzı laf yapan bir insan olabilmek biraz doğuştan, belki de küçük yaştaki yetiştirilme tarzından kaynaklandığı yönünde. 30 yaşından sonra ağzım laf yapsın diye kendinizi kastırmayın, o tren kaçtı geçmiş olsun. dünyanın en birikimli insanı da olsanız, birikiminizi pazarlayamadığınız sürece hep 3-0 geride olacaksınız. bu sizin kaderiniz. bununla yaşamaya alışmalısınız/alışmalıyım.

  mars'tan buyuk reyiz' in istek parçası batsın bu dünya...