şükela:  tümü | bugün
90 entry daha
  • konuştuğu kişi karşısında sakız çiğnediği için kendisine saygısızlık yapıldığını düşünen insan net geri zekalı mıdır bilemeyeceğim ancak bu ülkenin ve hatta arttırıyorum pek çok ülkenin nezaket ve saygı kurallarından bihaber ergen ve hödüktür.. böyle insanlarla muhatap olmayın boş yere.
  • olabildiğince profesyonel bir şekilde yaklaşılması gereken veli tipidir. soğukkanlı davranılmazsa bu tipler fütursuz ve ekseriyetle cahil oldukları için insanın başına türlü türlü işler açabilir.
  • burada bile lafı döndürüp öğretmeni suçlayan bir zihniyet vay ya, pes!
    dedirten başlıktır.
    (bkz: görgü kuralları kitabı sayfa 86, madde 5)
    eğer sporla ya da sağlıkla ilgili bir mazereti yoksa (ki bunu öncesinde belirtmeli) öküzün önde gidenidir ve çocuğu da mütemadiyen derste yemek yer, sakız çiğner, derse geç gelir, kısaca disiplin sorunludur.
    en başta karşısındaki devletin resmî bir görevlisidir. (özel kurumlar da meb kontrolünde olduğu için oradaki öğretmenler de dolaylı yoldan devlete bağlıdır).
    sen git bakalım silah ruhsatı, pasaport,vb alırken ya da gbt taramasında polisin karşısında gevşek gevşek sakız çiğne.
    adliyede duruşma salonunda hakimin karşısında, hastanede doktor muayene ederken...yemez
  • öğretmenin görevi çocuğa disiplin vermektir, veliye değil.

diyeceksiniz ki "velisi disiplinsiz ise çocuk da öyle olur".

genellikle öyle olmuyor. siz öğrencilerinize iyi bir örnek olursanız ve sevginizi verirseniz çocuklar gevşek ve sorumsuz velilerini değil; siz saygılı, görgülü, medeni öğretmenlerini örnek alacaktır.

sorarım size kaç taneniz velilerinizin hataları yüzünden geri kaldınız, medeniyetsiz ve görgüsüz oldunuz? kendinizi yetiştirip öğretmenlerinizin desteği ile velilerinizden daha iyi yerlere gelmediniz mi?

veliyi terbiye etmeye yetkiniz ve hakkınız yok, ama çocukları en güzel biçimde şekillendirebilir, sosyalizasyon süreçlerini başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

sevgiler.

not: psikolog
  • benim karşıma çıksa "siz bir yemeğinizi bitirin de öyle konuşalım" diyeceğimdir... belki onu bile dememe kalmaz bakışlarımla aşağılayabilirim kendisini o derece...

neyse yukarıda birileri işin psikolojisine falan girmiş de yok tedavi yöntemiymiş de bilmem ne... geç bunları, eğer sakız bu amaçla kullanılıyorsa ilgili kişi resmi görüşme yapacağı kişiye maruzatını açıklar ve bir anlamda izin ister, yoksa dağdan inmedir, kabadır, cahildir, artık ne dersen de... özürü de yoktur...

birçok toplumda olduğu gibi bizimkinde de alenen yemek yemek, sakız çiğnemek, sümkürmek, kaşınmak, geğirmek vs hoş karşılanmaz... adam/kadın elinde nasıl sandviç ayranıyla gelip görüşme yapmaya kalkışmıyorsa, sigarasını tellendire tellendire konuşmuyorsa ağzında sakızla da konuşamaz... toplumun minimum görgü kuralları bunu gerektirir, ve evet kısmen şekilciliktir "formalite" yani ama bu şekilciliği reddetmek de saygısızlığa girer... nasıl ki kiliseni/camini ziyarete gelen turistin başını bacağını örttürüp şekle sokuyorsan ve aksini saygısızlık kabul ediyorsan aha bu da aynen böyledir...
  • insanları kendi değerlerinize göre yargılamaya ne kadar meraklısınız. belki benim yetiştiğim kültürde sakız hiç de kötü algılanmıyor. belki de sırf sevdiğimden çiğniyorum. bundan size ne? çomarın önde gidesiniz, öğretmen de olsanız, profesör de olsanız. gelirim, çiğnerim de... sıkıysa laf edin de ne oluyor görelim! gayet normal velidir. ama şimdi biraz kızgın.
  • cehaleti ve görgüsüzlüğünü yücelten yeni türkiye'nin örneklerindendir.
  • balonu patlatırken ağzına tuvalet terliği ile vurulması gereken velidir..
    sakız çiğnemede problem yok , çiğnenen yer ve zamanda problem var..
  • arkadaş benimde sinirim bozuluyor ,ki,ben esnafım..
  • takıntılı ruh hastalarına dert olmuş velidir. benim sakız çiğnemek gibi bir adetim yok, çok nadiren. ama o nadir zamanda biri gelip benim sakız çiğnememe laf ederse muhtemelen sakız çiğneyemeyecek durumda ayrılır yanımdan. misofonik veya her ne sikimse ismi ondan olmanız beni hiç ilgilendirmiyor. gidin sinirinizden götünüzü parmaklayın.
26 entry daha