• bir ekşi sözlük yazarı(yım).

ek: yazılarımdan incinen olursa lütfen benimle irtibata geçsin. yeniden düzenleme, tamamen silme de dahil tüm seçenekleri düşünebilirim. amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil...
  • türkü dinlediğini düşünüyorum.
  • "ah seni seni..." diyene otomatik cevabımdır. büyük üstadın* ruhu şad olsun.
  • sezen aksu'nun youtube kanalından 1995 yılına ait kaydını paylaştığı,
    sözü ve müziği arif sağ'a ait türkü
    insana dertli dertli "keşke o günlerde daha fazla türkü kaydetseymiş sezen" dedirtiyor bu güzel kayıt
    hikâyesini de şöyle anlatmış sezen:

"bu defa kişisel hatıra defterimden bir türkü...
    ışık doğudan yükselir albümü için çalıştığımız günlerden kalan eşsiz bir anın kaydı bu. arif abi’nin (arif sağ) bana aşık daimi’nin ne ağlarsın benim zülf-ü siyahım’ını döne döne, döve döve çalıştırdığı kıymetli zamanlardan.
    bir stüdyo muhabbetindeyiz. ben türküyü az önce öğrenmiş, söylemeye çalışıyorum. arif abi hem çalıyor hem söylüyor benimle. arada nuray hafiftaş katılıyor bize, piyanoda attila özdemiroğlu... kayıt odasında değil salondayız... biz çalıp söylerken canımın parçası alp turaç kaydetmiş meğer. ne iyi etmiş, var olsun.
    şimdi okusam o kadar nağme yapmazdım, sadeleşmek zaman istiyor malum.
    neticede arif abi’den izin aldım ve an itibarıyla paylaşıyorum.
    muhabbetle..."
  • normalde sezen aksu şarkıları ile tercihen aram fazla iyi olmadı. ama bu bir türküdür ve çok güzeldir... ondan da önemlisi, sezen aksu nasıl güzel okumuştur, nasıl nefis namelerle süslenmiştir türküyü... inanılmaz, iyi ki keşfetmişim.
  • sezen aksu'nun gizli hazinesinden ortaya çıkmış bir eser. (bkz: arif sağ)
  • sezen ablanın okuyuşu arif abinin o sözleri...
    gerçekten ruha dokunan bir türkü.daha fazla söze gerek yok
  • (bkz: aktroll)
  • hafta sonunu zor bekliyorum. çünkü hafta sonu demek benim için türkçe müzik, kitap, haber, söyleşi dinlemek demek. hafta içim tamamen bir başka dilin emrinde ve ben türkçe'yi de, ezgilerimizi de çok seviyor, özlüyor, dinlemekten büyük keyif alıyorum.
    her ne kadar arkadaşlarım beni hollandalı bir sevgiliye yakıştırsalar da, ı-ıh, sırf bu dil sevdamdan yapamayacağım sanırım.. bu cumartesi de ezgilerimizi açtım, bir aradan da kurabiye hamurunu yoğuruyorum. kurabiyeleri fırın tepsime tam dizerken bu şarkı çalmaya başladı. sezen'in sesi zaten hep isabettir yüreğime ve içindeki ömür, yıllar, gurbet, göz yaşı hepten kanatlandırdı yüreğimde bir şeyleri. covid19'un da etkisidir sanırım, türkiye'de olan sevdiklerimi birden çok ama çok özlediğimi farkettim bu sabah ve evet, süzüldüler usulca..
    sözlerini buraya bırakıyorum.

ömrüm bitti, geçti zaman
    yıllar geri gelmiyor
    gurbet elde hayli zaman
    yollar geri gelmiyor
    ah beni beni...
    vah beni beni...
    nasıl edeyim
    nere gideyim

bülbül dalda ötmez oldu
    güller geri gelmiyor
    gözyaşlarım akmaz oldu
    seller geri gelmiyor…

sezen aksu - ah beni beni
  • bugün twitter'da sezen aksu linçlerini okurken, bir yandan da votka eşliğinde sezen'den dinlediğim türkü.

şuraya spoti linkini de bırakayım bari.

https://open.spotify.com/…dita&utm_source=copy-link
hesabın var mı? giriş yap