*

şükela:  tümü | bugün
 • sanskritce'de "rotflmao" anlamina gelir (bkz: ahaha)(bkz: aha aha)
 • şimdi biz orta yaşlılar, yaşı kemale ermişler, şairin yolunun yarısını çoktandır geçmişler, hanidir çocuklarının mürüvvetini bekler duruma gelmişler, yazı dilindeki gülmeleri en fazla parantez içindeki (gülüyor) veya (gülüşmeler), yahut da (içeriden gülme sesleri geldi), (kahkahalar) (şuh kahkahalar) gibi ifadelerle belli edilen gülmeleri biliriz.

  romanlardan hep şunları okuduk;

  ***
  - teresa yavrum, yüzündeki bu güzelliği neye yormalı?
  teresa önce omuz silkti* hafif bir gülümseme kazandırdığı yüzünü annesine çevirip;
  + annecim o kadar mesudum ki... dedi.
  ***
  burada yazar teresa'nın güzelim yüzüne bir tebessüm kazandırdığını yazdığı andan itibaren biz anlarız ki, şen bir hadise, bir ruhiyat sözkonusu. hanidir, yazar şunu yazmıyor ya;

  ***
  - teresa yavrum, yüzündeki bu güzelliği neye yormalı?
  önce omuz silken teresa yüzünü annesine çevirerek; ahahahah ahahahah diye bağırıp;
  + annecim o kadar mesudum ki... dedi.
  ***

  gördüğünüz gibi, olmuyor. yakışıksız duruyor. dostoyevski'nin "ahahaha ahahaha" vurgulu tümceler yazmış olabileceğini modern hafsalamızın almasına imkan yok.

  öte yandan ise; zaten yemin ediyorum ki, hayatımızda böyle bir gülme efekti yok. dahası gerçek anlamda ahahaha ahahaha diye gülen bir insan evladına rast gelmedim, rastgelirsem de bir daha rast gelmemeye özen gösteririm.

  yazı icat olunduğu günden beridir; hahahaha diye basit bir fotoğraflama dışında (ki onun da gülmeyi hakkıyla karşılamadığını herkes bilir) mesele yoktu. ama başta sözlükçüler, internet alemcileri kalktılar geleneksel gülüşümüze postmodern bir motif döşeyip ahahaha ahahaha bir resim, bir kara leke çektiler. yapmayın etmeyin keratalar.

  "ahahah" ve türevi ecnebî bile olmayan gülme çeşitlerini çıkaranlara, bunları böyle gülünüyormuş gibi gösterenlere kısaca diyeceğimiz şudur:

  "ohahaha"
 • internette gerekli gereksiz rastladığım sevimsiz bir gülüş şekli. misal çok saygı duyduğum bir arkadaşımla, çok önem verdiğim bir konu hakkında msn'de konuşurken böyle bir güldüğü vakit, önce onu gözümün önüne getiriyorum sonra "ahahah" diye gülerken yüzünün nasıl bir şekil aldığını düşünüyorum ve bütün konstrasyonumu kaybediveriyorum. cevaplarım da net oluyor haliyle.

  ben: jale bugün beni terk etti galiba
  arkadaşım: ahahah çok üzüldüm ya?
  ben: allah beni versin!

  -müşteri işi satın almadı.
  -ahahah nasıl oldu?
  -ebenin amı gibi oldu!

  -yarın sunuş var hala bir fikir bulamadım.
  -ahahah ne yapmayı düşünüyorsun?
  -senin götünü... tövbe yarabbim.

  -anneni türk televizyonunda görmüşler
  -ahahah kim görmüş? bir saniye ne dedim ben ya?
  -ahahah dedin ya...
 • en gereksiz chat kahkaha efektlerinden biridir. hani bir kere yazarsın tamamdır . ama öyle bir haldedir ki
  - naber lan
  + harıkayım ahahah
  -sen nasılsın
  + ben de harıkayım ahahaha
  - en harıka benım ahahahaha
  + sacmalama asıl ben harıkayım ahahaa *

  böylesi saçma sapan * * * diyaloglar arkasına konulan gereksiz kahkahalardır. belli bir zaman sonra gülümsetmekten ziyade sinir bozucu hale gelen kahkaha efektleridir.
 • hizlandirilmis ah cekme efekti.
  söyle hissede hissede ahhh aahhh aahhh demek varken ahahahah derler. bu da fast food caginin dogurdugu bir essoglueseklik semptomudur.
 • yapmacık, gayrısamimi bir gülüş biçimidir. sesliyken de yazarken de böyledir.

  bi 'oajkha' nın yerini tutamaz.
 • eksisozluge entryleriyle tecavuz eden yazarlarin yazilarinin sonuna ya da basina koyarak kullandiklari anlamsiz sey belki bir cesit unlem ..
 • sirf "a" ile basladigi icin efemine bir kahkaha efekti. bana feci sekilde oyle geliyor. sirf bu a yuzunden; elinde sigarasi, basini geriye atmis suh bir kadin kahkahasi bana gore bu.

  a ile baslamasa, mesela "hahahah" olsa, ozur dilerim gadasini aldiklarim ama yine az da olsa kismi derecede feminenlik tasiyor, cunku "h" ile bitmis. bir ic gecirmeyle sonlanmis, erkek icin yampiri kacan bir nazeninlik var.

  "hahaha" ise tam kivaminda, odunsu, erkeksi, for men, pour homme stayla.
 • entry'ler arasında böyle gülen adamı gerçek hayatta da biliyorum.

  koç burssuz bu. badi yapan et kafalısı değil ama; çok konuşanı, basketbol seveni... 2010 kasa bmw 3.20i'lisi. ortamın meriç'i, ama upgrade meriç'i; gevşek meriç. el kol teması seveni, sınıfta hocaya ilk laf çakanı, kıza merveea erkeğe berkeaaa diye anıranı.

  daha da kötüsü gerçekte de ahahah diye güleni. ayağımın burnunu tatlı tatlı kaşındıranı.
hesabın var mı? giriş yap