şükela:  tümü | bugün
 • kurucuları arasında ali vehbi, bekir sıtkı, mustafa ziya ve çiftçi hasan gibi isimlerin de bulunduğu, orhan kemal'in babası abdülkadir kemali tarafından 1930 yılında kurulan parti..
  çok uzun ömürlü olmamış, hükümet tarafından kapatılmış ve yöneticileri de sürgüne gönderilmiştir..
 • güdümlü muhalefet partisi serbest cumhuriyet fırkasının kurulmasından bir süre sonra, 24 eylül 1930 tarihinde kurulan parti. kurucusu abdülkadir kemali öğütçü eski bir milletvekilidir, istiklal mahkemeleri'nde yargılanmış ve 1925-1930 arası siyasi hayattan uzak durmuştur. parti, yayın organı ahali aracılığı ile chf'ye karşı muhalefet yürütmekle kalmamış, scf'yi de "iki numaralı halk fırkası" ve benzer ifadelerle eleştirmiştir. scf'nin 17 kasım 1930 tarihinde kapatılmasının ardından çeşitli bölgelerde örgütlenme çabası içerisine girmiş; ancak 21 aralıkta, idare heyeti gösteremediği bahanesi ile kapatılmıştır.
 • kemali bey'in sozlerinin yer aldigi beyanname ile parti kurma nedenini dosta dusmana ilan eden partisi yine ayni yil (1930) icinde kapatildi.

  'aziz hemserilerim. vatanin bugunku iktisadi buhrani karsisinda elimi vicdanim uzerine koyarak iktidar mevkiindeki halk firkasiyla onun yerine gecmeye calisan serbest cumhuriyet firkasinin programlarini okudum. nasil calistiklarina baktim. memleketi bu muskul vaziyetten kurtarip kurtaramayacaklarini gunlerce dusundum ve nihayet anladim ve kati bir surette kanaat ettim ki, her iki firkanin da vatan icin sozleri samimi fakat, is yapmak kabiliyeti noksandir.'

  hakkinda sorusturma acildigini duyan ve daha once de istiklal mahkemelerinde surunmus olan kemali bey yurt disina kacmis, sistemin hicbir zaman icine sindiremedigi biridir abdulkadir kemali. orhan kemal'in babasidir.
 • ahali cumhuriyet fırkası, 29 eylül 1930'da adana'da yazar orhan kemal'in babası abdülkadir kemali öğütçü tarafından kurulan siyasi partidir.
  kurucuları arasında ali vehbi, bekir sıtkı, mustafa ziya, çiftçi hasan gibi isimler bulunuyordu.
  abdülkadir kemali bey, 1924 yılında elverişsiz koşullar nedeniyle kuramadığı müdafaa-i umumiye fırkası'nı 1930 yılında yeni ismiyle kurmayı başarmıştı. çok partili sisteme geçiş denemesinin başarısız olması üzerine parti, kurulduğu yıl kapatıldı ve abdülkadir bey, tutuklanacağını haber alınca istiklal mahkemeleri'nde yargılanmamak için 24 aralık 1930'da suriye'ye kaçtı. diğer yöneticileri de sürgüne gönderildi.

  kaynak: http://tr.wikipedia.org/…i/ahali_cumhuriyet_fırkası
 • 21 ocak 1931'de bakanlar kurulu kararı ile kapatılmıştır. (bkz: kapatılan siyasi parti)