şükela:  tümü | bugün
 • yazı yazarken yapılan yanlışların tashihinde silintinin belli olmaması için kağıdın üzerine sürülen sulu madde. aynı zamanda kağıda parlak ve kaygan bir görüntü verir
 • ahar farsça da yemek yemek anlamındadır osmanlı kağıt sanayiindeki bu kullanımı yedirilmiş kuvvetlendirilmiş anlamındadır
 • eskiden üretilmiş olan kağıtların hem gözenekleri aşırı büyüktü (dolayısıyla mürekkep dağılırdı) hem de dayanıklı değillerdi. bu nedenle kağıdın yüzeyine ahar denilen ve pirinç unu, kitre, tutkal, ayva çekirdeği, nişasta, yumurta akı gibi maddelerin karışımı olan bir bulamaç sürülürdü (ama bazen karıştırılmadan sıra ile sürüldüğü de olurdu). dolayısıyla da bu işe aharlama denilirdi.

  bu işlem pratik faydaları yanında bir de kağıdın yüzyıllarca dayanmasına olanak sağlamıştır . günümüzde kağıt üretiminde organik olmayan kimyasal maddeler kullanıldığı için kağıdın ömrü epey kısalmıştır; ne yazık ki 50 sene bile bozulmadan durabilen kağıt azdır.
 • unutmadan... (bkz: mühre) (bkz: asitsiz defter)
 • yazı yazarken yapılan yanlışların düzeltilmesine imkan tanımak ve kağıdın parlak görünmesini sağlamak üzere kağıdın üzerine sürülen sıvıya bu ad verilirdi. doğuda yapılan kağıtlar ham olduklarından üzerlerine yazı yazmak mümkün olmuyordu. öte yandan batı kaynaklı, fabrikasyon kağıtlarda düzeltme yapmak imkanı bulunmazdı. ahar hem kağıda yazı yazılabilmesi, divitin kağıdın pürüzlü yüzeyine takılmadan akıp gidebilmesini sağlıyor hem de yazı üzerinde yanlışları silebilme imkanı tanıyordu.
  aharlama işleminde kullanılan temel malzeme yumurta ve nişastadır. bu ikisi karıştırılıp kağıda sürülür ardından bu kağıda çeşitli işlemler uygulanabilirdi.bir çok hattat kendine özgü yöntemleri geliştirmiş ve bunlarda çeşitli malzemeler kullanılmıştır. örneğin: meşe odununun külleri bir bez parçasına sarılarak suda kaynatılır, küller sudan çıkarılmadan bir iki gün bekletilir ve suyu süzüldükten sonra aharlı kağıt bu suya batırılıp gölgede kurutulurdu. kağıt aharlandıktan sonra(bkz: mühre)lenirdi.
 • kagit iki sekilde aharlanir
  kâgit iki sekilde aharlanir :

  1 - ahar yapilacak madde sicak suda eritilir, kivaminca karistirilip kâgit buna daldirilir.

  2- sünger veya pamukla ahar kâgidin üstüne sürülüp kurutulur. bir kat ahar sürülmüsse tek aharli; iki veya daha fazla sürülmüsse çift aharli denir, buna kisaltilarak çiftâli de denilmistir. ahar kâgida iki üç defadan fazla sürülmemelidir, aksi hâlde zamanla çatlar. ayrica kâgida ahar sürüldükten sonra, bir hafta geçmeden kâgitlari mührelemek lâzimdir.
 • başkası
 • ebru sanatında, şap ve kitre kullanılarak hazırlanan karışım. kağıtta istenen parlaklık miktarına göre içerisine belirli oranda yumurta akı katılarak kağıt üzerine sürülür.. aharlama işlemi, kağıda aktarılan boyanın güzelce tutunmasını sağlar, akıntıyı önler; aynı zamanda dış etkilere karşı ebrunun dayanıklı olmasını sağlar.
 • bazı yörelerde* gurbet anlamında kullanılır.
 • başkası, üçüncü kişi; yabancı anlamına gelir.