şükela:  tümü | bugün
  • (ahfeşin keçisi gibi baş sallamak) emme basma tulumba misali davranmakla eşdeğer bir güzel deyim..
  • imam ahfeş bir arap bilgini. dil konusnda eğtim vermektedir. ama çok kuralcı bir adam, öyle böyle değil, insanları bıktıracak kadar. gel zaman git zaman ahfeş bey öğrencisiz kalır. inat tabii zihindeki, bırakmaz işin peşini ve gider bir keçi bulur, ona ders vermeye başlar. ders sırasında "anladın mı?" diye sorarmış keçiye, akabinde keçinin boynuna bağladığı ipi çekermiş. deyim oradan geliyor. anlamadan he dememek, ahfeşin keçisi olmamak gerek.
  • söyleneni anlamadan başıyla doğrulamak. benim bildiğim hikaye de şöyle:ahfeş adında bir çömez öğrendiği dersi arkadaşlarına anlatıp onlardan onay almadan duramazmış. arkadaşları da usandıkları için kaçarlarmış ondan.ramazanda keçisiyle birlikte cerre çıkar (bkz: cerre çıkmak), bir ağacın altına uzanır, yüksek sesle dersini okumaya başlar görür ki keçi ona bakıp kafasını sallıyor, sevinir keçi beni dinliyor diye, bundan sonra hep keçiye anlatır dersini.
  • rivayete göre ahfeş,dil konusunda verdiği dersleri dinlemeye istekli kimse bulamaz, sayıları birkaçı geçmeyen öğrencileri de sık sık derslere devamsızlık ederlermiş.. ancak sınıfta bir muhatap olursa dersin daha zevkli geçeceğini düşünüp keçisinin boynuna bir ip geçirerek bir öğrenci gibi kendisiyle beraber derslere getirmeye başlamış. dersini anlatıyor, gerekii yerlerde "anladın mıı?" diyerek keçinin yularını çekiyormuş. keçi, yuları her çekildikçe mecburen başını öne eğiyor, ahfeş de bunu tonay olarak görüyormuş.. ahfeş ile keçisi arasındaki bu hoca-öğrenci ilişkisi o kadar uzun sürmüş ki, sonunda keçi ahfeş'in şartlı refleks gereği her durumda baş sallar olmuş.

    salla başı, al maaşı deyimiyle yakından alakalı olduğunu düşündüğüm hikayedir.
hesabın var mı? giriş yap