şükela:  tümü | bugün
 • daha sonra ahîler üzerine uzun uzadıya da konuşuruz belki ama şimdilik sadece şunu söyleyelim:

  kelimeyi telaffuz ederken ahî'nin ilk hecesini teşkil eden "a" uzun okunmaz, ikinci hecesindeki ünlümüz "î" uzun okunur. yani:

  "âhi" değil,

  "ahî" olacak kelimenin doğru telaffuzu.
 • osmanlıca-türkçe sözlükte karşılığı "kardeşim" olarak geçen ahi kelimesinin anlamı bazı kaynaklarda "eliaçık, cömert" olarak geçer.

  tdk türkçe sözlüğünde ise ahi kelimesi "ahilik ocağından olan, eli açık, cömert" şeklinde açıklanır.

  aslı "akhi" biçiminde yazılan ahi kelimesi osmanlıca "kardeşim" anlamına geldiği gibi öztürkçe'deki "akhı" kelimesinden geldiği rivayeti üzerinde de durulabilir.
 • ahi; kelime anlamı olarak "cömert", "eli açık", "yardımsever", bonkor gibi kelimelere tekabül eder, oysa daha çok esnaflar için kullanılır bu, ayrıca bınnarın bi araya geldikleri, ahilik ocagi diye bi kurum wardır, bi de ahilik bayramı wardır, eylül ayında; pilav, pekmez,ayran, lavas, sürpriz yumurta gibi yiyecekler halka dağıtılır; güzel bi bayramdır tabii...
 • gazel

  bağrına taşlar basup ben hasteyiçün tağlar
  kabrüm üzre saçların çözmüş bulutlar ağlar

  şol kerem itmiş ki cûy-ı nev-bahâr-ı hüsn-i dost
  deşt ü sahrâlarda zencirün sürür ırmağlar

  nice bir koçsun seni altun benekli câmeler
  nice bir yaksun beni bu kanlu kanlu dağlar

  ben bu gurbet-hâne-i firkatde eylerüm sefer
  yaşlarum kanlu sular gibi yolumu bağlar

  su gibi çağlar geçer ömrüm güzellik çağda
  sanma ahî sen benüm eşk-i revânum çağlar
 • önemleri ve özellikle kuruluş dönemindeki osmanlı devleti içinde etkinlikleri herkesçe kabul edilmiş olmakla birlikte, ne oldukları tam açıklanamayan bir tür esnaf örgütüdürler. bu yaygın örgütü kimi yazarlar, salt bir esnaf örgütü olarak kabul ederken, kimi yazarlarımız ise ahileri dinsel bir topluluk olarak değerlendirmektedirler.
 • animal health institute
  http://www.ahi.org/
 • aynı zamanda ankara'nın kazan ilçesine bağlı bir köy.
 • taksim trio'nun 3. ve son albümlerinin adı.
 • yanlış okunuşu nedeni ile anlamı aşırı derecede çarpıtılmaya müsait hale gelen kelime. muhtemelen ahilerin davranış ve telkinleri ile öyle zannedilerek tdk sözlüğüne bile "cömert, eli açık" olarak girmiş olmasına rağmen, esasen tam olarak "ahî" şeklinde okunduğunda arapça'da "kardeş"* anlamına gelir. halk arasında çoğunlukla bir hitap şekli olarak da kullanılır. "kardeşim şuna bir el atıver", "oo kardeşim ne haber ya nasılsın"daki bu "kardeş" sözcüğü, "ahî"dir.

  ihvan sözcüğü bunun çoğuludur, "(erkek-veya-çoğunluğu erkek) kardeşler" anlamına gelir.

  ayrıca (bkz: ahilik sistemi/#81078047)
 • fem dersanelerinin bir diğer adı. fethullah gülenin diğer dersanelerinde olduğu gibi kızlara ablalar erkeklere abiler bakar, dersane haremlik selamlıktır. abilerden biri film izliycez dedimmi fethullah gülenin vaazları dinlencek demektir. dersaneye gidenler yurtlarında kalır ve sabahtan akşama ders çalıştırılır.