• windows'daki wave mapper ozelligini amiga'ya getiren library. bununla amiga'nin ses cikisini istediginiz yere yoneltebiliyorsunuz. biraz gec oldu ama...
  • ahi; kelime anlamı olarak "cömert", "eli açık", "yardımsever", bonkor gibi kelimelere tekabül eder, oysa daha çok esnaflar için kullanılır bu, ayrıca bınnarın bi araya geldikleri, ahilik ocagi diye bi kurum wardır, bi de ahilik bayramı wardır, eylül ayında; pilav, pekmez,ayran, lavas, sürpriz yumurta gibi yiyecekler halka dağıtılır; güzel bi bayramdır tabii...
  • osmanlıca-türkçe sözlükte karşılığı "kardeşim" olarak geçen ahi kelimesinin anlamı bazı kaynaklarda "eliaçık, cömert" olarak geçer.

tdk türkçe sözlüğünde ise ahi kelimesi "ahilik ocağından olan, eli açık, cömert" şeklinde açıklanır.

aslı "akhi" biçiminde yazılan ahi kelimesi osmanlıca "kardeşim" anlamına geldiği gibi öztürkçe'deki "akhı" kelimesinden geldiği rivayeti üzerinde de durulabilir.
  • önemleri ve özellikle kuruluş dönemindeki osmanlı devleti içinde etkinlikleri herkesçe kabul edilmiş olmakla birlikte, ne oldukları tam açıklanamayan bir tür esnaf örgütüdürler. bu yaygın örgütü kimi yazarlar, salt bir esnaf örgütü olarak kabul ederken, kimi yazarlarımız ise ahileri dinsel bir topluluk olarak değerlendirmektedirler.
  • daha sonra ahîler üzerine uzun uzadıya da konuşuruz belki ama şimdilik sadece şunu söyleyelim:

kelimeyi telaffuz ederken ahî'nin ilk hecesini teşkil eden "a" uzun okunmaz, ikinci hecesindeki ünlümüz "î" uzun okunur. yani:

"âhi" değil,

"ahî" olacak kelimenin doğru telaffuzu.
  • (bkz: yellowfin)
  • animal health institute
    http://www.ahi.org/
  • sekizinci nesil çaylak.
  • gazel

bağrına taşlar basup ben hasteyiçün tağlar
    kabrüm üzre saçların çözmüş bulutlar ağlar

şol kerem itmiş ki cûy-ı nev-bahâr-ı hüsn-i dost
    deşt ü sahrâlarda zencirün sürür ırmağlar

nice bir koçsun seni altun benekli câmeler