şükela:  tümü | bugün
  • yeni kanun teklifine (bkz: on bes yeni universite kurma karari almak) göre kırşehir'e kurulacak olan üniversitenin şimdiden belirlenmiş adı. zaten uzun zamandır gazi üniversitesi'nin kimi fakültelerine ev sahipliği yapmakta olan kırşehir halkının, şehre biraz olsun hareket getirmesi için dört gözle beklediği üniversite.
    detaylar için:
    (bkz: kırşehir)
    (bkz: kırşehir eğitim fakültesi)
  • yeni kurulacak 15 üniversite kapsamında kırşehir'de kurulacak olan üniversite. adını kırşehir'de yaşamış olan ahilik tarikatının kurucusu ahi evran'dan alan üniversite.
  • kanunen kurulduğu an itibarıyle açıklanmış olan üniversite. (bkz: recep tayyip erdoğan)
  • (bkz: ahi evran)
  • gidecek arkadaslara sözüm sudur; üniversite olarak bakmamak lazım, oldu ki baktın, yanılırsın.. sadece bir transkript almak icin, iki gün bekledigim, ayrıca ogrenci işlerinde cay ıcıp oturan adamların, ''transkript nedir ki? yoghh.. sen onu oyle hemen alamazsın sımdı su...'' diye baslayan konusmalara ve durumlara maruz kaldıgım, ogrencilerin bir defa bile olsa, ders dusuremedıgını gordugum (hocanın 20 dk. gec kalmasına ragmen), ve ogrenciden para almak konusunda ıse ustlerine adam tanımadıgım, onca direnişlerime ragmen sonucta cıkısımı alamamaya kadar gittigim, güzelim üniversitemiz.. bi zamanlar gazi üniversitesine baglıydı, ama şimdi ahi evran oldu, ne güzelde oldu, kendi basına bir üniversite artık, yeniler kendini, geliştirir, degişir, derken cıkıs almaya gittigimde, degişenin sadece, gazi yerine ahi evran yazılarının oldugunu görmekte oldukca umut vericiydi benim gözümde.. hee bide sehirde otobus, dolmus bulmak ne mumkun! taksiye talim. ve.. ve.. ve.. cogaltılabilir tabi. ortam yapma derdi olan bunalır ama kırsehirin baskısına dayanamayan birinin ise, sadece kırsehirden kurtulmak adına ders calısıp, okulu uzatmadan bitirebilmesine neden olabilecegini de rahatlıkla soyleyebilirim kendimden biliyorum! uyarmadan edemiycem. (bkz: yol yakınken donmek) gerisi sana kalmıs.
  • bahar şenlikleri kapsamında demir demirkan ı konuk edecek olan üniversite. başta ben de inanmamıştım ama...

http://www.ahievran.edu.tr/?s=konser_programi
  • kırşehir'de daha önceleri gazi üniversitesi kırşehir fen edebiyat fakültesi olarak varlık göstermiş, 2006 yılında ise kendi başına bir üniversite haline gelmiştir. sosyal hayat vs. (bulunduğu kentten de etkilenerek) çok düşük seviyelerde olduğundan bir çok üniversite adayı öğrenciye şiddetle tercih listenizin arasına ismini yazmayın dediğim üniversite
  • efenim gittik gördük. bizzat olay yerinden bildiricem şimdi ben sizlere. nası bi üniversite burası bilemedim ben. uyuyakalmışım kırşehir yolları tıngır mıngır salladıkça. dürttüler, geldik, aha burası dediler. uyandım etrafa bi baktım. hadi len dedim uyumaya devam ettim. ben sandım uyanıyım diye kandırıyolar beni. gene dürttüler, gene baktım. lise gibi üniversite mi olur yahu.

girdim içine baktım. bi dolu üniversite öğrencisine benzemeyen genç dolu içerden. bi yerlerden bir çiçek dağı havası geldi kulağıma. üniversitede çalan müzik bu mudur diye düşündüm. kız yurdunun içine girdik sonra, güvenlik sıfırmış, kapıda da onu öğrendik. saftirik güvenlik öğrenci sandı beni, kimlik bile sormadı. yazık bu gençlere, hiç kalınacak bir yer değil o yurt vallahi. rezalet rezalet. efenim bir düğün havası var idi yurdun içinde, kızcağızlarımız koridorlara dökülmüştü ellerinde saç maşaları ile. bir devasa kuaför salonu sanki.

sonra yine gördükki ne bu okulda iş var, ne öğrencilerinde. tabi belki yeni olması burada büyük bir etken olabilir. daha çoookkk fırınlar dolusu ekmek pişmesi gerek burda bu okulun bir üniversite olmasından önce. bir bilgi yuvası değilde, panayır yerini anımsattı bendenize.

efenim buracıktan çıktık mezuniyet törenlerine gidiverdik çocukların. sanırım öğrencilerden bazıları mezuniyetin kırşehir'in güzide diskolarından birinde yapılacağına dair bir yanlış bilgi almış olsa gerek ki, stadyumda ki mezuniyete ince topuklu ayakkabıları ve yanar döner elbiseleri ilen gelmişler. mezuniyet sonrası gençler eğlensin diye müzik başladı. hmm nedir ki diye kulak verdiğimizde yine bir çiçek dağı ile karşı karşıyaydık. sanırım okulun marşı idi çiçek dağı. başka müzik türleri pek dinlenmiyor sanırım burda. hangi üniversitede bahar şenliğine gelen emre aydın konser vericek öğrenci bulamaz ki?

oracıktan az biraz da kayıt sistemine de değdirmek isterim. efenim üniversitenin öğrenci işleri bi dolu menapozu yaklaşmış, şiddetle tüm gün tırnaklarını törpüler iken sakız çiğneyen kadınla dolu galiba. zira telefonda ki teyzemiz maşallah allah vermiş şeklinde şakır şukur sakız çiğnemekteydi kulağımızın içine. sakız çiğnemekle çok meşgul olduğu için de dediğinden de bir halt anlamadık zaten. hoş anlasakta girdiğimiz yanlış bilgilendirme kısırdöngüsünden nasıl çıkacaktık bilemiyorum.

şuracığa da deyinmek isterim ki bu okulda ki öğrencilerin sosyal yaşamları sıfır denecek kadar azdır. şehrin gidilecek yeri pek az olması ve bi takım sosyal etkinlik yoksunluklarıyla beraber, öğrencilerin de sanki olsada gitmez gibi bir havası var. ilginç bir nesilcik (nesilcik diyelim artık çok büyük bir grup temsil etmediklerinden) yetişiyor burda.

her neyse buracıktan üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler başlığımıza bakınız vererek çocuklarımıza daha güzel bir çok alternatifleri olduğunu hatırlatmak isterim. hayatınızın en güzel yıllarını burda heba etmeyin gençler.
  • bugünkü kullanılan logosunu çizdiğim üniversitedir. 2007 yılında açılan logo yarışmasını kazanmıştım..

logo öyküsü kısaca:

mavi bölüm gökyüzünü,yeşil bölüm ise yeryüzünü temsil etmektedir.sarı renkli olan kuşak bölümü ise kırşehir'de bulunan ahi evran heykelinin elleri üzerindeki kuşaktan esinlenerek tasarlanmıştır.