şükela:  tümü | bugün
  • dünyanın son zamanı,son devresi.
    genel olarak peygamber efendimizin(s.a.v.) teşriflerinden, özel olarak hicri 1000 senesinden sonraki zaman.
    "ahir zamanda fitne ve bela devamlıdır."(hadis-i şerif)
    ahir zaman yaklaştıkça imanın olmadığını gösteren haller ve işler,bid'atler (dinde olmayıp,ibadet maksadıyla yapılan şeyler) çoğalır,islamiyet unutulur.peygamberimiz(sav) buyurur:
    "bir zaman gelecek ki,ümmetimde müslümanlığın yalnız adı kalacak.mü'min olanlar yalnız birkaç islam adetini yapacak.imanları kalmayacak. kuran-ı kerim yalnız okunacak,emirlerden ve yasaklardan haberleri bile olmayacak.düşünceleri sadece yiyip içmek olacak. allahü teala'yı unutacaklar. yalnız paraya tapınacaklar. kadınlara köle olacaklar. az kazanmak ile kanaat etmeyecekler.çok kazanınca,doymayacaklar."

edit: alıntıdır, ama nerden aldığımı hatırlamıyorum. bu entryi girdiğimde daha internet keşfedilmemişti lan.
  • çokça hissediyorum bazen hayatın her alanında: yürüdüğüm yollarda, yaşadığım olaylarda, daha da çok içimde, kendimde.
    nefes alamadığım ne çok zaman var. hayat gailesine öyle çok düşüyorum ki. "bir çıkış yolu yok mu?"
    o zaman hayatın akışı içerisinde ihmal ettiğim dua geliyor: "duadan başka neyim var?"

sonra aklıma hadis-i şerif geliyor: "benim kardeşlerim o kimselerdir ki, beni görmeden bana iman ederler. ben onlara müştâkım, onları görmek için özlem içindeyim.” rahatlıyorum. ahir zamanın da şüphesiz bir bitişi var. ve sonunda da bir vuslat var.

bekliyorum.
  • kiyametin kopacagi zamana yakin vakitler olarak bilinir.

islam'a gore; hz muhammed ahir zaman peygamberidir. kiyamet kopmadan once gonderilmis son peygamberdir. yani ahir zaman son 1000 yildir yasadigimiz donemdir.

hristiyanlara gore de ahir zaman su an yasadigimiz doneme verilen isimdir. hz isa'nin tekrar gelecegi donemdir bu.

semavi dinlerin gelis araliklari, hz musa (m.ö. 1200), hz isa (m. ö. 80) ve bunlarin arasindaki kucuk peygamberler (nebi) seklinde olusmus. hz muhammed'den sonra ise nebi gelmemis. yani yaklasik 1400 senedir kiyametin kopmasi bekleniyor.

daha eskiye bakarsak, kiyametin kopma tarihi tahminleri peygamber'in ölümünden sonraki birkac yuzyili isaret ediyor. bu tarih biraz sarkarak 1900'lu yillara kadar uzaniyor. hatta dunya savaslarini kiyamet zamani olarak soyleyenlere de rastliyoruz.

daha sonralari ahir zamani yuksek binalarin yapimi ile baglantilayanlar var. ornegin buyuk camilerin (suleymaniye, selimiye gibi) kiyamet alameti oldugunu dile getirenlere rastlaniyor. tabi yuzlerce yildir yasandigi dile getirilen ahlak cokuntusu de ahir zaman alameti olarak soyleniyor.

kisacasi buyuk dinlerde, en azindan muslumanlik ve hristiyanlikta en azindan 1000 senedir ahir zamanin yasandigini soylemek mumkun. bu her iki din de, 1000 yildir kiyametin kopmasini bekliyor...
  • şüpheleniyordum ama artık iyiden iyiye hissettirmeye başladı. art arda gerçekleşen alametler, işıd adında ortaya çıkan süfyani ordu ve daha önce gerçekleşen niceleri.

"...evinizde oturun, fitneye karışmayın! o gün oklarınızı kırın! silâhlarınızı, kılıçlarınızı bırakın! herkesi tatlı dille, güler yüzle karşılayın! evinizden çıkmayın."
    ebu davud
    ek: mehdi gelene kadar olan fitneleri kastediyor. mehdi gelince onun emirlerine uymak boynumuzun borcu.

önemli uyarı: işıd'ın süfyani olduğu benim yorumum. en doğrusunu allah bilir.
  • "bir dünyanın içine doğuyorsun
    hiçbir şey anlamayan ve senin de hiçbir şey anlamadığın
    o dünya senin tabiatını kendi görüntüsüne göre bozmak istiyor
    onun dileği senin mahvolmandır

öyleyse sen savaşmalısın kendine sadık kalmak için:
    özünde ne isen o olmak için
    sen yarı zafer sarhoşluğusun ve yarı derin yarasın
    işte budur seni gerçek özüne götürecek olan -

ey mutlu suçluluk! çünkü şeytanın hileleri
    nura ve aşka giden yolu açmıştır"

frithjof schuon'un "bilgelik şiirleri'nden";
    çevirenler: mahmut kanık, munise yetim

(bkz: frithjof schuon/@invulnerable)

(bkz: dasein/@invulnerable)
  • adnan oktar tarafından bilimsel olarak "şu anda" ahir zamanı yaşadığımız ispatlandı!

http://www.facebook.com/…ideo.php?v=186250841394367

"hadisler, ahir zamanda; zamanın daha hızlı akacağını açıkca belirtirler. bilim adamlarının yaptığı çalışmalara göre ise, mehdinin çıktığı 1980 yılından itibaren zamanın daha hızlı akmaya başladığı, 24 saatlik bir günün artık insanlar için 16 saatte geçtiği ispatlandı"

evet, görüldüğü gibi ne kadar saçmalarsanız saçmalayın, bunları süslü sözlerle dile getirdiğinizde peşinize düşecek milyonlar her zaman vardır...
  • içinde olduğumuz zaman dilimi*
  • mersin'de eriklerin olgunlaşıp yenilir hale geldiğini veren haberden sonra geldiğine iyice inandığım, kıyametin kopacağı dönem.

erikler çiçek açmamış, meyve vermiş. bugün 9 ocak 2010. takvime göre kışın ortası. normalde nisan ayında ilk mahsül alınırmış ama yiyenler de şaşkındı.

maya takvimi, 2012 doğru mu ne?
  • bir yunus emre şiiri:

işidün ey ulular,ahır zaman olusar
    sağ müslüman seyrekdür,ol da güman olusar

danışman okur tutmaz,derviş yolun gözetmez
    bu halk öğüt işitmez,ne sarp zaman olısar

gitti beyler mürveti,binmişler birer atı
    yediğü yoksul eti,içtiğü kan olısar

ne acayip sergüzeştler,bağrım dolu serzenişler
    durmaz akar kanlı yaşlar,aksa gerek şimden gerü
  • masal zamanı.