şükela:  tümü | bugün
 • stalin'in bir gecede kazakistan'a sürdüğü aziz ve necip türk milletinin şerefli insanları. hayatları herkese ders olmalıdır, bence herkese her zaman hatırlatılmalıdır.
 • cnntürk'te perspektif kuşağında kim oldukları ve nasıl yaşadıkları tarihsel süreciyle birlikte anlatılacak bir türk kavmi...
 • sscb döneminde, bütün kavimler bir etnik isimle anılırlarken, "türk" ismiyle anılan tek topluluk. (bu arada "türk", bizim anladığımız anlamda "türkiye türkü"dür; o dönemlerde ve hatta halen azeri türkleri azeri, kırgız türkleri kırgız, altay türkleri altay ulusu vb şeklinde adlandırılmışlardı)
 • suruldukleri orta asya'da yasayanlari "meshketian turks" olarak bilinir.
 • stalin tarafindan, turkiye cumhuriyeti ile birlesebilme ihtimallerini ortadan kaldirabilmek icin nazilere casusluk yaptiklari bahanesiyle orta asya ya surulmus turk toplulugu.. ozbekler tarafindan, ozbekistandan zorla cikarilmislardir. kendi kulturlerini, benliklerini, gelenek ve goreneklerini korumayi basarabilmis bir türk toplulugudur. bir kismi turkiye de bir kismi azerbaycan da ve orta asya nin degisik bolgelerinde hayatlarini surdurmektedirler.
 • nüfus : 600.000

  bulundukları başlıca şehirler : rusya'nın moskova, smolensk, orel, belgorod, özbekistan'ın fergana, taşkent, kırgızistan'ın bişkek, oş, celal-abad, kazakistan'ın almatı, jambıl ( taraz ), türkistan ve kentav şehirleri.

  ilk göç : 1944

  siyasi ve idari konumları : 1944 yılından itibaren sürüldükleri bölgelerde azınlık olarak yaşayan ahıska türklerinin sscb'nin dağılmasıyla birlikte kurulan az sayıdaki sivil-toplum kuruluşları dışında herhangi bir siyasi grupları yoktur.

  ahıska, türkiye sınırına 12-30 km. mesafede gürcistan'ın güneybatısına düşen bölgenin adıdır. 31 temmuz 1944 gün 6279 sayılı devlet savunma komitesinin ''gizli'' kararıyla top yekün sürgüne tabi tutulan ahıskalıların çoğu, bu zor yolculuk şartlarına dayanamayarak hayatlarını kaybettiler. ahıska türkleri'nin neden sürgüne tabi tutuldukları tam 47 yıl gizli tutuldu. ahıska türkleri tarafından ,, vatana dönüş'' mücadelesi veren bir çok cemiyet oluşturulmuş ise de çeşitli ülkelerdeki sürgün hayatı hala devam etmektedir.

  türkiye dışında 8 cumhuriyette 260 kadar yerleşim bölgesinde dağınık vaziyette yaşayan ahıska türklerinin sosyal, kültürel ve eğitimle ilgili pek çok etkinlik sunan kültür merkezlerinde ahıskalılar kimliklerini koruma mücade- iesi vermektedirler. özbekistan, kazakistan ve kırgızistan'da ahıska türklerinin kurduğu çok sayıda türk kültür merkezinde bu çaba gösterilmektedir. özbekistan'da bulunan ahıskalılara ait kültür merkezi, özbekistan medeniyet vakfı bünyesinde 1992 ylll başında ''türk medeniyet merkezi'' adı ile kurul- muştur. merkezin başında dr. ömer salman bulunmaktadır. dr. salman bir mücadele ve gönül adamıdır. hem ahıskalılarca hem özbekler tarafından sevilip sayılmaktadır. kazakistan ahıska kültür merkezi 1991 yılında dr. tevfik kurdayev haşimoğlu tarafından almatı'da kurulmuştur. merkezde türkçe , din bilgisi gibi dersler verilmektedir. ayrıca merkez türkiye'den kazakistan' a giden türk vatandaşlarına da kapılarını açmaktadırlar. kırgızistan ahıska türklerince 1991 yılında kurulan türk medeniyet merkezi'nin başında eski milletvekili izzet maksudov bulunmaktadır. bir işadamı olan maksudov, türkiye'den giden bir çok yatırımcıya yardımcı olmuş, kırgızistan makamları ile ilişkilerini kolaylaştırmıştır. bu üç merkezin stratejik açıdan önemleri çok büyüktür. türk, kazak,kırgız, özbek kardeşlikleri arasında nifak tohumları ekmek isteyenlere karşı bu merkez mühim görevler üstlenebilecek yapılanmalar haline getirilebilir.
 • orta anadolu ağzına yakın bir dille oldukça güzel türkçe konuşurlar. bir de nedendir bilinmez kanınız kaynayıverir, pek fazla milliyetçi olmasanız da amcaoğluyla karşılaşmışlık duygusu çıkagelir nereden gelirse. anadolu kültürünün sevilen yanlarını halen koruduklarına yorulmalı bu.
 • bu türk soyunun bir kısmı tahminen osmanlı zamanında çoruh vadisi boyunca yerleşmiş,köyler kurmuştur.halen bu bölgede birçok ilçe ve köyde eski dil ve geleneklerini sürdürmektedirler.
 • ahıska türklerinin bir bölümü de kırgızistan'da sürgünde yaşamaktadır.

  http://www.sabah.com.tr/2004/12/13/gun97.html
 • azerilerle, kırgızlarla, kazaklarla, özbeklerle ve hatta türkmenlerle karıştırılmaması gereken grup.
  çünkü ahıskalılar, bildiğimiz anadolu türkleridir. türkiye cumhuriyeti'nin sınırlarının kesin biçimde belli olmasıyla, aynen batıda batı trakya türklerinin "sınır dışı"nda kalmış olması gibi onlar da doğuda, t.c sınırının 60 km dışında kalmışlardır. (zamanın sscb, bugünün gürcistan mevkii.)
  dolayısıyla, dilleri de türkiye türkçesidir. bugün, 1944'ten itibaren maruz bırakıldıkları sürgün sebebiyle, memleketleri olan osmanlı türkiyesi ve cumhuriyet türkiyesi coğrafyasından 2000 kilometre uzakta yaşamalarına rağmen, fasih bir türkiye türkçesi konuşmalarının sebebi budur.