şükela:  tümü | bugün
 • musa peygambere verilen yasaların yazılı oldugu tas levhaların saklandıgı sandık..
 • 40 yıl boyunca kenan çöllerinde gezinmiş olan israiloğullarının beslenmesini sağlamış olan ne olduğu belirsiz sandık.içi ve dışı tamamen altın kaplamadır.24 ayar olduğu söylenmektedir.üzerindeki kısımda iki adet melek birbirine bakar vaziyettedir. rivayetlere göre kendisinden izinsiz* sandığa dokunan bir kişi anında ölmüştür.
  sandığı ilk bulan hz musa sandığın içine on emir'in yazılı olduğu tabletleri koymuştur.
  şu anda sandığın nerede olduğu tam bir gizemdir. sandığı aramak için tapınak şövalyelerinin de kudüs'ün altını üstüne getirdiği ancak bulamadıkları söylenmektedir. bir çok arkeoloğun bulmak için herşeyini verebileceği türden birşeydir. sırf üzerindeki şekillerin ve resimlerin dünya tarihinde din olarak bilinen ancak bilimsel olarak kanıtlanamayan bir çok şeyi kanıtlayacağı aşikardır.
  kimi araştırmacılar sandığın radyoaktif bir kaynaktan enerjisini aldığını, kimi kaynaklar ise sandığın lanetli olduğunu söyler durur. babiller m.ö 550 li yıllarda kudüs'ü yağmaladıklarında sandığı da yoketmiş olabilir.
 • antlaşma sandığı. (bkz: aron aberit)

  on emir levhalarını içerir.

  not: ark, "sandık, kutu" demektir. yay anlamına gelen kelime "arc"tır.
 • o devirde henoteist* olan yahudiler'in buyuk ve pratik bulu$udur.

  gunun $artlari, yani misir'in artik ibrani asilli hyksos hanedaninin egemenliginde olmamasi, dolayisiyla yahudiler'in misir'da ho$ kar$ilanmamasi dolayisiyla, yahudiler'in misir'dan gocmeleri gerekmektedir. ancak, henoteist inanclara gore bir bolgenin tanrisi sadece o bolgede guclu oldugu icin, bunu yapmak demek yahudiler'in kendi tanrilarini, yhwh'i birakip bilinmeyene dogru yola koyulmalari demektir.

  musa, super bir cozum ile gelir: bir ta$ima sandigi yapilacaktir. bu sandigin icerisine 10 emir'in yazili oldugu ta$ tabletler yerle$tirilecek, iki tarafinda iki cherub tarafindan "korunan" ust kismi ise altinla kaplanacaktir. burada, yahudiler'in -ille de goze gorunen bir idole sahip olmasi gerekmeyen- tanrisi yhwh oturacak, dinlenecek, ayni zamanda da ona inanan irkinin daima yaninda ve onlara gozkulak olacaktir. boylece yahudiler'in misir'dan, daha cok da tanrilarinin musa ile konu$tugu sina'dan, canaan'a gitmelerinde, tanrilari da yanlarinda yol alacagi icin, bir sorun kalmayacaktir.
  levh-i mahfuz adi, 10 emir'in korundugu yer anlaminda oldugu gibi tanri'nin da muhafaza edildigi yer anlamindadir.
 • aynisini yapmaya kalktiginizda yuzlerce voltluk bir kondansator gibi davranan techizat.zaten tanri musaya bu sandigi tasiyacak olan kisiler ve bu kisilerin elbise ve ayakkabilarinin secimiyle ilgili ozel bilgileri de vermistir.
  bazi kaynaklar ise sandigin nukleer enerjiyle çalisan bir cesit helva makinesi oldugunu iddia etmistir.
 • bu tür efsanelerin olması gayet iyidir. arkeolojiye olan ilgiyi arttırır.
 • (bkz: cherubim)
 • wikileaks'te atatürk fotoğrafı ile bir arada, en solda görünen sandık.