• (bkz: günah işleme özgürlüğü)

memleketimin güzide bir sığırı olarak ben, konuyu bu şekilde algııyor ve özgürlüğüme uzanan eller kırılsın diyorum.
  • ahlaki yıpranmanın özgür iradesiyle bir ilgisi yok. hatta tam tersi ahlakın içselleştirilemediği baskı ortamlarında daha çok ahlaksızlık yaşandığı söylenebilir.
  • yaratıcı bile günah işleyip işlememe iradesini insana vermişken kullarının kalkıp burada ahkam kesmesi acayip geliyor he burada ahkam kesmeyenler ortadoğu'da kafa kesip şeriat ile ahlak sistemini getireceklerini sanıyorlar. ahlak bir toplumun veyahut tüm insanlığın bir sorunudur. geçmişten bu yana hep sorun olmuştur. ahlaksızlığı bir topluma indirgemek yanlış olur. japonya örneği dünyada en iyi ahlak örneğidir. demek ki en önemli olan şey toplumsal bir eğitim. ailelerden gelen bir gelenek.
  • diyelim ki, insan türü için aslen normal olan davranışları normaldışı olarak yorumlayan, onur ve şerefin ayaklar altına alındığı, yalancinin ve hırsızın alkışlandığı hasta bir toplumda yaşıyorsunuz.

sırf bu hasta topluma uyum sağlayabilmek ve çevrenizden onay alabilmek adına, vicdanınızı köreltip toplumca kabul gören ortalama değerleri sorgusuz sualsiz benimser ve varoluşsal arayışlarınızdan vazgeçerek edilgen bir insan olmayı tercih ederseniz en büyük ahlaksızlığı yapmış olursunuz. bu durumda ahlaksızlığın kaynağı özgürlük eksikliğidir.
  • toplumsal norm denilen şeyin ne olduğunu bir arkadaş bana açıklasın artık zira insan eliyle üretilmiş kavramların yine insan eliyle insanı ezdiği ve etkilediği şeylerin hepsi soyuttur üzerinde tartışmaya gerek yoktur. daha detaylı bilgi için (bkz: das gapital)
  • "revizyon edildi" kalıbını kullanan kişi tarafından açılmış, anlam ihtiva etmeyen, içi boş başlık ve ilk entry.
  • son yıllarda sıkça duyduğumuz bahanedir. yengesinin yanında yarı çıplak gezerken benim özgürlüğüme kimse karışamaz moduna girenler var.

biraz edepli olun sadece.
  • hirsizligi, cocuk tecavuzunu, hak yemeyi savunmak adina din arkasina siginmak nedir bilmeyenlerin uydurmasidir.
    edit: yengenin yanimda ciplak gezmek gibi fantastik kafanin din bezirganlarindan cikmasi ne kadar da dogal geliyor.
  • aynı başlığı kaç değişik şekilde açabiliriz sorusuna cevap aranıyor burada bence.
  • politik doğruculuk yapacağım diye ıkınmayın, ne yazık ki var böyle bir şey, evet.

(bkz: ahlaksızlığı özgürlük diye yutturmak)

sağduyululara tavsiyem, sakın akp'ye karşı nefretinizin sizi ahlaksızlığa övgüye götürmesine izin vermeyin.

rte ile ahlaksızlığı dostunuzmuş gibi lanse eden aynı yolun yolcusu.

(bkz: türkiye'de ahlaksızlığın sıradanlaşması)
    (bkz: dincilerin ahlaksız olması)
hesabın var mı? giriş yap