aynı isimde "ahlat ağacı" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1212 entry daha
  • izlediğim en iyi nuri bilge ceylan filmiydi.

--- spoiler ---

kendimi filmin içinde o kadar çok sahnede buldum ki bunu anlatmaya kelimeler yetmez. o yaşanılan evdeki yoksulluk çevremde gördüğüm insanları hatırlattı. borçlu olan babanın çevreye karşı ne kadar savunmasız olduğunu dibine kadar gerçek hayattaymışçasına yaşadım. bu filmde sadece kendimi mi buldum? hayır. annemi, babamı, amcamı, akrabalarımı ve çevremi buldum. izlerken türkiye'deki insan tiplemelerine de değinilmesi cabasıdır. o piyangocu dayı sokakta gördüğümüz dayıdır. kitabı basmamak için politik laf cambazlığı yapan belediye başkanı günümüz siyasileridir. peki ya inşaat sektörü patronuna ne demeli? evet, o çevremizde gördüğümüz okumadığı halde zengin olup bununla övünen arkadaşlarımız. ayrıca hatice karakterinin "biz ömür mü geçiriyoruz?" burada isyanı da buram buram köydeki ve taşradaki insanlara acımamın yanında beni benden almıştır.

--- spoiler ---

tanım: insanın kendini içinde bulduğu filmdir.
  • yer yer platon'un diyalogları tadında türk sinemasının tartışmasız en iyi yönetmeninin ustalığına yakışan bir film olmuş.
  • nuri bilge ceylan çıtayı yine yükseltmiş bu kadar izleyeni içine çeken her anında filmi yaşarmışcasına hissettiren bir film daha izlememiştim, baş yapıt
  • bir zamanlar anadolu'da daki o uzuuun uzuun bakışmalardan sonra bir nuri bilge ceylan daha kaldıramayacağım.
  • nbc kalitesine yakışır bir film olmuş, feyizli imam çok iyiydi oyuncu değil direk o kişiydi galiba ancak doğu demirkolun yerine başkası olabilirmiş.
  • klasik nuri bilge ceylan filmi:

--- spoiler ---
    - belgesel tadında filmler serisine devam.
    - hikayesiz, bol durumlu, an'ları anlatan..
    - uyumsuz insan tipi yine başrolde.
    - mutsuz kadın yine var.
    - sis, sallanan yapraklar, rüzgar, tepeler, otlar...(artık baydı gerçekten)
    - gereksiz konuşmalar ve bunları uzatma, tam gaz.
    - mutsuz aile modeli, aile içindeki tartışmalar..
    - sebepsiz yere bohemik bir hava, bir kafkavari ortam...
    - mat, koyu, siyah bolca renk..
    - köy, kasaba, sıkıcı insanlar.. tamam anladık yaaa.
    - ezik baba (üç maymunda da, kış uykusunda da) modeli...
    - illa bir mesaj verme, iğneleme tarzı yine aynıyla vaki.
    - herkesin aslında yalnız olduğu mesajını gözümüze sokma tavrı.
    - insanların birbirine değer vermeden, mecburen yaşadığı ilişkiler..

--- spoiler ---

bu film özelindeki tespitlerim:

- herşeyi biliyorum havasındaki kasaba gencinin, entel havalara girmesi ise çok sıradan. ulan madem herşeyi çok biliyorsun, ola ola sınıf öğretmeni mi oldun?

- önüne gelene atarlanan, küfreden, ergenlikten çıkamamış bir adet sinan efendi.

- dini (imamlar ile), siyasi (şantiyeci ile) mesaj verme çabaları (baydı).

- başrol oyuncusunu gerçekten hiç sevemedim, oğlan -rol olsa bile- aşırı itici ve ukala.

bunun dışında, hangi sebeple cannes film festivali'nden ödül veya yabancı film dalında oscar adaylığı beklendi anlamadım. aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp her seferinde övgü, aferin, büyük insansın denmesini mi bekliyor acaba nbc.

velhasılı kelam olmamış, bana göre en kötü nbc filmi.

edit: murat cemcir çok iyi oynamış, kalanı vasat.

oğlan (doğu demirkol), o ablak suratını asarak yol yaptığını sanıyor galiba. bi de stand up yapıyormuş, senin neyine yaa..
  • zamanı olan ve kafası kaldıran kişiler için çok iyi bir film olabilir. ancak zaten binbir türlü sorunu olan ve filmi akşam sadece kafa dağıtmak için izleyen benim gibi insalara biraz ağır ve sıkıcı gelebilir.
84 entry daha