şükela:  tümü | bugün
 • mezar taşı sanatının en üstün, yontuya en yakın örneklerindendir. başka bir dünyanın işaretleri gibi dururlar.
 • türkiyedeki en etkileyici islam mezarlıgı olan ahlat mezarlıgı, 200 dönümlük alan üzerinde, çogu 2 metreden yüksek binlerce dikilitaşla carpıcı bir görüntü olusturuyor. tasların en güzel ve eski olanları 17. - 18. yya ait. bir kısmı 13 yuzyılda mogol hakimiyeti altında hüküm sürmüs yerel beylerin mezarları. mezarlıkta oda tarzı yeraltı mezarları da mevcut.
 • eskişehir belediyesi'nin tren garı yakınlarında, porsuk kıyısındaki bir parkta çimenlerin üstüne diktiği anıtların benzerleri (hatta kopya edildikleri orijinalleri demek daha doğru olur)... hayır, çok beğenirim görüntülerini bu taşların; ama türk belediyelerinde bi ortak özellik var: bi şey beğeniliyor mu, benzerinden benim de kentimde olsun... şimdi ahlat nere, eskişehir nere? ayrıca taşlar güzel de ama eninde sonunda mezar taşları, parkta işi ne?
  tıpkı ayvalık belediyesi'nin yıkılmak üzere olan ayvalık'ın özgün yapılarından taksiyarhis kilisesi'ne hiç bir yardımda bulunmayıp, önündeki küçük meydana dönen mevlevi dervişi heykeli dikmesi gibi...
 • beyhan karamağaralı ahlat mezar taşları üzerine en iyi çalışmayı yapmıştır.

  1934'de istanbul doğumlu beyhan hanım, ilk, orta, lise öğrenimini ankara’da tamamladıktan sonra ankara ilâhiyat fakültesine girdi. akademik hayata ord. prof. dr. suut kemal yetkin’in asistanı olarak başladı. ardından “muhammed siyah kalem imzalı minyatürler” çalışması ile doktorasını yaptı. ardından halûk karamağaralı ile evlendi. ahlat mezar taşları ile doçent oldu (1971). minyatürler, mezar taşları ve tekke yapıları ile çok sayıda makalesi bulunan beyhan karamağaralı doç. dr. nakış karamağaralı’nın annesiydi. 10 ekim 2008'de hayatını kaybeden; ahlat için çok çaba sarfeden beyhan karamağaralı üzerine ercisnet com adresinde ayrıntılı bir yazı var.
 • unesco dünya mirası listesine önerildikten sonra restorasyan çalışmaları başladı. belediye başkanı, çevresindeki yolların ve gezi güzergahlarının düzenlenmesi, tabelaların yerine konulması, selçuklu mezarlığı'ndaki sekizgen kümbetin restore edilmesi sözünü verdi. unesco dünya mirası listesine adaylık sürecinin hızlandırılacağı söylendi.
  görelim bakalım, saat tutalım..
 • haçkarlar ile benzerligi dikkat cekici.
  bu selcuklu mezar tasi
  bu da khachkar
  aramizda cok da fark olmadigini kabul etsek bi rahatlayacagiz.
 • türkiyenin tapusu.
 • ahlat'ın osmanlı zamanında "ata şehri" olarak anılmasına da vesile olmuş devasa ve gerçekten etkileyici mezarlığı yaratan taşlardır. her birinde farklı yazılar ve şekiller olan kimisi 2-3 metrelik mezar taşlarıdır.
  birileri her ne kadar o bölgeye başka isimler koymaya çalışsada van gölü'nün kıyısına vurulmuş türk tamgasıdır bu taşlar.
 • rus askerleri, bu taşları uzaktan görünce türk askeri zannedip top atışına başlamış. taşlarımız bile korkutmaya yetiyor, kefereleri...

  ahlat, her türk'ün gidip görmesi gereken, bir türk mezarlığı...burada küçük çocuklar size öyle güzel bir sunum yapıyorlar ki, hayran kalırsınız.

  bu mezar taşlarının boyutlarını ve üzerindeki motifleri incelediğinizde, bir geçiş dönemi ürünü olarak değerlendirmek mümkün oluyor. orhun yazıtlarını andıran boyutu, ejderha, kartal, tuğrul gibi mitolojik kuşların, mezar taşlarına incelikle ve büyük bir ustalıkla işlendiğini görüp, ataların ruhları önünde saygıyla eğiliyorsunuz.
 • (bkz: tarihi mezar taşını kimyasalla temizlemek) yine restorasyon yerine destrüksiyon yapılıyor galiba...