şükela:  tümü | bugün
 • kendisi ile beraber 32 kişi de can vermiş
 • ayrilikci cecenler tarafindan kafirov olarak anilan kukla baskan
 • ilk rus-çeçen savaşı sırasında bağımsızlık yanlılarının tarafındaydı ve müftülük görevini yürütüyordu. ancak ne olduysa(!) ikinci savaşta kendini rus tarafında konuşlandırdı ve kremlin tarafından çeçenistanın kukla hükumetinin devlet başkanı sıfatıyla ödüllendirildi. 9 mayıs 2004 tarihinde bombalı suikast sonucu hayatını kaybetse de boşalan koltuğu sivillere uyguladığı terörle adını duyuran oğlu ramzan kadirova bıraktı. halkı onu bir işbirlikçi ve hain olarak her zaman hatırlayacaktır.
 • 11 ekim 1999 tarihinde ba$layan 2. cecen-rus sava$inda, rusya'nin ba$inda boris yeltsin yerine ba$komutan vladimir vladimiroviç putin vardi. zamaninin derin devletten gelme putin'ini, yeltsin'e gore ba$ka bir politika izledi.

  rusya, 2000 yilinda radikal direni$ faaliyetlerini halen durduramadigi gibi, bi de ustune dagistan'dan milis mucahid gruplari direni$ hareketine destek vermek amaciyla cecenistan'a gelmislerdi. rus ordusu buyuk kayiplar verirken, moskova ba$ka bir planliyordu: karde$i karde$e kirdirmak.

  kadirov ahmed, ta$kent islam enstitusu mezunu. sscb zamani narordniy komissariyat vnutrennnih del'e (nkvd, eski kgb. kgb de eski fsb..) muhbirlik yapanlardan. ekim 1991'de cevher dudayev ba$kan secilinde grozni'de 1995'te cecenistan muftusu olmu$tu, 4 sene sonraki ba$kan aslan mashadov rusyayla i$birlikci tavri yuzunden kadirov'u kovdu ve vatan haini ilan etti.

  amac haybeye bir secim yapilarak dani$ikli dovu$ yapmakti, amma velakin ortada secim yapilabilecek ortam-atmosfer yoktu. putin ahmed kadirov'u boylesine bir ortamda, kararname ile cumhurba$kani atami$tir.

  kadirov, 5 ekim 2003'de inanilmaz du$uk katilimdaki secimlerde; secilmi$ devlet ba$kani oldu. kadirov'un ba$kanliginda ise; siviller kayip oldu. adam kacirmakla unlu bir istihbarat-polis kolluk kuvvetiyle, deli'ye sikinti-caz yapan her delikanliyi kacirip facasini aldilar. ahmed kadirov, yakla$ik 2000 sivil cecen'i kacirmis ve ortaliklarda "adam yoksa sikinti da yok" diye gezip me$rula$tiran, $imdiki oglu kadar olamasa da yine de kukla bir emir eri ve ismarlama devlet adamidir.

  9 mayis 2004'te de $ehir stadyumunda bomba'nin arkada$a ve generallerine tiklamasiyla oteki dunyaya intikal etmi$tir.

  bi kac aylik yas tutma, ne oldu ne bitti doneminden sonra cecenlere bir tane daha secim $aklatildi. bunda da katilim %30'u gecmedi, alu alkhanov devlet ba$kani secildi..

  bu bi kac sene boyle gitti.. sonra ahmed'in deli oglan ramzan, putin'e kartlari kesti ve deal! dedi.

  3 sene sonra moskova'dan bi iki telefonla alhanov'a bir istifa tiklattilar..

  sonra mi? deli oglan ramzan kadirov ba$a geldi. kalanini ordan okuyun.