şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pensir aslani olarak bilinen, (bkz: pensir vadisi), 10 eylül 2001' de gazeteci kiligindaki taliban askerleri tarafından öldürülen, yabanci konuklara süper evsahipligi yapmasiyla ve afganli mucahitlere yaptigi liderlikle ünlü..afganistan icin kaybi büyük insan..
 • penşir aslanı(bu isim kâbil’in kuzeyindeki penşir vadisi’nden geliyor)
  che-guevera'dan sonra en büyük gerilla komutan.
  9 eylül 2001. taliban´a muhalif güçlerin efsanevi lideri şah mesut, kendilerine gazeteci süsü veren iki kişi tarafından düzenlenen suikast sonucu öldürüldü.rabbani hükümetinin savunma bakanlığını da yapmıştı.
  tc basın açıklaması :ülkesinin birliği ve bağımsızlığı yolunda mücadele veren özgürlük savaşçısı ahmet şah mesut’un vefatını afganistan için önemli bir kayıp olarak değerlendiriyoruz.
 • 2001 yılında öldürülen,ileri görüşlü afgan lideri.zira eğer önlem alınmazsa "batı"nın taliban ve el kaide gibi örgütlerden çekeceğini defalarca dile getirmiştir.ölümünden bir gün sonra tarih 11 eylül 2001'di.
 • afganistan'ın halk kahramanı. asker değildir fakat müthiş bir savaş zekasına sahiptir. ruslara ve taliban'a karşı inanılmaz stratejilerle mücadele etmiştir.

  kendisini afganistan'ın gelişmesine adamış, eğitime ciddi önem veren bir insandır.

  gerek peştun, gerek özbek gibi afganistan'ın etnik grupları - ki bu etnik gruplar birbirlerinden nefret eder- bile adından saygıyla bahsederler.

  çoğu devlet dairesi ve işyerlerinde resmi karzainin yanında asılıdır.

  afganistan'ı daha iyi koşullara getirmek için uğraşanve bunu yapabilecek kapasitede olan, etnik yapılarının yerine afgan kimliğinde birleşilmesini isteyen bir lidermiş.

  ölüm tarihi incelendiğinde bu adamın önemi daha çok anlaşılıyor.
 • entellektuel savaşcı
 • tarih 9 eylül 2001. yani 11 eylül saldırılarından iki gün önce. afganistan’da kuzey ittifakı’nın askeri lideri ve ruslara karşı afgan mücadelesinin sembol ismi ahmet şah mesud’a suikast düzenlendi. ağır yaralanan mesud, kurtarılamadı. kimse 11 eylül ile 9 eylül’de meydana gelen bu saldırı arasında bağlantı kurmadı.
  o zamanlar, suikastle ilgili çarpıcı iddialarda bulundum. 11 eylül’le bağlantısını sorguladım. abd’nin afganistan’a ilişkin gündemiyle birlikte değerlendirdim. el kaide saldırısı denilerek üstünün örtüldüğünü, aslında abd’nin yeni küresel savaş stratejisi kapsamında işlenen bir suikast olduğunu söyledim. benden başka da kimse suikasti bu yönüyle sorgulamadı. sonraları doğrulanan bir çok olayda olduğu gibi. ama ben ısrarımı sürdürüyorum. çünkü, 11 eylül’ün, afganistan işgalinin, bugün ortadoğu’da yaşananların; terörle mücadele palavrasının şifresi bu suikastte gizli.
  şah mesud, afganistan devlet başkanı yardımcısı sıfatıyla ab tarafından strasbourg’a davet edildi. fransa dışişleri bakanı hubert vedrine, fransa meclis başkanı raymond forni ve senato başkanı christian poncelet ve avrupa parlamentosu başkanı nicole fontaine gibi çok önemli isimlerle görüştü. taliban’ın devrilmesi için avrupa’dan destek istedi. ab’den siyasi destek alan, ekonomik ve askeri destek sözü alan mesud’a rusya da askeri yardım yapmaya başladı. taliban’ı devirmek için yeni delhi’de bir toplantı bile yapıldı. rusya, iran ve avrupa gezisinden yeni dönen mesud 9 eylül 2001’de öldürüldü. belçika’dan 2 arap gazeteci, tacikistan içlerindeki hoca bahuiddin’deki merkezde mesud’la görüşmek üzere izin aldı. 5 gün bekletildikten sonra, 9 eylül’de görüştürüldüler. görüşme odasında kameraman hazırlık yaparken, teçhizat arasına gizlenmiş güçlü bir bomba infilak etti. sonradan bu kişilerden birinin eşi vasıtasıyla olay öğrenildi. bomba olduğunu saldırıyı yapanlar da bilmiyordu!
  kuzey ittifakı ve batı basınına göre pakistan istihbaratının (isi) bu suikastle bağlantısı vardı. aynı tarihte isi’nin başındaki kişi washington’daydı. bush yönetiminin önde gelen isimleriyle görüşmeler yapıyordu: colin powell, richard armitage, cia baskanı george tenet ve senato yetkilileriyle. şimdilerde olay biraz aydınlanıyor. suikastte abd ve pakistan’ın rolüne ilişkin daha somut veriler ortaya çıkıyor.
  masud öldürülmeseydi abd afganistan’ı bu kadar rahat işgal edip hamit karzai gibi bir kuklayı iktidara taşıyamayacaktı. çünkü mesut abd ve ingiltere ile değil avrupa ve rusya ile iş tutuyordu. yıllardır mesud’u zayıflatıp taliban’ı güçlendirmeye çalışan abd, bu suikastle amacına erişti. ve bugünkü afganistan’ı dizayn etti. suikastten iki gün sonra 11 eylül saldırıları gerçekleşti ve abd’nin afganistan işgali başladı. mesud suikasti ile lübnan eski başbakanı refik hariri suikasti sonuçları itibariyle ne kadar de benzeşiyor.

  ibrahim karagül
 • suikastine şahit olan general abdüvahhab cüyende'nin anlattıkları:
  "hoca bahaeddin köyündeydik... “fas asıllı iki gazeteci röportaj için gelmiş” dediler, “çocuklar 5 gündür bekliyorlar.”
  ahmed şah mesud’un onlara ayıracak vakti yoktu. ancak bir insan iyisiydi, “madem gelmişler görüşelim” dedi, “eli boş dönmesinler!”
  içeri girdiler. çok geçmeden bir patlama duyuldu. bir mana veremedim, çünkü gazeteciler titizlikle aranmış, temiz çıkmışlardı.
  gençlerden biri ölüyor, yaralı olanı şaşkın... onu da korumalar öldürüyor.
  ahmet şah mesud’u ağır yaralı olarak helikoptere bindirdik, doğru duşanbe’ye! gel gelelim yolda son nefesini verdi, kurtaramadık.
  soruyorum “bunu kim yaptırmış olabilir?”
  - afganistan’ın işgalini kim istiyorsa onlar! zira ahmet şah mesud sağ olduğu müddetçe yabancılar dolanamazdı ortalıkta. nitekim onun şehid edilmesinden sadece iki gün sonra 11 eylül hadisesi yaşandı
  - ve bahaneyi kullanıp girdiler afganistan’a.
  - aynen... gerisini biliyorsunuz zaten...."

  http://www.turkiyegazetesi.com/…etay.aspx?id=433444
 • bugün abd piçleri afgan ovalarında değneksiz dolaşıyorlarsa bu, 21. yüzyılın ilk ve en başarılı gerilla lideri öldürüldüğü içindir. daha acı olan fakir afgan topraklarının savunulmasının ne yazık ki kişilere bağlı olmasıdır. düşünün o büyük komutan öldü ve sovyet kızılordusu'na 10 yıl direnmiş ve galip gelmiş afgan milis direniş hareketi sona erdi. koca bir ülkenin kaderinin sadece bir insanın nefes alıp vermesine bağlı olması çok acı...
 • izlediğim kendisine ilişkin bir belgeselde anlatılmıştı;

  sovyetler birliğinin ülkeyi işgal etmekte olduğunu öğrendiği tarihte birkaç yakın arkadaşı ile sanırım pencir vadisindeki bir geçidi tutmak için dağa çıkacağını söylemiş, (ki kendisi bu dönemde feodal bir ağa, askeri tecrübesi yok ve yaşı çok genç) bunu duyanlar koskoca sovyet ordusuna karşı kendisinin hiç bir şansı olamayacağını belirtmişler hatta gülmüşler.

  mesud böyle diyenleri kaale almamış ve o ana kadarki tüm yaşantısnı geride bırakıp, dediğini yapmış. o birkaç kişi ve ellerindeki basit silahlar ile geçidi tutmuşlar ve uzun yıllar orada savaşmışlar. sovyet ordusuna ciddi zarar vermişler.

  beni etkileyen bir anıdır.
 • afganlilar arasinda cok sevilen efsane lider. tacik şapkası ve zeka/kurnazlık dolu savaş taktikleriyle meshurdur. mücahid komutanı olarak başladığı kariyerine savunma bakanlığı ve kuzey ittifakı liderliğiyle devam etmiştir.

  ----
  massoud's letter to the people of america-1998
  a message to the people of the united states of america

  ı send this message to you today on behalf of the freedom and peace-loving people of afghanistan, the mujahedeen freedom fighters who resisted and defeated soviet communism, the men and women who are still resisting oppression and foreign hegemony and, in the name of more than one and a half million afghan martyrs who sacrificed their lives to uphold some of the same values and ideals shared by most americans and afghans alike. this is a crucial and unique moment in the history of afghanistan and the world, a time when afghanistan has crossed yet another threshold and is entering a new stage of struggle and resistance for its survival as a free nation and independent state.

  ı have spent the past 20 years, most of my youth and adult life, alongside my compatriots, at the service of the afghan nation, fighting an uphill battle to preserve our freedom, independence, right to self-determination and dignity. afghans fought for god and country, sometime alone, at other times with the support of the international community. against all odds, we, meaning the free world and afghans, halted and checkmated soviet expansionism a decade ago. but the embattled people of my country did not savor the fruits of victory. ınstead they were thrust in a whirlwind of foreign intrigue, deception, great-gamesmanship and internal strife. our country and our noble people were brutalized, the victims of misplaced greed, hegemonic designs and ignorance. we afghans erred too. our shortcomings were as a result of political innocence, inexperience, vulnerability, victimization, bickering and inflated egos. but by no means does this justify what some of our so-called cold war allies did to undermine this just victory and unleash their diabolical plans to destroy and subjugate afghanistan.

  today, the world clearly sees and feels the results of such misguided and evil deeds. south-central asia is in turmoil, some countries on the brink of war. ıllegal drug production, terrorist activities and planning are on the rise. ethnic and religiously-motivated mass murders and forced displacements are taking place, and the most basic human and women’s rights are shamelessly violated. the country has gradually been occupied by fanatics, extremists, terrorists, mercenaries, drug mafias and professional murderers. one faction, the taliban, which by no means rightly represents ıslam, afghanistan or our centuries-old cultural heritage, has with direct foreign assistance exacerbated this explosive situation. they are unyielding and unwilling to talk or reach a compromise with any other afghan side.

  unfortunately, this dark accomplishment could not have materialized without the direct support and involvement of influential governmental and non-governmental circles in pakistan. aside from receiving military logistics, fuel and arms from pakistan, our intelligence reports indicate that more than 28,000 pakistani citizens, including paramilitary personnel and military advisers are part of the taliban occupation forces in various parts of afghanistan. we currently hold more than 500 pakistani citizens including military personnel in our pow camps. three major concerns - namely terrorism, drugs and human rights - originate from taliban-held areas but areinstigated from pakistan, thus forming the inter-connecting angles of an evil triangle. for many afghans, regardless of ethnicity or religion, afghanistan, for the second time in one decade, is once again an occupied country.

  let me correct a few fallacies that are propagated by taliban backers and their lobbies around the world. this situation over the short and long-run, even in case of total control by the taliban, will not be to anyone’s interest. ıt will not result in stability, peace and prosperity in the region. the people of afghanistan will not accept such a repressive regime. regional countries will never feel secure and safe. resistance will not end in afghanistan, but will take on a new national dimension, encompassing all afghan ethnic and social strata.

  the goal is clear. afghans want to regain their right to self-determination through a democratic or traditional mechanism acceptable to our people. no one group, faction or individual has the right to dictate or impose its will by force or proxy on others. but first, the obstacles have to be overcome, the war has to end, just peace established and a transitional administration set up to move us toward a representative government.

  we are willing to move toward this noble goal. we consider this as part of our duty to defend humanity against the scourge of intolerance, violence and fanaticism. but the international community and the democracies of the world should not waste any valuable time, and instead play their critical role to assist in any way possible the valiant people of afghanistan overcome the obstacles that exist on the path to freedom, peace, stability and prosperity.

  effective pressure should be exerted on those countries who stand against the aspirations of the people of afghanistan. ı urge you to engage in constructive and substantive discussions with our representatives and all afghans who can and want to be part of a broad consensus for peace and freedom for afghanistan.

  with all due respect and my best wishes for the government and people of the united states,

  ahmad shah massoud.

  read more at http://www.liveleak.com/…137172#j1ehwqfswpsizhpk.99