şükela:  tümü | bugün
 • ahmet adnan saygun, ilk besler den bi bestecimiz.
  ayni donemde
  cemal resit rey,
  ulvi cemal erkin
  cok meshur olmuslardir
  (bkz: kefal)
 • etiler de koc koprusunden baslayip trt nin orda portakal yokusunun basinda biten caddenin ismi.
 • tas bebek
  gilgamis
  kerem
  koroglu
  gibi operalarin bestekari
 • benim gibi cogu insana türkiyede opera yapilabilir ve sevilebir tezini ögreten kimse
  (a.r.e)(r.i.p)
 • izmirde adina sanat merkezi yapilan unlu besteci.zira su an stajyer olarak bu projenin metrajlarini cikarmakla ugrasiyorum.kagit uzerinde hatmettiginiz bir yapiyi hayat kazanmis bir sekilde ayakta gormenin potansiyel heyecani icindeyiz.
 • diğer eserlerinin içinde oldukça özel biryerde duran, inci'nin kitabı isimli muhteşem bir albümü yaratmış bestecimiz. eser piyano için olup, kocaman bebek, masal, rüya gibi birbirinden güzel 7 küçük ama kocaman parçayı içermekte. kim bunu hakkyla yorumlayabilir, ya da yorumlamış bilemiyorum. en iyisi oturup çalmaya çalışmak sanırım.
 • konservatuar koridorlarındaki görüntüsü, ağır merdiven çıkışı, gördüğü ve selam veren herkese gülümsemesi, elma yanakları, yaşlı gözleri hala saygıyla hatırlanan, dünyadaki en tatlı ihtiyar *, piyano edebiyatı'na çok önemli eserler katmış bestecimiz.

  lakin başta genç piyanistlerimiz olmak üzre * müzisyenlerimiz tarafından eserlerinin çok sık seslendirilmemesi, eserleri için "ay çokk yıvvrançççç" yorumunun henüz opus numerosu 10'u geçememiş ve önünde duran boş porteyi doldurmaktan aciz bazı genç bestecilerimiz * tarafından yapılması ve hatta bu yorumların bazılarının da, bestecinin dinlenen en az 5 eserinin * sayılamaması durumunda bile yapılması utanç ve hayret vericidir.

  yaşadığı dönemde türkiye'de klasik müzik için yaptıklarına bakılması, bartok ile çalışmaları ve eserlerinin incelenmesi ve en azından hayatının bir kere dikkatli okunması, yetiştirdiği öğrencileri ve kazandığı başarıları, öğrencilerinin hepsinin geldiği ekole ve "çıktığı yere" olan saygı ve inançlarının gözlemlenmesi, ukala çenelerin kapanması açısından hayırlı olacaktır vatana ve millete. adnan dede'nin zincirlikuyu mezarlığı'nda bulunan kemikleri de sızlamayacaktır böylelikle. "ben neyim ki?" sorusunun akıllardan çıkmaması da tarafımdan tavsiye edilir.

  piyano eserlerinden bazıları:

  sonatina
  sonat
  aksak tartılar üzerine 10 etüd
  aksak tartılar üzerine 12 prelüd
  inci'nin kitabı
  tema ve varyasyonlar
 • her gun okulun 3uncu katindaki bustunu gordugumde tuylerimi diken diken edebilen insan. daha tum eserlerini dinleyemedim, eksikleri temin etmeye calisiyorum okulda insanlardan. ama muzik tarihi derslerinden bir tanesini adnan saygun hocamiza ayirmistik bir gun. ve o odadan ciktigimda gozlerimden yas aktigini farkettim ufak ufak, duyduklarimdan sonra. ve tam o sirada 3uncu kattan asagi inerken bir teyze cikiyordu yukari ve yanimdan gecerken saygun hocanin bustune bakti ve -ah canim benim- dedi tam da o dersin ustune. kimdi o teyze bilmiyorum. ama belki de gercek sanatcilarin degerini bilebilen azinlik grubun icine giren sanatseverlerden biriydi o da.

  tesekkurler saygun hocam, bana boyle bi duyguyla goz yasi dokturebildigin icin. tesekkur ederim ki, yugoslavyadaki o soguk yugoslav halkini bile soyledigimiz guzel coksesli turkulerinle mest etme sansini bize verdigin icin. tesekkur ederim ki frankfurtta,miltenbergde var olan alman ailelerinin turkler hakkindaki olumsuz dusuncelerini yikmamiza yardimci olan nedenlerden oldugun icin.

  her persembe sitki tarcan odasinda cemal resit rey ile yan yana duran resminize bakip gulumsuyoruz beraber. umarim sizler de oralardan bi yerden gulumsuyorsunuzdur ve bize de guc veriyosunuzdur...
 • gülsin onay 'ın da hocasıdır kendisi. onay hemen her konserinde mutlaka aksak tartılar üzerine prelüdlerden çalar.
 • bela bartok'un yakın arkadaşı olan, neredeyse her formda eser bestelemiş, birçok müzik otoritesi tarafından 20. y.y'ın en büyük bestecilerinden birisi olarak kabul edilen ve eser listesi en kabarık çağdaş türk müziği bestecisi.

hesabın var mı? giriş yap