şükela:  tümü | bugün
  • mezarlık bilgilerine göre babasının adı fevzi, doğum tarihi 1955, ölüm tarihi ise 19.6.1955. ankara cebeci asri mezarlığı'nda 560 ada, 688 parsel'de yatar. aynı ada ve parselde yatan bir kişi daha vardır; 26 ağustos 1984 yılında ölen sultan yıldırımoğlu. aynı mezarın 29 yıl sonra bir başka kişiye de tahsis edilmesinin nedeni ilk gömülen kişinin kimsesiz oması.

    aslına bakarsanız o kişi kimsesiz biri değildi. aslında bu kişi bir bebekti; dünyaya geldikten bir kaç saat sonra ölen (veya öldürülen) bir bebek. babasının adı fevzi olarak yazılmış. oysa adnan olması gerekirdi; adnan menderes. peki soyadı niye menderes değil o zaman? çünkü gayrimeşru bir ilişkiden olan bu bebeğe annesi ayhan aydan'ın soyadı verilmiş.

    alaeddin orhon tarafından doğurtulan, bahtiyar demirağ tarafından muayene edilen ve fahri atabey tarafından gömülen bu bebeğin doğum sırasında mı öldüğü yoksa kasıtlı olarak mı öldürüldüğü yassıada görülen bebek davasında tartışılmış ve hatta mezarı açılıp kemikleri incelenmiş ama ölüm sebebi tespit edilememişti. (bkz: bebek davası/#21127396)
  • yıllar sonra ilk defa görüntüleri yayınlanlandı bugün televizyonda; iskelet görüntüleri: http://video.haberturk.com/…liktan-cikardilar/81482