şükela:  tümü | bugün soru sor
 • lise yıllarında dil bilgisi kitabını okumak zorunda kaldığımız dil adamı, türk dil kurumu eski başkanı.
 • mhp ve türkçü yanlısı duruşu nedeniyle öğrenciliğimiz süresince küfürlerimize yoğun bir şekilde konu oluşturmuş okulumuz müdürü. ücra bir durakta, seri kornalarla kendisini tahrik etmeye çalışan taksilere yüz vermeksizin, pek seyrek geçtiği bilinen bir otobüsü sabırla bekleyerek sergilediği tevazuun yerinde tespit edilerek kayıtlara geçirilmesinden sonra, haksızlık etmiş olabileceğimiz ihtimalini aklıma getirmiş olan hz. hafıza. bu nedenledir ki tdk'daki yolsuzluk konusuyla ilgili soruşturmalara muhatap olduğu dönemde maruz kaldığı muameleleri yeni bir haksızlık olarak görmüşümdür. cidden, hayran olunası bir dilcidir, aynı zamanda...
 • yakında emekli olacak olan prof.dr.ahmet bican ercilasun, gazi üniversitesi türk dili ve edebiyatı bölümüde görev yapmaktadır. başlangıçtan 20.yüzyıla türk dili tarihi adlı kitabı ile hem dilinizi sevdirir, hem de tarihini öğretir. türkolojide talat tekin karşıtı oluşturduğu ekol belki de kendisini unutulmaz kılacaktır. hocamızdır vesselam.
 • (bkz: hayvanlara özgürlük)

  bu abinin zamanında türk yurdu dergisinde insan haklarına dair yazısından bir kısım:

  "türk dil kurumu başkanı prof. ahmet bican ercilasun'un bu demagojiyi 'mizahi' bir eğretilemeye vardırdığı "hayvanlara özgürlük" başlıklı makalesinde, kendince taklit ettiği "sol aydın" üslubuyla "anırma ve havlama özgürlüklerinin kısıtlanması"ndan yakınır: "her ne kadar bu ülkenin bazı eşekleri özgürce anırabiliyorlarsa da bütün eşeklerin anırma özgürlüğünün olduğu söylene-mez.(...) eşeklerin ve özellikle iri kıyım eşeklerin anırmalarına hiçbir kısıtlama getirilmemeli, hatta bu güne kadarki kısıtlamalar göz önüne alınarak başkalarının onlara çüş demeleri yasaklanmahdır.(...) ülkenin tüm köpeklerinin diledikleri gibi havlayamadıkları bir gerçektir.(...) ayrıca bazı insanların köpekleri sık sık taşladıkları gözlemlenmektedir. ülkemizi başka ülkelere çirkin gösteren bu tür olumsuzluklara yol vermemek için tüm taşlar bağlanmalıdır." ercilasun'un "devlet ve millet düşmanı, bölücü" fikirlerin ifadesini anırmaya, havlamaya ve bunlara dönük baskıyı "hoşt", "çüş" demek gibi "doğal tepkilere" benzetmesi, milliyetçi çevrelerde pek keyif uyandırmıştır"

  (bkz: tanıl bora)
  (bkz: medeniyet kaybı)
 • "kars ili ağızları" adlı kitabın yazarı.
 • çağdaş türk lehçeleri bölümünün türkiye'deki kurucusu ve sancaktarlığını yapan önemli alimlerden biridir.
 • türk diline büyük katkıları olan kıymetli bir bilim adamıdır.
  türk dili tarihi, türk lehçeleri grameri, türk dünyası üzerine incelemeler, örneklerle bugünkü türk alfabeleri, kars ili ağızları gibi kitapları ve yine türk dili üzerine yazılmış yüzlerce makalesi mevcuttur.her hafta ünlü dil ve edebiyatçılarla, dil ve edebiyat üzerine toplantılar düzenlemektedir. emekli olduktan sonra da bu toplantılara katılmaya devam etmektedir ve türk diliyle ilgili bilimsel çalışmalarını halen sürdürmektedir. yeniçağ gazetesinde pazar günleri köşe yazılarını da okuyabilirsiniz.
 • türkoloji'nin yaşayan en büyük alimlerinden birisidir kendisi. yaptığı çalışmalarla -özellikle türk dili alanında- bir otorite olmuştur. pek çok dilcide karşılaştığımız gibi türkçü'dür kendisi.
 • çağdaş türk lehçeleri bölümlerinin kurulmasına ön ayak olmuş ama bölüm mezunlarının işsiz kalmasına seyirci kalmış prof.
 • bu akşam tarihin arka odası'nda olacak profesör.