*

 • infaz edilen üç kişiden biri. cesetler bir üçgenin üç köşesi olacak tarzda ankara'nın üç farklı köşesine (çamlıdere, elmadağ,polatlı) serpiştirilmiş.

  bu da efsanevi şahsiyet, son dönem türk büyüklerinden yeşilin simetri duyarlılığını göstermesi açısından ilginçtir. ersever'in yazdığı kitaplardan birinin adının da üçgendeki tezgah olması kaydadeğer.
 • soner yalçının kitabında ahmet cem erseverin kod adı olarak ace yi kullandığı anlatılır.bu kodu girdiği çatışmalarda karşı tarafta yaptığı temizlikten ve ayrıca adının baş harflerinden esinlenerek kendi bulduğu anlatılır.
 • yeşil kod adıyla tanınan mahmut yıldırım ve bazı faili meçhuller ile ilgili bilgiler vermiştir.
 • olumu ile ilgili spekulatif yorumlardan aydinlik dergisinin yaptigi
  "kasım 1994'te, uyuşturucu trafiğinin elemanı ve tanığı olması sebebiyle, abdullah çatlı ve ekibi tarafından başbakanlık poligonu'nda sorgulandı ve arkadaşları mustafa deniz ve neval boz ile birlikte öldürüldü" $eklindeki aciklama kafalari kari$tirmaya ve belirli kesimleri itham etmeye yonelik olmasina ragmen mitten gelen resmi aciklama olan;
  "ersever ve arkadaşlarının teröristlerin harekat tarzı konusunda çok tecrübeli, kendi güvenlikleri yönünden de çok dikkatli oldukları bilinmektedir. buna rağmen herhangi bir mücadele emaresi olmadan cinayeti işleyenlerce ele geçirilmiş olmaları dikkati çekmektedir. bu durum ersever ve arkadaşlarının kendileri açısından 'güvenilir' saydıkları kişilerce veya bunların aracılığı ile yakalanmış oldukları ihtimaline kuvvet kazandırmaktadır"
  $eklindeki aciklama oldukca du$undurucudur, varligi inkar edilen bir birimin, jitem'in kilit ismi, kurucusu ve tum harekatlarindan haberdar olan yegane adami olarak kamuoyuna zaman icerisinde lanse edilen erseverin olumunun jitem'in varlik ara$tirmalarinin ayyuka ciktigi donemlere denk gelmesi, ersever'in istifasini vermesinden sonra surekli olarak kulis olu$turma cabalarina giri$erek yaratmaya cali$tigi platformdan surekli olarak pkk'ya ve terorizme kar$i izlenen yanli$ politikalari ele$tirmesi, devlet icerisindeki bir takim politikalari hedef alan igneleyici aciklamalari sonucunda kendi olu$turdugu birimin infaz mekanizmasi tarafindan yokedilmesi ihtimalinin uzerinde durulmak ile beraber bir cok kaynaktada devlet ici hesapla$ma olarak olay kapatilmi$tir.
 • (bkz: jitem)
 • 1970 lerde köpeğinin adını "ecevit" koymuş (sevgiden olduğunu zannetmiyorum).
 • bolgede "testere" olarak da taninir.. cudi' taraflarinda bir magarada sorgu esnasinda bir militanin kafasini testere ile kesmesinden sonra bu isimle de anildigi iddia edilir.
 • ecevit adinda bir kurt kopegi vardi. guneydogu'da gorev yaparken ahmet aydinadiyla kürtler, pkk ve a. öcalan ve üçgendeki tezgah adli iki tane kitap cikartti. bu kitaplar olumunden sonra kendi adiyla yeniden basildi.
hesabın var mı? giriş yap