şükela:  tümü | bugün
 • anadolu üniversitesi iletişim bilimleri fakültesinde hocadir kendisi. trt4'te aof'nin bazı derslerinde izleyebilirsiniz.
 • anadolu universitesi iletisim bilimleri fak.de estetik ve sanat tarihi,guzel sanatlar fak.de de kulturel iletisim derslerine giriyor,konservatuar ogrencilerine de tiyatro tarihi mi tam bilemicem simdi bakarim derslerine giriyor.ben bu donem kendisinden sanat tarihi dersi aliyorum,kendisini tanimadan once cumhuriyet gazetesinde kosesini takip ederdim,elias canetti'nin kitle ve iktidar kitabinin cevirisini yapti ve de semsa yegin'in cevirdigi elias canettinin kitabinda son sozu soylemis biri olarak kendisini tanirdim ve etkilenirdim,insanin yasaminda cevreyle kendisini iliskilendirmesi geregini ana fikir olarak yazilarindan ogrendim,ve de daha bir suru kitapta ahmet cemalin izini gorebilirsiniz,bir keresinde dersinde varolusculuk felsefesinden bahsederken dedi ki 'evet,yasam sacmadir,herseyi sacmadir,bunu bildiginde iki yolun vardir,ya yasami secmeyecek kendini oldureceksin,ya da yasamaya karar vereceksin,ama bu yolu sectiginde de olesine yasamayacaksin,kendi ahlak kurallarini gelistirecek,bir kenara koyacak ve o dogrultuda yasamdan sorumlu olarak yoluna devam edeceksin' daha bu sozlerinin uzerine ne diyim,bi tanedir ahmet cemal:)
 • kendisi studyo drama'nın genel sanat yönetmenliğini de yapmaktadır. gelgelelim bir edebiyatçı ve hoca olarak muhte$em bir $ahsiyet olduğu su götürmez. bunca yıllık emeğinin kar$ılığı olan bir evinden ve her odasını doldurmakta sakınca görmediği kitaplarından ba$ka maddi varlığı yoktur. çoğu tiyatro ve ileti$im bölümlerinde okuyan öğrencilerine yaptığı bir konu$mada yegane hayat dersini vermi$tir, affına sığınarak aktarayım;

  "insan hayatında bazı değerler ön planda olmalı evet. insan bunları fazlasıyla gözetmeli. ama bunların içinde para olmamalı. eğer ki sizler ileri de sanat ile i$tigal edip de, bu i$ten büyük paralar kazanmayı hedefliyorsanız $imdiden bu yoldan sapın. ha yok sanata benzemeyen ama sanat zannedilen abukluklara bula$ırsanız da kimse size kızamaz. yeter ki o yaptığınızın artık sanat olmadığını ve girdiğiniz yoldan dönemeyeceğinizi bilin ve bunu insanlara açıklayın."
 • brecht'in me ti'sini çevirmiştir... çok da iyi yapmıştır..
 • walter benjamin'in pasajlar'ini da cevirmis olan sahsiyet.
 • her ne kadar tasvip etmedigim cok tarafi olsa da, benjamin cevirdigi icin bir eli, lukacs cevirdigi icin diger eli defalarca opulesi adam... bir de katherina blum'un cignen onuru var bittabi...
 • filmlerde izlerken "aaah neden benim hiç böyle derslerim, böyle hocalarım olmuyor" dediğimiz türden dersleri hayata geçiren, eleştirel düşünceyi yaşam biçimi haline getirmiş ve bunu okurlarına, öğrencilerine anlatmaya kendini adamış türkiye aydını.
 • "ilk günbatımının hemen ardından söylediklerimiz, bir
  yüzyıl sonra da geçerli olabilirdi ve biz, güneşe
  boğulmuş bir ilkyaz sabahının ilk saatlerinde, en çalışkan
  çiftçilerle yarışarak, zamanı değirmenlerimize çuvallar
  dolusu taşıyabilirdik. bunları düşünemiyorsak eğer,

  anlat bana, nedir aşk?

  ilk mektuplarımızla birlikte okumayı sökerdik ve
  ellerimizin tutkusu uğruna en yakıcı özlemleri göze
  alabilirdik. sonra geleceği müjdelenmiş yok ülkelerin
  tapınaklarında beklemek yerine, şimdi ele geçirilmiş bir
  gecenin saatlerinde eritebilirdik. yapamamışsak bunları
  eğer,

  anlat bana, nedir aşk?

  sabahın ilk dalgaları bizi kumsalda bulmayabilirdi ve
  biz, günah çıkartmak için mavi sığınaklarımızı yeğlerdik.
  köpüklü haritalarda yerimizi arayanlar, bir an sonra
  haritalarını yitirirler, sonradan, çok sonradan
  söylencelerimizle yetinmek zorunda kalırlardı.
  olmamışsa söylencelerimiz eğer,

  anlat bana, nedir aşk?"

  demiş.
 • bir zaman edebiyatımızda kesik bir damar olacağı zannedilen küskün adam..
  "para yüzünden yitirilebilecek herşeyi yitirmişim para ile alınamayacak ne varsa almışım"
 • korlesme'nin de cevirmenidir.