şükela:  tümü | bugün
 • uludağ üniversitesi felsefe bölümü öğretim üyesi
 • 1959 bursa doğumlu, 1982 yılında ankara ün. felsefe bölümünü bitirdikten sonra, 1983 yılında aynı bölümde ara$tırma görevlisi olmu$tur. 1984 yılında platonun gençlik diyaloglarını konu alan bir tezle yüksek lisans derecesi almı$ ve fransız hükümetinin bir bursu ile 1989-1991 yılları arasında sorbonne üniversitesinde doktora düzeyinde ara$tırmalar yapmı$tır. 1992 yılında platonun bilgi kuramı adlı tezle felsefe doktoru olmu$tur.
 • uü kütüphanesinde elime aldigim her kitapda adini gördügüm. bircok kitabi bulunan degerli bir hoca.
 • cok uzun yillar boyunca ustunde calismis oldugu felsefe terimleri sozlugunu 2000 yilinda yayinlamistir. bu sozluk, felsefe ogrenmek isteyen, ama herseyi bilmek zorunda olmadan felsefeyi sozlukle okuyan alcakgonullu felsefe okurlari icin, alcakgonullu ve humanist bir insan tarafindan yazilmistir.
 • bir gün çalışmaktan moleküllerine ayrılacak olan felsefe profesörüdür. "hırs" kelimesinin sözlükteki karşılığıdır. o derece ki bilgisinin yetmediği felsefe konusu ya yoktur, ya da öyle gösterir. çalışma temposu yüzünden ikide bir kayış kopma noktasına gelir, ders mers yapamaz. af diler öğrenciden. ama genel olarak faydalı bir insandır hem insanlığa, hem üniversitesine...
 • felsefeyle akademik düzeyde ilgilenmeyenlerin bile okurken zorlanmayacağı anlaşılır bir dile sahip paradigma yayınlarından çıkmış felsefe sözlüğünün hazırlayıcısı olan akademisyen.
 • sırf hazırladığı felsefe sözlüğü için bile eli öpülecek birisidir, ki kendisinin eserleri bununla sınırlı değildir. ismi, türkiye'de hiçbir şey yapmadan oturan yüzlerce akademisyen, profesörle aynı cümlede bile kullanılmaması gereken bir kişidir.
 • say yayınlarından, 2009 yılında, 1344 sayfalık bir felsefe tarihi yayınlamış felsefe profesörü. bunun yanında, daha önceden; ortaçağ felsefesi tarihi, onyedinci yüzyıl felsefesi tarihi ve aydınlanma felsefesi tarihi gibi çalışmalara imza atmıştır. son yayınlanan kitapla diğerlerinin arasında ki fark; diğer tarih çalışmalarında, tarihi dönemim filozlarından alıntılarla yazmışken, son çalışmasının bundan yoksun olmasıdır ve alıntılar hariç anlatımda hiç bir fark yoktur. örnek vermek gerekirse(ki gerekir); onyedinci yüzyıl felsefesi tarihi 376 sayfayken, felsefe tarihinde bu bölüm 175 sayfadır.
  felsefe tarihi için:

  http://www.idefix.com/…asp?sid=tioudlecyt1t5q57j7h9
 • kendisiyle 2004 yılında, yazdığı sözlük sayesinde tanıştım. (bkz: felsefe terimleri sözlüğü)

  sözlükte ilk çağ felsefesi terimleri görece daha fazladır ve daha detaylı açıklanmıştır. yazarın uzmanlık alanıdır çünkü.
  her aradığımı şıp diye bulduğum bir sözlük değil. fakat -bunu yapanlar ne demek istediğimi anlayacaktır- sözlük içinde gezinip bir terimden diğerine bağlantı kurması kolay bi sözlüktür.
 • felsefe tarihi, antik çağ felsefesi konusunda kalitesi diğer türk yazarlarının oldukça üstünde olan akademisyen. felsefeye olan ilgimin gelişmesinde oldukça katkısı olmuştur. yazdığı felsefe tarihi kitabı, macit gökberk'in yazdığından bile daha açık dilli ve öğreticidir. felsefeye herhangi bir şekilde ilgi duyan ve bu konuda türkçe kaynak arayan herkesin tanıması gereken kişidir