şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'ye lojik teknolojisini ilk getirdigini söyleyen ve aksini kanıtlayabilecek daha yaşlı birisi olmadığından bu söyledikleri doğru kabul edilen kisilik. 1.80'lik 80 yaşındaki prof. dr. ahmet dervisoglu halen yasamakta, itü ve yeditepe üniversitelerinde halen ders vermektedir. 100'lük delikanlılar arasına girmeye aday bir insan.

  (bkz: logic curcuits)
  (bkz: logic design)
 • transistöre tranzistor denilmesi gerektiğini iddia eden hoca. ünlü lafı şu idi:"mühendis dediğin tranzistor der, teknisyenler işçiler ne derse desin siz onlara bakmayın!! ". devreler ve sistemler bölümünü seçenlerelojik devre tasarımı , lojik devreler ve devre ile ilgili dersler verirdi. partner'ı kenan istanbullu idi.
 • sekseni geçmiş olan yaşına ragmen hala yeni şeyler ogrenmek icin can atan, çocuksu bir yanı da olan, aşmış, tarifsiz insan.

  ülkemizde dijital telefon santrallerinin kurulması için 80'lerin başında mücadele vermiş** ve avrupa kıtasında dijital telefon santrali kullanan ilk ülke olmamızı sağlamıştır.
 • dersinden aa ile geçenlere referens verirdi. aa almak için vize final ortalaması 95+ not almanız gerekiyordu. akedemik kariyer düşünüyorsanız referansımı almak isteyebilirsiniz filan derdi ilk dersinde.
 • ülkesinde ve çevresinde genel olarak mutluluk seviyesinin artması gibi bir hedef/misyon belirlemiş, ve ister inanın ister inanmayın başarılı da olmuş nadide bir insan
 • doğan cüceloğlu'nun "derviş'in aklı prof. ahmet dervişoğlu ile sohbetler" adlı kitabında bahsettiği kişi. köşe yazısında denk geldim, bir ara bulursam bir meslektaşı olarak kitabı da okumak isterim.

  --- spoiler ---

  ahmet dervişoğlu, gönen'in akçapınar köyünde 1935'te doğmuş.
  itü elektrik fakültesini bitirmiş. amerika'da doktora aldıktan sonra fakültesine dönmüş, 9 yıl dekanlık yapmış. o da türk insanını değerli bulan ve seven, köyüyle bağlantısını koparmayan, birçok yoksul gencin yüksek tahsil yapmasına katkıda bulunan iyi bir kimse...
  --- spoiler ---

  kısa bir alıntı için:
  http://www.yeniasir.com.tr/…016/10/03/dervisin-akli
 • bilge bir hocamiz, bir soylesisinde sunlari demistir:

  (11 mayis 2017 tarihli, http://www.bansesgazetesi.com/…lendirme-arenasidir/ adresindeki haberden )

  bandırma onyedi eylül üniversitesi’nde, prof. dr. ahmet dervişoğlu’nun söyleşisi ve imza günü ilgi gördü.istanbul teknik üniversitesi(itü)-elektronik fakültesi emekli öğretim üyesi prof. dr. dervişoğlu, bandırma onyedi eylül üniversitesi öğrencilerine, değerler, rasyonel düşünce, eğitim ve insan sevgisi konularını içeren “iki misli yaşamak” isimli söyleşisini rektör prof. dr. süleyman özdemir ve denizcilik fakültesi dekanı prof. dr. mustafa sarı da izledi. rektörlük konferans salonunda gerçekleşen söyleşide konuşan dervişoğlu, “bugün, tüm dünyada başarılı akademisyenlere ihtiyaç var, özellikle de türkiye’de” dedi. ülkemizde insanların yükselebileceği yere kadar yükselmemesini ülke adına büyük israf olarak değerlendiren dervişoğlu, şunları söyledi: “en önemli güç, bilgidir. ülkemizde öğretim üyesi eksikliği var. zamanı daha iyi değerlendirmeli ve tempomuzu hızlandırmalıyız. hayat, fırsatları değerlendirme arenasıdır. iki kişi vardır. bunlardan biri, karşısına çıkan fırsatı çıkan fırsatı değerlendirerek diğerinin önüne geçebilir ve insanı en mutsuz eden olay, eşit olduğu kişinin, onun önüne geçmesidir.” üniversite eğitiminin önemine de değinen dervişoğlu, şöyle konuştu: “devamlı olarak öğrenmeyi öğrenen insanlar yetiştirmeliyiz. üniversitede zamanı iyi değerlendiren öğrenci, yaşamı boyunca bunun yararını görür. kolay, öğrencinin aleyhinedir. zor dersler öğretilmelidir ve öğrenciler, derslere devam etmelidir. düzgün ve etkin çalışmayıp, zekası ile idare etmek akılsızlıktır. işi kurnazlığa dökmek ise ahlaksızlıktır. yani esas olan alın teridir, azimdir. bir insanın kendini bilmesi gerekir. işini yapan kişi, mutlu ve saygındır. iyi yaptığınız işi yapmaya çalışın. işini özenerek ve en iyi şekilde yapacaksın. ister öğrenci ol, ister öğretim elemanı, işçi, memur, mutluluğun temeli budur. bildiğiniz yere kadar tırmanın, daha azına razı olmayın.” söyleşinin sonunda bandırma onyedi eylül üniversitesi rektörü prof. dr. süleyman özdemir, prof. dr. ahmet dervişoğlu’na anı plâketi verdi.
 • itu'nun cinarlari-ıı kitabinda kendisiyle uzun bir soylesi yapilan hoca.

  http://kitap.emo.org.tr/…/kitap_goster.php?kodu=239

  kitabin .pdf dosyasi icin : http://www.emo.org.tr/ekler/3c5c7fcd13c73cf_ek.pdf