şükela:  tümü | bugün
 • mehmet efe nin kardeşi
 • ayaklı konya buyüksehir belediyesi...
 • ozallarin ogullarinin isimleri*.
  (bkz: ahmet ozal)
  (bkz: efe ozal)
 • yalçın küçük'e karşı kemalist bir komplocu saklı türk tarihi çizmiş bir tarih öğretmeni.

  http://birgun.net/…e&id=9069&current=false&q=�calan
 • kuscubasi esref , cerkez ethem kitaplarinin yazari.
 • çerkez ethem isimli eseri, sürekli geliştirerek yeni baskılarıyla okuyucuya sunulan, hakkı teslim edilmesi elzem bir çalışmalar bütünüdür. yani bu abimiz çerkez ethem hususunda pek çok belge ve monografiyi görmüş, birincil ve ikincil kaynaklara ulaşmış, ilgili bilgi hususunda donanımlı bir zat-ı muhteremdir. çerkez ethem adlı eseri özellikle cemal kutay eleştirisi üzerinden yürüyerek konuyu oturtur ve söylemeliyiz ki müellif kitabını böyle bir temele oturtmak noktasında fazlasıyla haklıdır. çünkü cemal kutay gibi çok okunan popüler kitaplar yazmış bir insanın, bilgi ve belgelerde yaptığı akıl almaz tahrifatı, tarihi yeniden kurgularken uyguladığı menkıbevi teknikleri ve gerçeği olduğundan çok daha farklı lanse etmek için binbir dereden getirdiği suları bilmek için belki de bu kitabın önsözünü ve kendisini okumaya başlamanız gerekebilir.

  tüm bunların yanı sıra cemal kutay nasıl ki ethem konusunda bir "aklama" uğraşında olmuşsa, ahmet efe de aynı kişi için "haklama" operasyonuna girişmiştir. kitabın akademik değeri ve müellifin sistemli çalışmasına olan hakkı nasıl teslim edilmeliyse, müşarinüleyh abimizin "çerkez" önyargısı ve olayları belli bir kurgu ve sistematik içerisinde "tek yönlü" olarak bağlantılandırdığı/ilişkilendirdiği de gözden kaçırılmamalıdır.

  çerkez ethem kitabının arkasında ek baabında nazım hikmet'i anlatmak(?) için yazdığı bölüm ise evlere şenlik bir devlet bahçeli matematiği örneği sunar. "beriki şunun evladı, öbürü bunun babasıysa, demek ki bu da şunun komşusu olduğuna göre, ötedeki de burdakinin madem ki oğludur, yorumu okuyucuya bırakıyoruz!" mantığıyla yargılamalar yaptığı gözlerden kaçmamıştır. bu kısmı kitabın geri kalan kısmındaki değerli muhteviyata duyduğumuz hürmetten ötürü görmemezlikten geliyoruz.

  velhasılı kendisi iyi bir araştırmacıdır. ancak yeniden söylemek elzemdir ki, kendisi tarihi gerçeklikleri ortaya çıkarmak ve gözler önüne sermekten çok, "belli bir bağlamda kurgulamak" yolunu tercih etmiştir çerkez ethem'inde. o da ethem'in katıksız bir hain olduğu bağlamıdır.
 • afyon serban köyüne muhtar olmaya aday, dünün denizli spor paf takımı kalecisi, bugünün proje excel mühendisidir ahmet efe.
  çok iyi top sektirir, iyi danseder.

  (bkz: proje excel mühendisi)
 • daha okuma yazma bilmezken anneme her gün ama her gün okuttuğum bir hikaye kitabı vardı. yıllar geçti, o kitap kayboldu ama ben hala o kitaptaki hikayeleri çok iyi hatırlıyorum. hele o hikayelerden biri çocukları ölen, ayakkabı boyacılığı yapan yaşlı bir amca hakkındaydı ve daha o yaşlarda o hikayeyi her dinleyişimde içim burkulur, azıcık dünyayı algılama yetimle dünyanın ne kadar acımasız bir yer olduğunu anlardım. büyüyüp koskocaman olsam da hala arasıra hatırlarım bu kitabı. ahmet efe uçurtmam kuşlardan güzel adlı benim için unutulmaz bu kitabın yazarıymış meğer. google sağ olsun aradan geçen bunca yıl sonra öğrenebildim bunu.
 • kendisinde bir "çerkes düşmanlığı" olduğunu görmemek için kör olmak gerektir. ha kitapları oldukça doyurucu. çünkü inanılmaz bir kaynakça genişliğine sahip. insan bazen düşünmeden edemiyor tabi bu kadar geniş belge ve evrak arşivini kim sağlıyor bu adama diye. ha birilerinin sağladığı kesin de, kim işte. neyse velhasıl kelam kendisindeki bu çerkes önyargısını ve kitaplarında kullandığı yanlı ve rahatsız edici "üslubu" bir yana bırakırsak, doyurucu bilgiler edinme ve en azından geniş kaynakça bilgisine sahip olmak açısından kitapları okunabilir.

  kendisiyle tanışmayı çok istiyorum gerçekten bir ara. bakalım çeçenlere karşı da bir takım önyargıları var mı. *
 • ağır başlı, ciddi, dışarıdan psikopat görülen yakın tarihimizi sankı yaşıyormuş gibi anlatan dolu dolu bir adam