şükela:  tümü | bugün
  • yazar olduğumdan beri hiç başlık açmadım, bu benim açtığım ilk başlık. bu kadar saçma sapan başlığın arasında hikayesini aşağıdaki bölümlerde okuyacağınız ahmet eren’ e hayli hayli yer vardır diye düşündüm. kendisini tanımam, annesini, babasını, ailesini tanımam. bugün facebook’ da bir arkadaşımın sayfasında gördüğüm ve 17 aylık bir evlat sahibi baba olarak yüreğimi burkan bebektir ahmet eren.

hikayesi şöyle;

maalesef 9 aylık bu miniğin safra kesesi yok denecek kadar azmış. ahmet eren bebeğin hayata tutunabilmesi için sıfır (0) kan grubunda olan gönüllü kişilerin karaciğerinden alınacak küçük bir parçaya ihtiyacı varmış.

ahmet eren 9 aylık ve doğuştan biliar artrezi hastası yani safra kesesi yok denecek kadar az. konulan yanlış teşhisler sonucu erken müdahale yapılamadığı için küçük bedeni büyük bir savaşa sürükleniyor. annesi evde kendi yaptığı süslerle bakım masraflarını karşılamaya çalışmak istese de hastalık gün geçtikçe büyüyor. tek başına verilen bu mücadele yetersiz kalıyor. sıfır (0) kan grubu olanların herhangi bir hastaneden ggt testi yaptırıp verici olup olmadıklarına bakması gerekiyor. eğer olumlu ise karaciğerden küçük bir parça alınıp nakil yapılıyor. verilen parçada 3 ayda eski haline dönüyor. eğer bu nakil yapılmazsa minik ahmet yaşayamayacak.

konu ile ilgili haber;

ahmet eren’ in mucizesi olmak ister misiniz?

haberin sonunda annenin adı soyadı ve iletişim bilgileri var, adı ve soyadı ile arattığınızda facebook profiline de ulaşabiliyorsunuz. daha detaylı ve teknik bilgi annenin facebook sayfasında mevcut.

umarım ahmet eren için gerekli olan her ne ise bir an evvel bulunur ve sağlığına kavuşur.
  • uyma ihtimali ne kadar?

lösemide uygun ilik bulunma işlemi gibi zor mu?

yoksa herhangi bir 0 grubu kanı olan kişiden alınabiliyor mu?

eğer öyleyse bu kişilerin yakın çevresinde 0 grubu olan kimse yok mu?

(bkz: kafamda deli sorular)

ama her şeye rağmen;

(bkz: ahmet eren'ler yaşasın)
  • herhangi bir 0 grubu kana sahip kişiden alınamıyormuş maalesef. keşke öyle olsaydı. ggt adı verilen bir test ile insanların verici olup olmadıkları anlaşılabiliyormuş. testin ücretsiz olarak yapıldığını da ekleyeyim. haberin içeriğinde annenin iletişim bilgileri mevcut, facebook sayfasında da konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak mümkün.