şükela:  tümü | bugün
  • mürebbiye filmi fransızlar tarafından yasaklanarak anadoluya gönderilmesi engellenmiş ve türkiye'de sansüre uğrayan ilk film olmuştur. yaşadiklarını ahmet fehim bey'in hatıraları adıyla yayınlamıştır.
  • 1856-1930 yılları arasında yaşadı.ahmed vefik paşa'nın moliere rollerindeki uyarlamalarıyla ünlendi.kurduğu tiyatro topluluklarıyla anadolu turneleri düzenledi.darülbedayi'de öğretmenlik yaptı.ilk türk filmlerinde yönetmen ve oyuncu olarak katkısı vardır.
  • 1856 - 1930 yılları arasında yaşamış, tiyatro adamı, türk sinemasının ilk yönetmenlerinden biri.

    20 yaşlarının başlarında gedikpaşa tiyatrosu'nda sahneye çıkarak sanat yaşamına başlamıştır. bir çok tiyatro oyununda oynamış "osmanlı komedi ve vodvil heyeti"ni kurmuştur.
    1919 yılında, 63 yaşında mürebbiye filmini çekmiş, hatta mürebbiye filminde rol de almıştır. hüseyin rahmi gürpınar'ın eseriden senaryolaştırdığı mürebbiye'den sonra, ilk sesli türk filmi binnaz'ı çekmiştir. aynı zamanda 1918 yılında çekimi tamamlanamayan himmet aganin izdivaci filminde de oynamıştır.
  • türk sinemasında sansüre uğrayan ilk film olan 1919 yapımı ''mürebbiye'' adlı siyah beyaz, sessiz filmin yönetmeni. ki malul gaziler cemiyeti adına çekilen film, işgal kuvvetleri tarafından "erotik" sahneler ve fransız kadınını "ahlaksız" olarak gösteriyor iddiasıyla sansürlenmiş. yine aynı filmin görüntü yönetmeni ise türk sinemasının temellerini atan, ilk belgesel ve ilk uzun metrajlı gibi ilk işleri yapan fuat uzkınay*. iddialı.
  • münif fehim özarman'ın babasıdır.

hesabın var mı? giriş yap