558 entry daha
  • "insan talihi bu idi. hiç kimse yıldız olarak kalamıyordu. muhakkak hayalimizdeki yerinden inecek, herkese benzeyecekti."

ölümünün üzerinden bugün itibariyle 57 yıl geçmiş büyük insan.
  • ölüm yıl dönümünde saygı ve hayranlıkla andığım, şahsımca türk edebiyatının en iyisi. bir romancı, bir hikayeci, bir şair, bir denemeci... edebiyat konusunda yaptığı her işte çok başarılı, komple bir edebiyatçı. keşke daha uzun yaşasaydı da bitiremediklerini bitirip, farklı şeyler de yazsaydı.
    bir şiiriyle yazımı bitireyim.

boğaz'da gece

bir kadın doğdu bir lahzada
    bir dalganın sağrısından
    siyah, lacivert bir kadın
    köpük köpük saçlarıyla
    yaşadı, sevdi, öldü bir lahzada
    hazdan çığlıklar atarak
    yaşamanın ötesinde...
    bu eski burgoyn şarabı sert
    ve buruk lezzetinde
    yavaş yavaş ve adım adım
    yumuşak bir gece gibi ilerliyor bende.
    sanki ömrümü baştan başa toparlayan
    bir rüyanın ortasındayım
    iki sevgilim paris ve istanbul
    el ele raks ediyorlar derinde,
    bütün yazlarımın bahçesinde
  • bugün ölüm yıl dönümü, nacizane anmak istedim. peyami safa ile beraber en sevdiğim yazarlardan.

bir ada vapurunda yolları kesişen mümtaz'la nuran, onların huzursuz aşklarının arka planında mekan olmaktan çıkıp karaktere bürünen eski güzel istanbul... ve tüm bunların ötesinde daha niceleri... eski istanbulu bu kadar güzel anlatan başka bir kaleme rastlamadım henüz. keşke bazı kimseler, bazı şeyler ölümsüz olsa demekten alamıyorum kendimi. ruhu şad olsun.
  • saatleri ayarlamasını sevdiğiminin yazarı.
  • "ben aşktan daima kaçtım. hiç sevmedim. belki bir eksiğim oldu. fakat rahatım. aşkın kötü tarafı insanlara verdiği zevki eninde sonunda ödetmesidir. şu veya bu şekilde.. fakat daima ödersiniz...
    hiçbir şey olmasa bir insanın hayatına lüzumundan fazla girmekten daha korkunç bir şey yoktur. siz kaybolursunuz, o da eksik kalır sonunda. ''

saatleri ayarlama enstitüsü romanından..
  • saatleri ayarladığından beri kendisine roman konusunda ayar çekecek şöyle kuvvetli bir yazar gelmedi.
    şu an elimde (bkz: aydaki kadın) kitabı var ve ne yalan söyleyeyim bunun kalibresi biraz düşük geldi bana.
    ruhu şad olsun yıllar önce bugün vefat etmişti. bu vesileyle kendisini anmış olalım.
  • bursa yıldırım ilçesi baruthane mahallesinde adını taşıyan bir ilkokul bulunmaktadır. bu okuldan 1987 yılında ben mezun oldum, şimdi ise aynı okulda çocuğum okumaktadır.
  • sen akşamlar kadar büyülü, sıcak,
    rüyalarım kadar sade, güzeldin,
    başbaşa uzandık günlerce ıslak
    çimenlerine yaz bahçelerinin.
    ömrün gecesinde sükun, aydınlık
    boşanan bir seldi avuçlarından,
    bir masal meyvası gibi paylaştık
    mehtabı kırılmış dal uçlarından.
  • hem mükemmel şair, hem de mükemmel yazar.
620 entry daha
hesabın var mı? giriş yap