şükela:  tümü | bugün
 • istanbul’un tarihi ve gözde mekanlarından biri olan alay köşkü’nde 12 kasım 2011 cumartesi günü açılan bir edebiyat müze kütüphanesi.

  etrafında ve sayesinde kitap okumayı seven insanlar hiç eksilmez umarım.
 • kütüphane fikrinin gülhane ve müzelerin yer aldığı ortamla kesişmesinden memnun olduğum mekan.

  alay köşkünden çevirildiği için oradan kalma veya başka yerden getirtme eski kitaplar ve kitaplıklar yok. tavanlardaki süslemeler hariç, her yer gıpgıcır. orhan pamuk, nedim, ahmet hamdi tanpınar ve nazım hikmet'e ayırılmış köşeler mevcut. türk edebiyatının tüm bilindik romanları ve edebi süreli yayınların güncel sayıları el altında. müteveffa ve berhayat meşhur yazarlarına ait eşyalar (gözlük, kalem, el yazısı, daktilo vb.) görebilmek mümkün.
 • insanın ruhunu açan güzide mekan...

  ev sıcaklığında bir kütüphane...

  uluslararası istanbul şiir festivalinin ilk gün etkinliğine ev sahipliği yapan şiirle bütünleşmiş tarihi ortam...

  şiirle ve kitaplarla yaşayıp tarihi solumak isteyen bünyelere ilaç...
 • en çok da gülhane parkından gelen insan ve su sesinin karışımını dinlemeyi sevdiğim, huzur bulduğum mekan.
 • görmezden evvel, hakkında kafam karışıktı (bkz: #26096972).
  şehrin kalbinde bir vahaya benziyor. girişte yahya kemal beyatlı ve ahmet hamdi tanpınar büstleri karşılıyor sizi, çalışanlar da ilgili ve nazikler. mekân, adını aldığı tanpınar'ın estetik düşkünlüğüne yaraşır tarzda. yeni kitaplar çok fazla ki civardaki kütüphanelerin başlıca eksiklerinden biri.

  mekânların ruhu vardır. o ruhu ziyadesiyle insan "yapar". tanpınar'ı pencere dibinde oturmuş yazarken hayal ettim bir an, hiç yabancı durmadı.
 • her yanından anlamsız gürültüler fışkırtmayı pek seven şehr-i istanbul'un göbeğinde sessiz bir cennet. ısıtmayan güneşli bir günde imparatorluk bahçesinde soğuk havayı içine çekerek yürüdükten sonra hem edebi hem ruhani anlamda huzur'a kavuşulan yer.
 • kitapların arasında olmak zaten insana huzur verir ama bu kütüphane bir başka... boş vakitleri değerlendirmek için istanbul’da gidilebilecek en güzel yerlerden biri olmasının yanı sıra, bu mekanda başarı söyleşiler düzenlenmektedir. etkinlikler müzenin facebook sayfasından takip edilebilir: link
 • sultanahmet meydanının en önemli yeni yapılarından biri.

  gülhane parkı'na girer girmez solda.

  adres:
  alemdar mah. gülhane parkı içi, alay köşkü , 34112 fatih

  https://www.facebook.com/…tüphanesi/321298891234642
 • gülhanenin hemen içinde, dışarıya bakan bir sürü penceresi, temizliği ve düzenliliğiyle harika bir yer. giriş ücretsiz. içeride kitabınızı okuyabileceğiniz gibi gülhaneye gitmişken uğrayabilirsiniz de. ahmet hamdi tanpınar dışında başka yazarların da kişisel eşyalarını görmenin mümkün olduğu bu yerde ayrıca orhan pamuk ve nedim gibi edebiyatçıların büstleri, eserleri ve onlarla ilgili yazılanlar da var. yalnız bu mekanın zemini önünden her tramvay geçtiğinde zangır zangır titriyor. belki yerler eski ahşap parkelerden olduğu içindir ama yapıya hiç mi zarar vermiyor orası soru işareti. keşfedilmemiş bir yer olduğu için ziyadesiyle o sakinliğin tadı çıkarılabilir.