şükela:  tümü | bugün
  • tam adı nebizade ahmet hamdi (ülkümen) olan 1888 ile 23 şubat 1969 yılları arasında yaşamış siyasetçi.

    kolağası mazhar nebi bey ve hayriye şerife hanım'ın oğludur. ilk ve orta tahsilini trabzon idadisinde tamamladı. paris'te sorbonne üniversitesi’nde hukuk öğrenimine başladı. i. dünya savaşı'nın çıkması üzerine istanbul'a dönmek zorunda kaldı. yunus nadi'nin sahibi bulunduğu yenigün gazetesi'nde işgal aleyhinde yazılar yazdı. bu yazılardan dolayı tutuklama kararı çıkarıldığı için bir süre sonra anadolu’ya geçti. tbmm i. dönem trabzon milletvekilliği yaptı. yirmi iki yıl (1920–1942) parlamenterlik yaptı. cumhuriyet'in ilanından sonra istanbul’da cumhuriyet gazetesi'nden ayrılarak 1926–1927 yılları arası zekeriya sertel ile yenises'i çıkarmaya başladılar. yenises'in kapanmasından sonra tekrar cumhuriyet’te yazmaya başladı. trabzonlu nemlizadelerden hakkı bey ile zahide hanım'ın kızları 1893 doğumlu hafıza sıdıka hanımla evliydi.
  • fenerbahçe spor kulübü'nün ilk yıllarında değerli hizmetlerde bulunmuş olan eski mebus. tbmm’de birinci dönemin açılışından 6. dönemin sonuna kadar 22 yıl (1920-1942) aralıksız parlamenterlik yapmış bir siyasetçidir. cumhurbaşkanı mustafa kemal'e yakın kişilerden birisiydi. cumhuriyet gazetesinin üç kurucu ortağından birisi idi. cumhuriyet'te ve zekeriya sertel ile birlikte 1926-1927 yılında çıkardıkları yenises gazetesinde gazetecilik yapmıştır.

    uşak ve istanbul'da 1931'de açılan "inkılap liseleri"'nin (sonraki adı "ülkü" ve "yüce ülkü") kurucusudur. bu okulların yöneticiliğini yapmıştır.