şükela:  tümü | bugün
  • tam adı ahmet kasım han olan, turk devrim tarihi hocası. htr 141 dersini, 15. section, siyaset bilimi sınıfına alışıla geldik htr formatının çok dışında verip, çok özel ve özgün bir ortam yaratmış; ve bize siyaset bilimi nedir, olaylara nasıl bakılır, (how to see the big picture), olayların taa en derinine nasıl inilir (ki egemenliğin kaynağını anlatırken, ilk insanlardan başlayıp, bizi mağra adamları yapıp, tarih içindeki gelişimi bize sorarak göstermişti), vizyon nasıl en genişe takılırı anlatmıştı. evet müfredatı düzgün takip etmedi ve üç buçukta başlayan dersi sekizde bitirdi, ama üniversite hayatımızın ilk yılının en güzel hocası da oldu. örnek alınası bir insan, bir çok yönden.
  • bana her sınavda inatla 40 verip, bütünlemeye girmeme gerek kalmadan beni kurulla geçiren şahsiyet. ani çıkışları ile ünlüdür. yanlışı farkettiği anda acımadan üzerinize gelen kişilik. dersteki davranışlarında haklı olduğuna inandığım şahsiyet.
  • her derse ısrarla geç gelen htr hocası...
  • htr dersinde yavuz ve midilli'nin inşasından başlayıp boğazlara kadar nasıl geldiğini 2 ders süresi boyunca anlatan türk think-tankçi
  • katildigim bir sempozyumda 11 eylul sonrasinda, amerikanin iraka girmesine tepki gosteren bmi amerika'nin karsisinda anarsistlikle suclayarak beni dumur etmis olan sahis. ustunde tasimakta zorlandigi kiyafetine, snop vucut diline, kustah bakislarina ragmen anlattiklari onemlidir, hocadir durusa * degil soylenenlere bak diye kendimi motive ederken bir baska anlamda durusun * asil oldugunun ve gercekte o anlamda eksik oldugunu fark edip hayalkirikligimi ugradigim kisi
  • istanbul bilgi universitesi'nde medya bolumunde de ders veren, derse gelmeyecegini haber verme zahmetine katlanmayarak herkesi sabah saat 9dan itibaren bekleten hoca.
  • bu gece yayinlanan siyaset meydani'nda adini ogrenme firsati buldugum bir "beyaz turk". dayanilmaz itici tavirlarla cok dogru seyleri savunuyor ama bu tavirlar nedeniyle dinlenemiyor bir turlu. herkese tepeden bakan ve cok mustehzi hallleri son derece cirkin. babasi yasindaki husnu mahalli' de dahil herkese sen sen deyip durdu butun gece. hoca olmus ama siz demeyi ogrenememis bir turlu. isin daha da tuhafi, karsisinda bulunan selahattin yusuf, meksika siniri isimli zamaninin otesinde programin zamaninin otesinde yorumcusu olmasina ragmen, o bile sempatik geldi gozume, cunku ahmet bey ayni asagilayici tavirlari kendisine karsi da surdurdu. yusuf en azindan efendiligi ogrenmis, hitap etmeyi biliyor. bu ahmet bey, kim konussa gulmek hastaligina yakalanmis. yeni alinmis bir arastirma gorevlisi havasi seziyorum kendisinde. hoca olmus ama ogrencilikten asistanliga gecisteki o sancili sureci yasiyor gibi hala. ciddi bir taritsma esnasinda herseye gulunmez efendim.
  • istanbul üniversitesi iktisat fakültesi'ne bağlı olan siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü hocalarındandır.derslerine zamanında gelmemesi ve geldiği anda 4 saat ders yapıp öğrencileri bayması ile ünlüdür.bölümün uluslararası ilişkiler ile ilgisi olan 1-2 hocasından biridir zira bölüm tamamıyla siyaset bilimi alanında çalışan akademisyenlerden oluşuyor.aktif siyasetle de ilgilenen bu afgan hanzadesi son kongrede demokrat parti genel idare kuruluna girmiştir.yakın zamanda doçentlik unvanını da elde etmiştir.
  • tabuları yıkan ders stili ve verdiği gereksiz detaylardan arınmış sade bilgilerle derslerini müthiş zevkli hale getiren fantastik hoca. soli özel ile birlikte kadir has üniversitesi için fazla gelmektedirler. bu iki hocanın dersinden çıkıp diğer derslere girmek geçici kültür şokuna uğratıyor şahsen beni. 4 senede tek bir ek derse girmeyen bir adam olarak ahmet hocanın ek dersi için bugün tam 6 saat okulda beklemem verdiği derslerin ne kadar verimli ve zevkli geçtiğini açıklar sanırım.
  • fantastik sınav tarzıyla dikkat çeken efsanevi hoca. fenerbahçe şampiyon olduğu için ahmet hoca keyifli olur ve kolay soru sorar gibi bir düşünce tarzı geliştirirdim kendisinin verdiği strateji dersi sayesinde. kendisinin dersini alan biri lost'taki benjamin linus veya oz'daki ryan o'reily olabilir kolaylıkla. özellikle konu dışı gibi görünen ama konuyla çokça alakası olan olayları başarıyla entegre eder derse kendisi. sınav kağıdına yazdığı sıkça sorulan sorular tadındaki bölüm ise şimdiden efsaneler arasına girmiştir nezdimde.