şükela:  tümü | bugün soru sor
 • müzik zevkine her zaman güvendiğim biri sayesinde tanıdığım sanatçı. ilk albümü ışık ile de türkçe ve kürtçe türküler yorumlayan sanatçının en dikkat çeken türküsü az mı rah eyledin gurbet elleri dir.

  biyografi için

  (bkz: http://www.ahmetihvani.com/)

  (bkz: http://www.youtube.com/…t=1&list=ple8f6881660e07848)
 • özgür radyo sayesinde keşfettiğim güzel ses. dersim nav çar çiyanda özellikle dinlenmeli.
 • ''hakk'a ibadet etmeye yeter bize meyhaneler...''

  (bkz: göster cemalin şem'ini)
 • ahmet aslan ile yaptığı düet muhteşem ötesidir. dem ü dem-yardan ayrılalı

  kimdir?

  ahmet “ihvani” ilçi, 1979 newroz'unda sivas’ın suşehri ilçesinde doğar. ihvani mahlasını ünlü bektaşi şairi edip harabi’nin bir şiirinden esinlenerek alır. ”ihvani“ alevi-bektaşi edebiyatında yola yoldaş olmak anlamını taşır. müziğe olan ilgisi yine mensubu olduğu sivas'ta bulunan koçgiri aşiretinin müzik geleneği içinde bulunması ile başlar. dedesi niyazi ilçi, koçgiri müziğine hakim bir kemençe ve bağlama ozanınıdır ve sanatçıyı bu yönde etkiler. bağlamayla tanışması 80’li yıllara dayanır. anadolu aşıklık geleneğinin önemli saz ve söz ustalarından feyzullah çınar ve aşık daimi`den etkilenir.

  1989 yılında yavuz top müzik evi'nde solfej ve bozuk düzen eğitimi alan ahmet ihvani, 2 yıl fırtına müzik atölyesi'nde bağlama yapımında çalışır. burada bağlamanın teknik tüm özelliklerini kavrar. radyo ve televizyon programlarının yanı sıra konser ve etkinliklerde pek çok sanatçıya bağlaması ile eşlik eder. yurtiçi ve yurtdışında bazı kurum ve derneklerde bağlama ve nota eğitimi çalışmalarında bulunur.

  ahmet ihvani yaşamını 1998 yılından beri kanada'nın toronto şehrinde sürdürmektedir. ihvani aşıklık geleneği içinde sözü ve müziği kendisine ait birçok eser üretir. ilk eseri olan "umudumu kesme dağlar" sibel pamuk tarafından seslendirilir. "ışk ile..." adlı albümüyle türkçe ve kürtçe eserlerden oluşan bir repertuarla dinleyici ile buluşuyor. koçgiri bölgesi'nin yalın kürtçesine olan hakimiyeti, sanatçının kürtçe eserleri de en az türkçe türküler kadar başarıyla yorumladığını gösteriyor. albümde usta yorumcu, aranjör ve yönetmen erdal akkaya ile çalışan ahmet ihvani ilçi, yarattığı sound'un baş mimari olarak erdal akkaya'yi göstermektedir.

  kaynak: resmi facebook sayfası
 • sazına qurban be adam senin. şarkıların gazabına uğradım...

  dem û dem
 • 10 aralıkta istanbul da konseri var
 • ahmet aslan ile beraber kuzey amerika turuna cikacak olan sanatcidir.
  11 mayısta toronto konseri.
  12 mayıs new jersey, 13 mayıs atlanta, 18 mayıs washington dc, 19 mayıs chicago, 20 mayıs ottawa ile kuzey amerika