şükela:  tümü | bugün
 • karizmatik bir kişilik. elde ettiği başarıdan olsa gerek her hatun ölüp biter kendisi için. tok sesli, 45 yaşlarında ama anca 30 gösteren bir kişidir. bir zamanlar radikal'de de yazardı, karmaşık anlaşılması zor olsa da okurdu her hayran bayan.
 • radikal2deki yazılarından kendisini takip etmek mümkündür.
 • kalkınma iktisadı profesörü. olaylara genellikle üçüncü dünya ülkeleri, ezilen halklar, sosyal adaletsizliğin sömürülen kitleleri penceresinden baktığı için medya ekonomistlerince fakirlik edebiyatı yaptığı, felaket tellallığı yaptığı söylenmektedir. oysa böyle bir ülkede olaylara böyle bakmamak için insanın gözünü dolar bürümüş olması gerekmez mi? neo-liberal düzeni gayet sağlam ve tutarlı eleştiren nadide yazarlardan.ekonomi öğrencileri ve ekonomiden bir nebze olsun anlayanlar arasında saygınlığı had safhadadır. türkiye'deki mgk hükümetini sürekli eleştirdiğinden her an hapse düşmesi muhtemel bir insandır ayrıca. kriz sonrası yapılan tüm olumlu yorumlar sırasında, "türkiye dipsiz bir kuyudur", "sosyal mühendislik düşüncesiyle seçtiğim mesleğimden(iktisatçılık) utanıyorum" gibi yazılar da yazan dürüst insan. etik iktisadın türkiyedeki aydınlık yüzü.
 • kendisiyle 'türkiye toplumunun bunalımı' adlı eseri vasıtasıyla tanışmış olduğum, aydın ve akademik kişilik. gazete yazılarındaki serinkanlı üslubu ve mesafeli bakışı, bir bakış açısı olarak onu derhal farklı kılıyor. 'demokrasi'nin ve 'sosyal adalet'in tanımının yeniden yapıldığı ama nedense hep o temel kabullere dönülen şu günlerde, ahmet insel'den öğrenilecek epey bi şey var sanki.
 • sorbonne da dersine girmiş her fransız ai nin dersinin çok ağır ve kazık olduğunu söyledi

  ayrıca durmaksızın anlattığı için not almayı beceremiyolarmış.
  ben bilmem, yaşamadım.
 • 1955 doğumlu.
 • mart 2000'de helsinki yurttaşlar derneğinin "modernleşme ve çoğulculuk" konulu toplantısında "çokkültürlülük, çokkimlililik,çoğulculuk" başlığı altında bir bildiri sunmuştur. bu bildiri,sözü geçen derneğin "modernleşme ve çokkültürlülük" isimli derleme kitabında yayınlanmıştır.
 • sosyalist olmanın ne anti-kemalizmle veya anti-kapitalizmle ne de başka bir anti yle sınırlanmaması gerektigini de vurguluyor.

  kitaplari:
  duzen ve kalkınma kıskacında turkiye,ayrıntı yayınları,bu kitap bi doktora teziydi sanırım
  iktisat ideolojisinin eleştirisi
  turkiye toplumunun bunalımı
  solu yeniden dusunmek

  her hafta radikal iki de ,her ayda birikim de makaleleri çıkar
 • radikal 2 denince akla ilk gelenlerden degil, akla ilk gelen! hele bu haftaki yazıda oyle bir laf etmis ki en sonda, aktarmadan duramayacagim:

  "uzlaşma, kemalist laikçiliğin ve onunla aynı düzlemde yer alan "islami laiklik" anlayışının ikisinin de mücadeleyi kaybetmesini gerektiriyor. bugün iki kesim de öbür tarafı sıkıştırmak, onu kamu alanında geriletmek ve yerine kendi simgelerini koymak arzusuyla yanıp tutuşuyor. iki taraf da olağanlaşmış bir demokrasi rejiminde sorunun çözülme olasılığının 3 kasım seçimleri sonrasında ortaya çıkmış olmasından huzursuzluk duyuyor. çünkü biliyorlar ki, türkiye'de demokrasi geleneğinin gerçekten yerleşmesiyle asıl kaybedecek olanlar köktenci, otoriter ve tahakkümcü anlayışlar olacak."
 • dun siyaset meydanında izledigim ,kendinden emin konusma ve yuz ifadeleriyle insana guven veren kisi(bkz: yuz ifadesinden kisilik analizi)