şükela:  tümü | bugün
 • 1973-1977 arası istanbul belediye başkanı imiş. fenerbahçe burnu'nun galatasaray ve fenerbahçe tarafından nasıl işgal edildiğini, fenerbahçe başkanı'nın bunu marifetmiş gibi nasıl anlattığına ilişkin yazısı nedeniyle tanıdım.

  http://www.omerkanipak.com/…n-fenerbahcenin-isgali/
 • önce belediye başkanlığı anılarını anlattığı başkent gölgesinde istanbul adlı kitabını yayınlayan, daha sonra işbankası yayınları editörünün baskısıyla çiftçilik anılarını köprüler gelip geçmeye başlığıyla yazan büyük ziraatçi ve chp'li politikacı.
  1923 doğumlu isvan robert koleji bitirip 1940'lı yıllarda amerika'da ziraat eğitimi gördükten sonra yurda dönüşünde akademisyen olmak yerine tarımla uğraşmayı tercih eder ve yalovada büyük bir arazi satın alır. burada yaptığı çalışmalar türkiye'deki bilimsel ilk tarım örnekleri sayılabilir. meyvecilik konusunda çok başarılı olur. yurt dışından hibrit meyve fidanı getirilebilmesi için büyük çabalar vermiş ve ilk fidan ithalatını gerçekleştirmiştir.
  tavukçuluk konusunda da türkiyede ilk sistemli üretim tesisini 1950'lerde kurmuştur.
  12 eylülden sonra sudan sebeplerle 3 yıla yakın hapis yatmış beraat ettikten sonra devlete tazminat davası açıp kazanmıştır.
  anılarını yazdığı kitaplar uslubunun akıcılığı nedeniyle bir solukta okunmaktadır. öyle ki tarım anılarının anlatıldığı köprüler gelip geçmeye kitabını hayatında hiç kitap okumamış bir çiftçi olan annem 3 günde okuyup hayran kaldı.

  kitaplarına ait fotoğraflar şu linklerde görülebilir
  https://picasaweb.google.com/…/koprulergelipgecmeye
  https://picasaweb.google.com/…ndeistanbulahmetisvan
 • 1973'te yapilan yerel secimlerde yüzde 63.6 oraninda oy alarak istanbul'un gelmis gecmis en yüksek yüzdeyle secilen belediye baskani olmus kisi.
 • 1973 ilâ 1977 yılları arasında istanbul belediye başkanlığı (o zamanlar büyükşehir kavramı bilinmiyordu bu coğrafyada çelebiler) yapmış olan chp'li (muhafazakar demokratlar hunharca cehape diye de okuyabilir bu akronimi) yerel yönetici.

  cumhuriyet'le akran olan bu nâdîde yerel yöneticinin, iktisadî müşküller ve yerel yönetim üzerindeki merkezî vesayet nedeniyle istanbul gibi bî-mislü beha bir dünya şehrinde ne gibi zorluklara göğüs gerdiğini, türkiye iş bankası kültür yayınları'nca yayımlanan başkent gölgesinde istanbul adlı kitapta okudum. ne mutlu ki, güzelim anılarını okumuşum sağlığına niyazmend olduğum bu onurlu insanın. ancak kitabı okurken fark ettiğim bir olguyu paylaşmak isterim. şöyle ki, azılı bir anı/hatıra okuru olarak şu görüşüm hayli pekişti: hafıza-î beşer nisyan ile mâlûl imiş. yine de hazretin kitabı yazdığı zamanlarda seksenlerine merdiven dayamış olduğunu göz önüne alırsak, hafıza kuvvetine hayran kalmak gerektiğini belirtmem -her şeyden evvel- üzerime farz.

  12 eylül 1980 askerî yönetimi kendisini disk davası kapsamında yargılamış ve 27 ay disk başkanları ile koğuş arkadaşlığı etmiştir. dönemin sabık disk genel başkanı abdullah baştürk ile ilintili ilginç anekdotları okumak da câlib-i dikkat.

  kendisinden sonra ön seçimle chp'nin istanbul belediye başkanı adayı olan ve seçilen aytekin kotil'e olan gönül kırgınlığını satır aralarında okumak da ilginçti.

  kitabın sonundaki savunma kısmında, istanbul'un eski hâmisi ve hâdimi ahmet isvan bey'in, disk davası süresince mahkemede yaptığı savunmanın metinlerini yayınlaması ise demokrasi ve insan haklarının nasıl savunulması gerektiğini gösteren belgeler olarak bana çok şey öğretti.

  ömrünün büyük bir kısmını istanbul'da geçirmiş bir vatandaşı olarak, istanbul için vermiş olduğunu belirttiği mücadele için kendisine can-ı gönülden müteşekkirim.
 • çocukluğunda sakallı celâl' i tanıma şansına erişmiş zat. ondan ve fikirlerinden çok etkilendiğini, çocukken kahramanı olarak gördüğünü de aktarmıştır orhan karaveli, sakallı celâl biyografisinde.
 • burada yazılanları okuyunca ahmet isvan'ın ne güzel bir insan olduğunu bir kez daha gördüm. ben onun ve eşinin başına gelenleri hatırlıyorum aslında hiç unutmadım. bu ülkede nedense barış denince insanlara bir şeyler oluyor. bu gün barış için ölenler bana yıllar öncesini barış derneği davasını ve isvanları anımsattı. o zaman işkence gördü insanlar,bu gün parçalandılar.barıştan yana olmayan ,savaş isteyen ,insanları parçalayanlara ne desek boş.
 • zamanın zenginlerinden fahrettin aslan'a ait kaçak binayı yıkarken söyledikleri ile günümüze ders veren, ayrıca büyük uğraşlar ile halk ekmek fabrikasını hayata geçiren eski istanbul belediye başkanı:

  bugün burada yıkacağımız sadece bir kaçak binadan ibaret değildir. bu binayla birlikte para bağışlayarak belediye yasaları karşısında dokunulmazlık kazanılabileceği düşüncesini yıkıyoruz. bu bina ile birlikte, paranın belediyemizde her kapıyı açabileceği görüşünü yıkıyoruz. bu binayla birlikte, belirli kimselerin belediye karşısında yasadan daha güçlü olabileceği düşüncesini yıkıyoruz. bu binayı yıkmakla halka gösteriyoruz ki belediyede halktan yana bir yönetim var ve ankara’da da yargıçlar var.

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…in_kadir_agabey_.html

  http://t24.com.tr/…halk-ekmek-kapatilacak-mi,363945
 • bugün vefat etmiş. allah rahmet eylesin.
 • istanbul halk ekmek'in kurulmasında çabaları çok büyüktür. vefat etmiş allah rahmet eylesin.
  edit: gereksiz adamlar hakkında bir sürü entryler var ölümü nedeniyle bile hatırlanmamış yazık ya.