şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en önemli türk mucitlerimizden biri olmasına rağmen, türk vefasızlığından nasibini sonuna kadar almıştır.

  kafadar genç yaşına kadar türkiye'de yaşıyor, kabataş lisesi'nden mezun olunca fransa'ya yerleşiyor, ordan da fransız bir ayakkabı fabrikatörünün kızına kapağı atıyor ve parayı buluyor. ardından hepimizin bildiği amerikan şirketi olan oea'yi kuruyor. olan da bundan sonra oluyor.

  kafadar'ın şirketi, challenger uzay mekiğinden tutun da f-16'lara kadar amerikan hava kuvvetleri ve sivil uçaklar için üç binden fazla hassas parça üretmeye başlıyor.

  kafadar bununla yetinmeyip, zamanının en parlak buluşuna imza atıyor; hava yastığı (air bag).
  dünya bu buluşla çalkalanıyor. bu buluştan sonra altında 900 mühendis çalıştırıyor ve her yıl en az 500 milyon dolar kar elde ediyor, sırf hava yastıgından.

  düşmekte olan uçakların pilot koltuğunun fırlaması, paraşütlerde dolanma tehlikesinin yok edilmesi, gökdelenlerin içe dönük olarak yıkılması... hepsi de kafadar'ın buluşları arasındadır.

  gaziantepli kafadar, 1998 yılında, 82 yaşında colarado'da amerikan vatandaşı olarak da vefat ediyor.
 • bu topraklardan yetişmiş büyük bir insan. nasa'da üst düzey mühendis sırrı oğuz, kendisinden bir zirvede bahsetmişti. 'amerikanların yakından tanıdığı ve büyük saygı duyduğu bir insandır ahmet kafadar' dedi. böyle insanları tanımamız lazım