• 70'li yıllardan sonra yeşilçam filmlerinde ne idüğü belirsiz rollerde ortaya çıkan kostarika amca, ne yaptı, ne oldu bilmiyorum... kimi filmlerde ışıkçı, kimilerinde sesçi, kimilerinde "ar direktör" olarak ismi geçti, hatta bir filmde kendisini telefon direği rolünde, bir diğer filmde somun ekmek rolünde izlemiştim, başarılıydı ama isminden olsa gerek tutunamadı... yazık kaıplardan biri...
  • şark bülbülünde, şaban'ın mazlum'un yerine işe girmesine vesile olan hemşehri rolündedir.
  • esnaf ve sanatkarlar odası olsam kendisini tanıtım yüzüm seçerdim. zannediyorum yeşilçam filmlerinde canlandırmadığı esnaf rolü kalmamıştır. ancak kendisi kimi zaman paraya sıkışandan para istemeyen gönlü zengin bakkalken kimi zaman tecavüze yeltenen kasap olmuştur. yine de benim aklımda komik bekçi-polis amca olarak yer etmektedir.
  • pek cok turk filminde gordugumuz ye$ilcam emekcilerinden,takip edebildigim kadariyla 60 lar ve 80`lerin sonlarina kadar ortalikta gorunen, filmin yapim a$amalarinda gorev aldigina ise hic $ahit olmadigim , genelde sevimli a$ci, u$ak, mahallenin esnafi rollerinde gorunen tombik insan, hatta bir filmde ki sanirim turist omer filmlerinden biriydi sadri alisik yakla$ip yanina biyiklarini cektikten sonra , hey be kostarika be ya da kostarikali misin lan sen ehe gibi bir replik soylemi$ti.
  • üç kağıtçı filminde kemal sunal tarafından "ben ananın olduğu tarafa gidiyorum" şeklinde madara edilmişliği olan sahtekar kasap rolüne de can vermiştir.
  • mahallenin bakkalı manavı gibi rollerde oynardı. unutulmaz bir rolü de turist ömer boğa güreşçisi filmindeki ispanyol mahpus rolüdür.
  • gerçek adı ahmet turgutlu olan oyuncunun "kostarika" lakabı 1960'lı yıllarda sarıyerde işlettiği "kostarika" meyhanesinde gelmektedir. birkaç filmi hariç jenerikte hep "kostarika ahmet" yazmıştır.
  • leyla ile mecnun dizisinde ismail abi babasının siyah beyaz filmlerin aranan bir numaralı aktörü olduğundan bahsetmektedir, şurada da görüleceği gibi. ancak gerçekte efkarlıyım abiler filminde o rolü ahmet kostarika canlandırmaktadır. bu da böyle bir ayrıntıdır işte.
  • muhabir damla turgutlu'nun dedesidir ayrıca, onunla ilgili haberi için
  • yeşilçamda manav, kasap, esnaf, bekçi rolleriyle tanıdığımız ahmet turgutlu filmlerde ''kostarika'' soyismini 1950 'li yıllarda leventte işlettiği ''kostarika meyhanesi''nden almıştır.
hesabın var mı? giriş yap