şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ytü makine müh.bölümü öğretim üyesi.
 • kendisinin, derslerinin zamanının yarısını harcayıp verdiği gaz ile araştırmaktan ve çalışmaktan asosyal olduğum doçent doktor öğretim üyesi. bildiğim kadarı ile epey bilgi koparılabilecek bir insan.
 • öğrenciye süper gaz çakar. docentliğini gecen sene almiştir ve içi rahat etmiştir. yildizda alarge denilen birimin başındadir. doğan özgür ün israri ile hoca olmuştur. teorik derslerden ziyade daha pratik derslere girmektedir. derslerinde doğan özgür kadar olmasa da geyik potansiyeli yüksektir. nutuk atma kabiliyetini hemşehrisi süleyman demirel den almıştır.
 • yildiz makinadaki son senesidir. seneye mekatronik bölümüne geçiş yapacaktır. her ne kadar hakkında "bir şey öğretmiyor" denilse de, cidden öğrencide mühendislik yaklaşımı yaratmaya çalışan, olaylara mühendis gibi yaklaşmanızı sağlayan sayılı hocalardandır. bir çok konuda az ya da çok bilgisi vardır. kendisinin de belirttiği bir şey vardır, önemli olan kafa vermek, mühendisliğe açık olmak. gerçekten de anlatmaya çalıştığı şeylere karşı açık olursanız, can kulağıyla dinler ve kafa yorarsanız, adamın ağzından altın kadar değerli bilgiler çıktığının farkına varacaksınız. onun için konu önemli değildir, öğrenci oturup kendi başına öğrenebilecek düzeydedir fakat önemli olan mühendis yaklaşımı kazanabilmektir ve one göre türkiye'de bu nedenle mühendis açığı vardır. hissedebilmek, mühendisliğin özünü anlamak önemlidir. iyi konuşur, güzel gaz verir, sizi mühendisliğe alıştırır. bu hocaya karşı çok doluyum lakin anlatabilmem için sözlük formatı dışına çıkmam gerektiğinden anlatamıyorum. fakat şimdiye kadar ders almamış kişiler için çok üzücü gerçekten. mümkünse gidin mekatronikteki derslerine girin ve sadece dinleyin.
 • ytü mekatronik mühendisliği bölümü kurucularından ve bölüme emek vermeye devam eden öğretim üyesi.
  genel olarak bakalım ilk önce. öğrencilerin çoğu sevmez, dersini almaktan kaçınır, geçenler "a.k.'dan kurtuldum ben hacı, rahatım" der, "ders anlatmıyor sınavda dayıyor" der, "bu ne anlatıyor amk" der, derde der anlayacağınız. yazık diyorum bende .

  peki ben bu adam için yazıyorum da niye yazıyorum şimdi göreceksiniz. birde benim gibi anlayanlar açısından bakalım bu adama. hayatı sorgulamakta bulan, sonuna kadar giden, hata yaptığında kabul eden, saygı sınırlarını bilen ama bir o kadarda keyifli muhabbet edilebilecek bir hocadır kendisi. kulağınızı açar dinlerseniz, kafa yorarsanız neler anlatmak istediğini gayet iyi anlarsınız. e böyle böyle diyorlar ne anlatıyor harbiden? ne mi anlatıyor , sizi mühendis yapmaya çalışıyor tamamen her şeyi sorgulamayı öğretiyor, merak uyandırmaya çalışıyor , ülkeye yararlı bireyler, mühendisler yetiştirmeye çalışıyor. bu adam bölümü sahiplenenlerden, hepimizi çocukları gibi görüyor. çalışmamızı istiyor, sadece işimizin değil hayatımızın mühendislik olmasını istiyor. her zaman neden diye sormamız için çırpınıyor . evet bu koca profesör 50-60 yaşında bizim için çırpınıyor. hangi profesör yapar bunu?

  konu anlatımına gelirsek, asla kitaba göre gitmez. geçen hafta ne yaptığını bile hatırlamayabilir. umursadığı şey konuların nasıl içselleştirileceği, nerelerde kullanıldığı, sizin karşınıza nasıl çıkacağıdır. bu yüzdende bütün haftalar boyunca piyasada kullanılan malzemeleri, sistemlerin çalışma prensiplerini ve nasıl formülize edileceğini anlatır. sınavda da derste anlattığı sistemleri sorar yada sizin bir sistem tasarlamanızı ister. kitapta sadece teoride öğrenmeniz istenen şeyler yerine , sayıların nasıl kullanılacağını, bir sistemin nasıl optimize edileceğini anlatır. asistanlarına soruları hazırlatmadğı sürece anlatmadığını sormaz. dersin, muhabbetin içine girmeyen adam anlayamadığı içinde "bunu anlatmadı" der.

  ders anlatımı öyle zevklidir ki bin bir türlü şekle girer. gerek piston seslerini çıkarmak olsun, gerek akışkan parçacıklarını canlandırmak olsun, gerek bir arkadaşla sınıfın ortasında güreş tutmak olsun dersine zevk katmaya çalışır ve bunu da konunun kafada kalıcı olması için yapar. her ders bir anısını, tecrübesini, hatasını anlatır, hayat dersleri verir, dersten uzaklaştırır. hem eğlenelim hem öğrenelim hem dinlenelim diye. kısacası her şeyi sizin için yapar.

  bunları yapan kaç hoca var bilemem ama benim gördüğüm en eğlencelisi en bilgilisi en yırtınanı bu adamdır ve mühendislik öğrenimimde beni uyandırandır. en küçük şeyi bile sorgulamayı, mühendislik yaklaşımıyla bakmayı ve bunları yapmaktan zevk almayı öğreten, gösteren hocadır. kadıköy' de oturmama rağmen tek ders için sabahın köründe beni sevinçli bir şekilde kaldıran tek kişidir. şahsi tavsiyem, almasanız da dersini, başka bölümde de olsanız, gidin dinleyin bu adamı. o kadar fazla öğrenilecek şey var ki bu adamdan verdiği dersler yetmez. tek istediği dikkatlice dinlemeniz sonrası domino taşı gibi geliyor.

  tanım: harika bir öğretmen, mühendislik ruhunun beden bulmuş hali.

  edit: imla
 • dünya başkanlığı için seçim yapılsa oyumu vereceğim kişi.