• sabahtan beri facebook sayfasındaki bildirimleri inceliyorum ve her seferinde hayran oluyorum bu öğretmene. tek yaptığı sınıfın dekorasyonunu güzelleştirmek değil, girin bakın facebook profiline görürsünüz.

mesela, çanakkale zaferini anma programı düzenlemiş, tüm sınıfıyla birlikte, esenler ilçesinde. 1,5 saatlik bir program, parça parça seyretme imkanım oldu, muhteşem, muhteşem. çocuklar o kadar güzel oynamışlar ki, o küçücük enstantanelerde bile gözlerin yaşardı.

soma için öğrencileriyle klip yapmış mesela, 2014 yılında 29 ekim cumhuriyet bayramı için tüm okula program hazırlamış ancak üst makamlardan gelen emirle, "bundan sonra türkiye'de hiçbir okulda cumhuriyet bayramı'nın kutlanmayacağı" ve iptal edilmesi istenmiş. yılmamış, programı sınıfı için yeniden düzenlemiş ve ben bu bayramı kutlayacağım arkadaş bunu engellemek isteyen bir allah'ın kulu varsa beklerim demiş.

çocuklar için radyo kurmuş, yayınlar yaptırmış, sokak röportajları yaptırmış, dans yarışmalarına katılmış, özel eğitim alması gereken ve dışlanan bir çocuk için özel bir program yapıp, topluma kazandırmış. bunlar sadece son 2 senede yaptıklar ve profilinde paylaştıkları. bu yaptıklarıylada bir sürü ödül almış öğrencileriyle birlikte.

okudukça o kadar özendim ve o kadar mutlu oldum ki. işini severek yapmak, işinde fark yaratmak bu işte. umarım, bu öğretmenimizi harcayıp, onu yaptıklarına pişman etmezler.

ben kendi adıma teşekkür ederim ahmet öğretmenim sana. keşke senden çok daha fazla olsa, keşke, her okul senin gibi öğretmenlerde dolu olsa. o zaman gerçekten bu ülkenin geleceği için bu kadar endişelenmeyiz.

ahmet naç facebook profili
  • sıradışı bir sınıf öğretmeni.

profiline baktığınızda öğrencileriyle yaptığı çalışmalardan onlarca farklı örnek görüyorsunuz. ödev yok, fotokopi yok; öğrencileri kendisi araştırıp bilgiye ulaşıyor. ama esas dikkat çeken paylaşımı şu:

https://www.facebook.com/…73741842.776909313&type=3
  • içindeki öğretme coşkusunu yitirmemiş.

öğretmenler odasında gördüğüm içi geçmiş ve "ek ders yattı mı" cümlesinden başka cümle kuramayan cesetlerin (yaşlı anlamında demiyorum, gençlerin bile gözlerindeki ışık sönmüş) arasında pırlanta gibi parlayan bir öğretmen.
  • hazirladigi sinifi gorunce hakkinda kafamda olusan intiba ne ise onu gordum facebook profilinde. icim aciya aciya okudum yaptiklarini cunku ates gibi cocugun tum inancini koreltmek icin siraya girmis bir suru yobaz orospu cocugu var, biliyorum, biliyoruz.
  • iyi iş çıkarıyor bu idealist kardeşimizi beğeniyle takip ediyorum.
    onunla aynı zamanda öğretmenliğe başlamış başka öğretmen arkadaşlarımız da var. güneydoğu'da bir köyde havaların hala ısınmamış olması nedeniyle sobayla sınıfı ısıtıyorlar.
    tavırlarıyla öğrenci velilerinin kalbini ısıtıyorlar .
    anne baba sevgisi görmemiş çocuklara sarılarak ısıtıyorlar.
    ayakkabısız çocukların ayaklarını ısıtıyor.
    bunları yaparken unutulmuşluğun bağrında gençliklerini yakıyorlar.

işte o kardeşlerimize de selam eder ,ellerinden öperim.
  • tedxistanbul konuşmasını dinlerken keşke böyle bir öğretmenim olsaydı dediğim türkiye standartları için vizyonu yüksek bir öğretmen. o bu konuşmayı yaparken orada olduğum için kendimi şanslı hissediyorum iyi ki varsın hocam.

atatürk'ü anlayabildiğin ve sadece anlamakla kalmayıp genç nesillere aktardığın için teşekkürler.

konuşmasına buradan ulaşabilirsiniz [https://www.youtube.com/watch?v=qlktobwoch8 https://www.youtube.com/watch?v=qlktobwoch8]
  • kendisinden ınanılmaz bir biçimde soğudum.

bazen birilerini tanıdıkça sever; bazense sevmeyiz.

ben bu enaniyet duygusuna tahammül edemiyorum. bu idsel dürtülerin dışa vurumuna, bu gereksiz pohpohlanma arzusuna tahammül edemiyorum.

kendisinden çok çok çok daha başarılı bir öğretmen tavsiye edeyim; hasan kartal öğretmen.

birleştirilmiş sınıflar okutuyor, organik tarım yapıyor; yemek yapıyor; etkinlikten etkinliğe koşuyor... inanılmaz güzel şeyler...

siyasi figür üstünden sükse yaptı resmen atatürk'ü kullandı ahmet naç. atatürkçü birinin bu adamı sevmemesi gerekir.
  • tedx konuşması büyük çoğunluğu para kazanmayı temel amaç bellemiş meslektaşlarına azıcık feyiz sebebi olur umarım. kendini geliştirmenin, okumanın, üretmenin ne anlama geldiğinin kanıtı gibi bir öğretmen ahmet naç. tek olmadığına eminim. türkiye'nin dört köşesinde bir sürü onun gibi öğretmen var. biz keşfetmedik henüz. umarım sayıları artarak çoğalır da gelecek nesli biraz kurtarırız. umudum iyiliğin böyle böyle çoğalması...
  • tam ülkemin ihtiyacı olan bir öğretmen. tam atatürk'ün hayalindeki öğretmen. keşke ülkemizdeki öğretmenler senin gibi değil senin yarın kadar olsaydı. çok daha farklı bir noktada olurduk.

dün gece iki sıraları tedx konuşmasına denk geldim. o zamana kadar benim öküzlüğüm sadece okul boyayan bir öğretmen olduğunu haber görsellerinden gördüm. vidyoyu ilk açınca "oha 20 dk mı?" diye salakça bir soru sordum. izledim sonuna kadar, bir saniyesini bile kaçırmadan pür dikkat. vidyonun sonunda gece 2buçuğa yaklaşmış, gözlerim dolmuş, ağlamamak için zor tutarken buldum kendimi. ne güzel bir insansın sen. sana ve senin yetiştireceğin nesillere çok ihtiyacımız var. diğer -istisnaları ayrı tutuyorum- öğretmenlerin senden feyz alması lazım. herşey gönlünce olsun.

edit:imla
hesabın var mı? giriş yap