şükela:  tümü | bugün
  • türkiye hür ve kabul edilmiş masonlar büyük locası başkanı ve üyeleri zamanın cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer' i ziyaret etmiş ve şu açıklama basında yer almıştır.

" sayın cumhurbaşkanımız mesleğimize çok olumlu baktıklarını ve masonik prensiplerimiz nedeniyle özel bir konuma sahip olduğumuz mesajını vererek, bizleri ülkemizde atatürkçülüğün, laikliğin koruyucusu ve teminatı bir topluluk olarak gördüklerini, bundan da büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler. "

üstelik bu ziyaret 11 ocak tarihinde gerçekleşmiştir. oysa mason locaları atatürk tarafından 11 ocak 1935 tarihinde kapatılmıştır.

bu görüşmede, mason büyük üstadı mim kemal öke, atatürk' e hitaben:

" efendimiz biz zaten size bağlıyız fakat siz liderimiz olursanız, bir pervane gibi etrafınızda dönüp dolaşırız " demiştir.

bunun üzerine atatürk de;

" peki bir şey soracağım, bana cevap veriniz de sonra. . . siz avrupa' da hangi locaya bağlısınız ve mektebinizin ismi nedir? " der.

ve mim kemal öke;

" biz cenova' ya tabiyiz ve reisimiz barca mişon' dur " deyince atatürk hiddetlenir ve " haydi defolun buradan, cehennem olun gidin. yahudi uşakları ! benim milletim bana kahraman sıfatı verdi. ben sizin gibi bir çift yahudi' ye uşak mı olacağım? bu gece sabaha kadar türkiye' deki bütün locaları kapatmadığınız takdirde, yarın teşkil edeceğim divan-ı harb-i örfü'ye hepinizi verir ve astırırım. haydi defolun karşımdan " diyerek masonları kovar.

o gece bu heyet istanbul, izmir ve adana localarına durumu bildirir ve sabaha kapanmış olurlar.

geçmiş zamanda durum böyle iken ve kapanma tarihlerinde kovuldukları o köşk'te 45 dakikalık görüşme yapmışlar ve " laikliğin koruyucusu olduklarının " beyanı ne kadar üzücü ve düşündürücüdür.

kaynak:
    van milletvekili ibrahim arvas' ın anıları

atatürk mason muydu? hakan yılmaz çebi
  • liderlerinin bir boku çıktığında bu milletin gerçek en son cumhurbaşkanı olan ahmet necdet sezer'e saldırmayı vazife sayan göt kıllarının yeni bir hareketi.
    katil değil, hırsız değil,ahlaksız, bölücü, şerefsiz, adi,zalim, emanete hıyanet eden,tağut,müşrik,yezid değil kindar değil öküz değil haza beyefendi bir insan evladı için ne bulacaklar böyle eften püften suçlamalarla karalamaya çalışacaklar.
    ya alın kemiğinizi kendi mahallenizde kemirin.
    hoşt.
    araya da mutlaka hiç bir pisliği yapıştıramadıkları türk halkının tek ve ebediyyen değişmeyen lideri mustafa kemal atatürk'ü de katarak iç ferahlatmaya çalışan dangal'ak.
    siz karaladıkça parlayan bir liderdir büyük atatürk.