şükela:  tümü | bugün
 • ikinci mesrutiyette meclisi mebusan reisi. ittihat ve terakki partisinin paris'teki örgütleyicilerindendir.
 • // ahmed riza (1859 - 1930)

  osmanlı siyaset adamı. meşveret gazetesini çıkararak, jön türk hareketinde etkili bir rol oynamış, ittihat ve terakki cemiyeti'nin önderleri arasında yer almıştır. genç yaşta batı kültürüyle tanıştı. mekteb i sultani'yi (galatasaray lisesi) bitirdikten sonra, hariciye nezareti tercüme kaleminde bir süre katiplik yaptı. 1884'te tarım öğrenimi için fransa'ya gitti. çeşitli siyasal ve kültürel hareketleri izledi. pozitivizme ilgi duymaya başladı. bursa mülki idadisi müdürü, ardından bursa maarif müdürü oldu. nilüfer dergisinde şiirler yazdı. pozitivistlerin yayın organı olan la revue occidentale'a islamiyet ile ilgili yazılar yazdı. osmanlı imparatorluğu hakkında çıkan yazılara yanıt verdi. ii. abdülhamid'e eğitim sisteminde köklü değişimler öneren mektuplar yazdı. doğu kültürünü, batıdan alınacak bilim ve kültürle yoğurmayı ve halkın eğitim düzeyini yükseltmeyi öne çıkaran bir program yayımladı.

  23 eylül 1897'de meşveret'i yeniden merkez yayın organı olarak yayımlamaya başladı ve abdülhamid'in tahttan indirilmesi, kanun i esasi'nin uygulanması gibi konulara giderek daha önem verdi. jön türk hareketinin dönüm noktalarında, ilkelerine bağlı tutumuyla, mücadeleci ve çetin bir kişilik gösteren ahmed rıza, bazı dönemlerdeki kopmalara karşın, hareketin sürekliliğini temsil eden toparlayıcı bir simge olmuştur. 1930 şubat'ında istanbul'da öldü.//

  kaynak:
  www.kimkimdir.gen.tr/ahmet_riza/
 • (1859-1930). pozitivist bir turk buyugu. bizzat gormedim ama auguste comte'un pariste su an muze ve kutuphane olarak kullanilan evinin(monsieur le prince sokak no: 10) duvarlarinda yer alan 40 kadar onemli pozitivistin arasindan ahmet riza bey'in de portresi bulunmaktaymis.
 • 25 kasim 1918 tarihli ingiliz daily news gazetesinin haberine gore bu adam, ingiliz ve fransiz korumasinda bir turk hukumeti kurulmasini desteklemekte imis.

  kendisi senato baskani olarak abdulhamit'in despotluguna ilk karsi cikanlardan biri, diye bahsediyor haberde. zaten enver pasa ve talat pasa ile aralari [haberden] 6 sene once bozulmus. haberin yazildigi vakitler, beyefendi paris ve londra ziyaretlerinde bulunmakta ve ingiliz ve fransiz korumasi altinda sultani defederek, hilafeti surdurmeli imis.

  o devletler korumazsa falan turk milletinin hali harapmis.

  ayrica, kurulacak yeni turk hukumetinin ermeni ve arap katliamlarindan ve yunanlarin baski yapilmasindan sorumlu olan bakanlari ve gorevlileri cezalandirmasini bekliyormus. ve de bu yapilmadigi takdirde senatorluk gorevinden istifa edecek ve hayatinin devamini yapilan hatalarin duzeltilmesine adayacakmis.

  budur ahmet riza ingiliz gazetesinin haberine gore..
 • osmanlı toplumunu kurtarabilmek için yeni bir insan modeli yetiştirmek gerektiğini düşünen pozitivist. bu yeni insan modeli kanun-u esasi ve meşrutiyetten çok daha önemli, ekmeğini alnının teriyle kazanan, menfaatini kimsenin zararında aramayan kişidir.
 • 1910 yılında meclis-i mebusan başkanı sıfatıyla ittihat ve terakki'yi nobel barış ödülüne aday göstermiş.

  http://nobelprize.org/…n.php?action=show&showid=552
 • jön türkler'in avrupa örgütlenmesine damgasını vurmuş ittihatçı siyasi lider. karizmatik bir kişi ve çok iyi bir örgütçüdür. özellikle fransız sosyalistleriyle yakın ilişkiler içerisindedir. devletçi ve kalkınmacı görüşleriyle sol bir ittihatçılık yorumu yapmıştır.

  (bkz: #18263530)
 • tehcire uğramış olan ermenilerin mallarının tasfiyesi (yağmalanması) ve satılması kanun yolu ile meclisten geçirildiginde,
  "bu bir zulümdür. beni kolumdan tut, köyümden dışarı at, malımı mülkümü de sonra sat, bu hiçbir vakitte caiz değildir. bunu ne osmanlıların vicdanı kabul eder ne de kanun...ermenilerin malı kısmen yağma edildi..." diyerek bu malların satışının durdurulmasını önerdiyse de çabaları nafile kalmıştır.
 • masonların cemiyete davet mektubuna ben bu olayı tam anlayamadım, dinden minden de bahsediyorsunuz, ben ateistim dinle ne işim olur aq minvalinde bir cevap vermiştir.

  zaten eski zaman yazarlarını okurken iki şey beni çok şaşırtıyor: ilki, adamlar sandığımızdan çok çok daha zeki (ya da biz çok hafife alıyoruz herhalde) ve süper geyik şeyler var, yani sırf okuma keyfi adına açıp delice okunur.