şükela:  tümü | bugün
 • galatasaray lisesi'nin en eski beden öğretmenlerinden ve ilk kalecilerden; 1911 yılında türkiye'de ilk basket maçını yaptırmıştır.
 • 1926 yılında galatasaray'ın başkanlığını da yapmıştır.
 • ahmet robenson' un babası hindistan da gorev yapan bir ingiliz subayıdır musluman olur ve 2.abdulhamit'e muracaat ederek istanbul'a gelir turk ordusunda gorev yapar.
  ahmet,abdurrahman ve fevzi isimlerinde uc oglu vardır hepsi de galatasaray lisesinde okur
  ahmet ve abdurrahman robenson sporla ilgilidir,beden egitimi ogretmenligi yaparlar izcilik,basketbol gibi yenilikleri ogretip tanıtırlar
  fevzi robenson askeri pilottur ve ırak dolaylarında ucagının ingilizler tarafından dusurulmesi sonucunda olmustur
 • 1907 yilinda bir amerikan dergisinde, basketbol ile ilgili bir makaleden etkilenmi$ ve liseli arkada$larini toparlayarak turkiye'ye basketbolu kazandirmi$tir.
  yuksek yere asilmi$ iki adet 2 adet sepet, buru$turulmu$ kagitlar ile dergiyi okuya okuya basketbolun nasil oynandigini arkada$larina anlatmi$tir.
  (bkz: 100 yillik sevda)
 • uzun yıllar galatasaray lisesi beden öğretmenliği yapmış ve lisede ilk basketbol takımını kurmuş, basketbolun mucidi dr. james naismith'in basketbolu tanıtan makalesini türkçe'ye çevirmiş daha sonra galatasaray kulübü başkanlığı da yapmış olan spor adamı. ömrünün son 40 yılı abd'de geçmiştir.
 • 1886-1968 yılları arasında yaşamıştır.
 • https://youtu.be/dghxfee0fbq

  1929 yılında amerika’ya göçmüş ve 1968 yılında ölmüştür. türkiye’den kaçmasının sebebi babasının ingiliz olması nedeniyle ingilizce bilmesi ve ülkeye gelenlerle birlikte çalışmasıdır. 1924 yılında bir amerikalı methodist pastor ile ymca spor okullarının ankara’da açılması ve izmir’de çocuklara pastorize süt konusunda türkçe ve fransızca bildiriler dağıtılması projeleri tepkiyle karşılanmıştır.
  kurtuluş savaşında 1919 yılında kars kafkas cephesinde ingilizler ile iletişimde ahmed robenson tercümanlık yaparken kazım karabekir kendisinin casus olduğundan şüphelenmiş ve araştırma yapılmasını istemiştir.
  her dönemde aykırı bulunan ve yaşadığı ülke tarafından kabul edilmeyen ahmed robensın tası tarağı toplayıp ülkeden kaçmıştır.
 • müslümanlığı seçmiş bir ingiliz ana-babanın oğlu olan ahmet robenson, -birinci dünya savaşı'nda şehit olan- ağabeyleri abdurrahman ve yakup gibi galatasaray lisesi'ni bitirmişti.
  1908-1909 sezonunda istanbul ligi'nde
  şampiyonluğu kazanan (bir türk takımının kazandığı ilk şampiyonluk) galatasaray'ın kalecisi olan ahmet robenson, ayrıca türkiye'de izciliğin kurucusudur ve cumhuriyetten sonra türkiye'ye basketbolü sokan kişidir. 1925 yılında da galatasaray kulübü'nün başkanlığını da yapmıştır.
 • kendisi ve ailesi hakkindaki iki yuzyila yayilan hikayelerinin kitabi, gareth winrow tarafindan yayinlanmis.

  https://www.amazon.com/…rch-robinsons/dp/1445691396

  cok ozel ve detayli, izmir/istanbul/1.dunya savasi hikayeleri dikkat cekici, fakat bol ozel isimli ve bol detayli kisimlar cok akici degil. genel olarak ise insani aile dedigin nedir, yasam nerden nereye goturuyor insanlari, insanin izi/katma degeri nedir su dunyada diye dusundurttu bol bol.
hesabın var mı? giriş yap