şükela:  tümü | bugün soru sor
 • abd temsilciler meclisi dış ilişkiler komitesi’nde yapılan bir oturuma, listede adı olmadığı halde katılıp, türkiye’yi ve erdoğan’ı suçlayan bir konuşma yapınca tanıdık onu... ahmet sait yayla fetö'nün abd'deki üst düzey ilişkilerini yürüten eski emniyet amiri ve yeni akademisyen...

  uzun yıllar emniyet amirliği yaptıktan sonra 2014'te harran üniversitesi'ne atandı. 2015'in kasım ayında abd'ye gitti ve bir daha da geri dönmedi. halen george mason üniversitesi'nde profesör olarak ders veriyor.

  ahmet sait yayla, fetö’nün, emniyet içindeyken, dhkp-c’nin de aralarında bulunduğu diğer terör örgütleriyle ilişkisini kuran abilerden biri... bu ilişki sayesinde, yıllarca dhkp-c markası altında yapılan terör eylemlerinden bir kısmı da fetö’nün verdiği ihalelerle gerçekleşti... bu eylemlerden bazıları berkin elvan cinayeti, 1 şubat 2013'te abd'nin ankara büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısı, mart 2013 akp binalarına ve adalet bakanlığı'na roketli saldırı olarak biliniyor.

  ahmet sait yayla, açıklanan resmi listede adı olmadığı halde abd temsilciler meclisi'ne çağrılmış ve 15 temmuz konulu bir oturumda konuşma yapmıştı. yayla, darbenin arkasında teröristbaşı gülen'in olmadığını iddia etmiş, hatta türk hükümetinin ve cumhurbaşkanı tayyip erdoğan'ın darbe girişiminin arkasında olduğu dezenformasyonunu ortaya atmıştı.

  ancak üç kuzeni dhkp-c'nin üst düzey yöneticisi... hatta en küçükleri şafak yaylaçağlayan baskınında berkin elvan davasının savcısı mehmet selim kirazı öldürmesiyle tanıdık. ancak kiraz’ın rehin alındığı ilk dakikalarda onu maskesinin ardından tanıyan (daha sonra fetö'den ihraç edilen) polis amiri kadri cemil yiğit şafak yayla'nın ismini ilk kez duyurmuştu.

  yani ahmet sait yayla kuzenlerine söylüyor, onlar dhkp-c adına eylem gerçekleştiriyor. berkin elvan öldürülüyor, kamuoyu bu olayla ilgili manipüle edilmeye çalışılıyor.

  hatta bu kuzen kardeşlerden bulut yayla abd'nin yaptırım listesindeki türklerden biri...
  "dhkp-c üyesi olduğu" suçlamasıyla haziran 2013'te türkiye'de tutuklanmıştı. abd'nin temmuz 2013'te "terörist ve yaptırım" listesine aldığı bulut yayla için washington hükümeti yaptığı açıklamada "yayla, 1 şubat 2013'te abd'nin ankara büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısının sorumlusu dhkp-c'nin eğitimli bir üyesi. örgüt, mart 2013'te te akp binalarına ve adalet bakanlığı'na da saldırdı" demişti.

  diğer abisi dhkpc üyesi mehmet yayla, 2013 yılında ak parti’ye düzenlenen lav silahlı saldırının faili.

  kaynak
  kaynak 2
  kaynak 3
  kaynak 4