şükela:  tümü | bugün
 • oyuncu, yönetmen.

  kemal sunal ile nevra serezli'nin başrollerini paylaştıkları kılıbık (1983) filmini yönetmiştir.

  10 kadar filmde oynamıştır; buna rağmen dönemin ses getiren filmlerinde (arzu film filmleri) rol alması ününü bir parça olsun artırabilmiştir.

  hababam sınıfı uyanıyor (1976) filminde köylü ahmet,

  cennetin çocukları (1977) filminde münir özkul'un oğlu ahmet,

  gülen gözler (1977) filminde nedret'in (itır esen) mahalle arası sabun tozu üreticisi, kimya öğrencisi kocası,

  neşeli günler (1978) filminde patronun oğlu, oya aydoğan'ın sevgilisi.

  gülen adam (1989) filminde kemal sunal'ın gülme "hastalığını" docentlik tezi konusu olarak seçen psikiyatrist.
 • eski filmlerdeki o çok sevimli tebessümü ve kızarmış yanaklarıyla insanda sarılarak sıkma hissi yaratan, hababam sınıfı'nda öksüre tıksıra ilk sigarasını denerken mahmut hoca'ya yakalanması ve yağmurda tek ayak üstünde bekleme cezası verilen sınıf tarafından havuza atıldıktan sonra sırılsıklam haliyle havuzdan çıkıp gülümsemesi aklıma kazınmış kişi
 • şimdiki hali eski haline* hiç benzemeyen kişi.
 • ahmet sezerel hababam siniflarindaki alim ahmettir, koyden gelip kel mahmutun kol kanat gerdigi habababim environmentina (yeah beybi ) uyum saglamak adina olmadigibi gibi davranan bir sen bir ben olan insandir ahmet sezerel özellikle bulundugu filmin sonunda mezun olmadan az evvel köy okuluna yardim diye porno dergi gonderen hababamdaki zengin evlatlarina

  - nasıl gönderirsiniz bu pislikleri o tertemiz insanlara.onların kaleme silgiye deftere ihtiyacı var.onlara yardım edeceğinize onlarla dalga geçiyor, küçük göruyorsunuz.hiçbir işe yaramayan, asalak gibi yaşayan sizlerden nefret ediyorum.eğer anlayacağınızı bilsem yüzünüze tükürmek isterdim, siz ondan da anlamazsınız..

  diyebilmis son derece vefakar, topragini bilen seven bir abimizdir.. canlandirdigi bir karakter olsa da oyle sahane oynamistir ki ahmet sezerelin gercekten o goruslerde olduguna inanirim ben..

  bir de okula alinis süreci var ki
  ben tüccar değil eğitimciyim başlıgında birazdan incelemek istiyorum..

  ahmet sezeren sonralari itir esenle sahane bir ikili olmus 2-3 filmde oynamistir.. kücükken kendisine benzemek isterdim.. gorsel ve karakter bakimindan.. sonra tarik akan daha fazla film cekince tarik akan olayim dedim.. ama yine de bende yeri ayridir..
 • ''bana bak çarıklı sensin'' sözüyle köylü ahmet'in dellendiği an olarak bildiğim, hababam sınıfı filmindeki oyuncu.
 • hababam sınıfındaki köylü çocuğu ahmet ve gülen gözler filminin sabuncu mühendisi rolleriyle aklıma kazındı kendisi. aslında ben başlarda iki ayrı insan sanıyordum bu rolleri canlandıranı. bir bıyık bu kadar mı fark ettirir yahu
 • yıllar kendisinden çok şey götürmüş. kendisi otobüste karşıma otursa tanıyamam herhalde.

  http://haber.gazetevatan.com/…madi/626566/8/magazin
 • kendisinin ismini google'da arattığımda çıkan tanıma göre 4 nisan 2015 de vefat etmiş oyuncudur. umarım google yanılıyordur ve kendisi hayattadır. hiçbir başka haber kaynak da göremedim yani çok ilginç bir durum.
  edit: ahmetfirat sağolsun attığı mesajla google'ın hatalı olduğunu söyledi. bu rahatlatıcı açıklama için teşekkür ediyorum kendisine.
 • kendisini 1976'da tanıdığım sinema oyuncusu.

  o günlerde samanyolu sokak'taki şişli tiyatrosu'ndaki (iki katlı bir tiyatro idi, bir katında dostlar tiyatrosu oynardı) bir tiyatroda da oynuyordu.

  onat kutlar, vecdi sayar ve rekin teksoy'dan sonra sıraselviler'deki sinematek'in dördüncü ve (12 eylül olunca) son başkanı idi.

  sinematek kapanınca orayı uzun süre taksim sanatevi olarak işletti. (sonra bodrum'a taşıdı işyerini aynı adla)

  hayli kilo almıştı son yıllarında.

  şimdi şunları yazarken, 1976 yılındaki şişli etfal hastanesi karşısındaki bekâr evini, kendisini terk eden o günlerdeki oyuncu kız arkadaşını aramak için gökçeada'ya gidişimi, 22 yaşımda genco erkal ile ilk sahneye çıkışıma aracılık edişini, ostrovski'nin ve çeliğe su verildi romanından uyarlanan rusça sovyet filminin altyazıları olmadığı için, filmi her seansta en önden mikrofonla baştan sona diyaloglarını okumamı isteyişini hatırlıyorum.

  geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer.