şükela:  tümü | bugün
  • dun londrada, avam kamarasinda katildigi "sansurle savas: turkiye'de ozgur gazetecilik" soylesinde akp-gulen cemaati iliskisi ile ilgili muthis bir benzetme yapmistir:

"zoraki bir nikah vardi, cirkin bir bosanmaya sahit oluyoruz. mal icin evlenmislerdi, simdi hepsine tek basina sahip olmaya calisiyorlar."

basligina dadanan milliyetci arkadaslara hitaben de sunu eklemek isterim: konusmasindan anladigim kadariyla kendisini insanligin, hakkaniyetin yaninda konumlandirmaya calisiyor. benim gozumde, kurtcu veya taksim solcusu profili cizmedi.
  • iceri girmeden bir kac ay onceki bir yazisinda ergenekon operasyonundan iyi seyler cikacagina inananlardan biriydi, dava sulandiriliyor filan yaziyordu aksfdf.

bu baglamda, kendisini nedim senerle ayni kefede degerlendirmedigim kisidir asfdaf.
  • yeni kitabi paralel yürüdük biz bu yollarda akp cemaat isbirligi ve yol ayrimini yazmis.

kitap kapağı

(bkz: akp cemaat kadar çete cemaat akp kadar hırsız)

kitabin arka kapagi

"akp ve gülen cemaati, yakın zamana kadar türkiye'yi siyasi ve toplumsal olarak birlikte dönüştüren iki iktidar ortağıydı. devleti soyma amaçlı bir talan zincirini yalanlarla ve hukuku ayaklar altına alarak örtbas etmeye çalışan hırsızlar çetesiyle. bunun üzerinden hukuki değil siyasi operasyonlara kalkışanlar geçmişin yol arkadaşlarıydı. tuzaklar, hileler, sahteliklerle örtülü soruşturma ve davalar zincirine imza atan bu iki suç ortağı şimdi, 'yeni türkiye'nin savaşan güçleri olarak sahnedeler. tarafların yaptığı savunmalara kimse aldanmasın. bu savaş ne demokrasi ve sivil toplum ne de birilerinin iddia ettiği gibi barış ve sivilleşme için yaşanıyor. sadece devletin sahibi kim olacak diye savaşılıyor. her savaş gibi bu da kirli. bu yüzden ortalığı kaplayan pislik görünen o ki bir süre daha pis kokular yaymaya devam edecek. kötü olmadı. zira bu iktidar paylaşım savaşı patlamasaydı kimsenin kuşkusu olmadığı yolsuzluk, rüşvet, hırsızlıkla örülü akp iktidarının talan çarkı ortaya çıkmayacaktı. gülen cemaati'nin türkiye'nin yeni derin devleti olmaya çalıştığı bu kadar açık anlatılamayacaktı. uzun sözün kısası, akp suçladığı cemaat kadar çete, cemaat suçladığı akp kadar hırsızdır."
  • politik doğruculuk oynuyor ama cemaat belini doğrultsa ilk içeri tıkacaklarından biri yine kendisidir.

gazeteci yazar.
  • (bkz: solcu omurgalılığı)
    esen rüzgarın önünde eğilip bükülenlerin kendisinden "insan duruşunu" feyz almasını istediğim gazeteci. soyadının hakkını verir. şık'tır.
  • ilhan cihaner, nedim şener ve onlar gibi bir sürü güzel adam gibi gülen gözler filmdeki yaşar usta'dır. müteahhit yunus inşaatlarında hurda malzeme, yetersiz demir, çürük tuğla kullanınca, yaşar usta yunus'u uyarmıştı, ''...bak yunus bu yaptığın doğru değil. demiri eksik kullanıyorsun, çimentoyu çalıyorsun. insan hayatıyla oynama. bu inşaat çökerse başın belaya girer. sana acımam, çoluğu çocuğu olan şu zavallı insanlara acıyorum ben..''

aynı yaşar usta gibi ahmet şık ve onun gibi insanlar cemaate ''hukuk gün gelecek size de lazım olacak'' demişti. o gün ahmet şık'a badem bıyıklarının altından gülen kolormatik gözlüklü adamlar, şimdi ülkenin en mağduruymuş gibi, en dik duruşlu insanlarıymış gibi bağırıyor. hüseyin gülerce gibi bir adam da köşeye sıkışınca, ''hizmet vatana ihanet etti'' diyecek kadar küçülüyor.

müteahhit yunus'un inşaatı gibi çökerken cemaat, yine en büyük dersi onlara ahmet şık veriyor: ''birkaç yıl önceki faşizm döneminin kudretli sahiplerinden cemaat'in bugün yaşadığının adı da faşizmdir. faşizme karşı çıkmak erdemdir.''

yarın yine unutacak hizmetçiler bugünlerini, yarın yine taksim'de direnenlere terörist diyecekler, yarın yine gazetecilerin suçları gazetecilikten değil başka şeylerden diye dayanaksız haberler yapacaklar... ve yine sadece ahmet şık gibi omurgalı adamlar onlara karşı duracak. konuşurken solcu yaşarken karambolcu entel magandalar da bir cemaat televizyonunda bir akp televizyonunda konsomatris gibi kucaktan kucağa gezinecekler.

cemaatçi olsam, tv'de ahmet şık'ı, ilhan cihaner'i, nedim şener'i görsem utancımdan hüngür hüngür ağlarım, televizyonun ayaklarına yapışır ''ben ettim sen etme'' diye yalvarırım.
  • mensubu olduğu cumhuriyet gazetesi ve cumhuriyet'in talimat aldığı chp gibi cemaate yanaşmış kişi.
  • cemaate yanaşmış kişi diyor bir dangalak bu adam hakkında :))))
    neyi nasıl savunacaklarını şaşırdı akahpeler, bono gibi bastım kahkahayı, yeminle :)))
  • bugün cemaatin yanında durarak hem onurlu bir tavır sergilemiş, hem mücadele ruhunu güçlendirmiş, hem de cemaat'in özeleştiriye nihayet meyletmesini sağlamıştır.
  • bugün *göz altına alınan ekrem dumanlı'ya twiter'dan destek atmış. kusura bakmasın onun kadar gönlümü bol eylemeye hiç niyetim yok.