şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ensar vakfı eski başkanı ahmet şişman bugün sabaha karşı beş sularında ebediyete intikal etti.

  islami camianın birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik yapmış olan ahmet şişman, bugün sabaha karşı kayatını kaybetti.

  ahmet şişman'ın naaşı yarın öğle namazı sonrası fatih camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

  ahmet şişman, 1952 yılında gerede'de doğdu. 1958 yılında ankara yahya galip kargı ilkokulu'nu bitirdi. 1971 yılında istanbul imam hatip lisesi'nden mezun oldu.

  1971-1975 yılları arasında istanbul yüksek islam enstitüsünü tamamladı. 1975 yılında düşünce yayınları'nın ve düşünce dergisi'nin kuruculuğunu yaptı.

  1976 yılında istanbul üniversitesi edebiyat fakültesini bitirdi. akabinde istanbul yüksek enstitüsü derneği başkanlığı yaptı.

  1977 yılında istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi'nde yüksek lisans yaptı. yine aynı yıl istanbul davutpaşa lisesi'nde din dersi öğretmenliği görevinde bulundu.

  1979-1984 yıllarında almanya'nın gelsenkirchen şehrinde kadrolu öğretmenlik yaptı. yine aynı yıllar arasıda almanya'nın gelsenkirchen şehrinin ilk seçimli yabancı temsilcisi oldu.

  1984'de yurda dönen ahmet şişman, ticaret yapmaya başladı. 1984 yılında insan yayınları kuruculuğunu yaptı.

  1990 yılında iz yayıncılığı kurdu.

  1990 yılından sonra iz yayıncılık bünyesinde yeni şafak gazetesi'nin sahipliğini yaptı.

  1990-2011 yıllarında ensar vakfı genel başkanlığı yaptı.

  1994 yılında türkiye gönüllü teşekküllüler vakfı (tgtv)'nın kurucu üyeliği ve genel sekreterliğini yaptı.

  1997-2000 yıllarında tgtv genel başkanlığı yaptı.

  1998 yılında 28 şubat'a karşı yapılan ilk sivil toplantı olan demokrasi kurultayını büyük bir kitleye ulaşarak gerçekleştirdi.

  2002 yılında değerler eğitimi merkezini kurdu.

  2005 yılında islam dünyası sivil toplum örgütleri birliği (idsb)'ni kurdu.

  idsb'nin şu anda 40 ülkeden 180 önemli bürokrat ve işadamlarından oluşan üyesi var.

  yine 2005 yılında filistin platformu üyeliği, sivil dayanışma platformu üyeliği, 2010 kuran 1400 platformu sözcülüğü, geredeliler birliği istişare kurulu başkanlığı, ankara gerkav kurucu üyeliği, bolulular platformu kurucu üyeliği'ni yaptı.

  2009 yılında t.c. vakıflar genel müdürlüğü meclisine 1. sıradan aday gösterilerek seçildi.

  aynı yıl türkiye orman ürünleri imalat ve ithalatçılar derneği (torid) kurucusu ve yönetim kurulu üyeliği, önder ve ihh istişare kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

  yayınlanmış eserleri: 'kur'an da zulüm kavramı, öfkenin sonbaharı, hasaneyn heykel'den tercüme, almancadan.' ayrıca mttb dergisi, düşünce dergisi, tohum dergisi, izlenim dergisi, dem dergi'de çeşitli yazıları yayımlandı.
 • islamî kesimin osman kavala'sıydı. yüzbinlerce dolar parayı kitap çıkartmak için gözünü kırpmadan harcamıştır.
 • bir delinin kuyuya taş atması, 40 akıllının da çıkaramaması örneğini şahsında görüyoruz.
  birisi biyografisini yazarken eskiden sahipliğini yaptığı ve kurucusu olduğu iz yayıncılık'ın kuruluş tarihi olarak 1989 demiş, herkes copy paste edince iş karışmış.
  iz yayıncılık 1990 yılında kurulmuştur. inanmayanlar http://www.iz.com.tr/?git=about adresindeki yayınevinin resmi açıklamasını okuyabilir.

  --- spoiler ---

  iz yayıncılık 1990 yılında kuruldu. kuruluşunun ilk dönemlerinde gerek kitap seçimlerindeki titizliği, gerekse yayınladığı kitapların kalitesi ile okurların hemen ilgisini çekti. türkiye’de kimsenin yayınlama cesaret ve imkânını bulamadığı önemli islâm klasikleri ile batı düşüncesinin saygın isimlerinin kitaplarını neşretti. bir yandan klasik islam mirasını gün ışığına çıkarırken, diğer yandan modern literatür üzerine yoğunlaştı; böylece geleneksel ve çağdaş kültür arasında köprü olmayı amaçladı.

  --- spoiler ---
 • "sanata ve sanat kavramlarına giriş" adlı kitabın yazarı.
 • marmara üniversitesi atatürk eğitim fakültesi resim-iş eğitimi bölümü mezunudur.

  uzun yıllar sinema alanında çalışmıştır. sinema filmi ve dizilerde; oyuncu, yapımcı, sanat yönetmeni, dekor tasarımı gibi görevler üstlenmiştir.

  resim çalışmalarının yanı sıra, sanat ve estetik, sanat tarihi konularında araştırma ve incelemelerde bulunmuştur. "sanata ve sanat kavramlarına giriş" kitabının yazarıdır.

  http://sinematurk.com/kisi/3658-ahmet-sisman/
 • dizi sektöründe çalıştığı zaman set çalışanlarına değer veren iş geç bitse bile önce dinlenme zamanı verilmesini sağlayan sektörün kaliteli isimlerinden şimdilerde inzivaya çekilmiş kişi.
 • hayallerim aşkım ve sen, hanım, aaahh belinda gibi birçok filmin yapımcısı. bozcaada'da kendisiyle tanışma fırsatımız oldu. bize güzel şaraplarından ikram etmeyle yetinmeyip bahçesindeki güzel meyvelerden de ikram etti. üstüne kitabını da imzalattım. umuyorum kendisiyle istanbul'da da görüşme fırsatımız olur.
 • bir ahir zaman bilgesi.

  geçtiğimiz haftasonu bozcaada'da tanıştık kendisiyle. türk sinemasında klasik olmuş çoğu filmde emeği geçmiş bir sinema emekçisi, reklamcı, ressam, şair ve de mutevazı bir muhabbet insanı. çok güzel şeyler sığdırmış ömrüne. daha da sığdıracak biliyorum.

  ustaya saygı:

  (bkz: asiye nasıl kurtulur)
  (bkz: fikrimin ince gülü) *
  (bkz: hayallerim aşkım ve sen)
  http://www.sinematurk.com/kisi/3658-ahmet-sisman/

  ve ayrıca bir sözlük yazarı.