şükela:  tümü | bugün
 • 1939 yılında tokat'ta dogan, ankara universitesi siyasal bilgiler fakultesi'ni bitirip paris universitesi'nde anayasa hukuku ve siyaset bilimi doktorasi yapan, 33 ya$inda docent olan, 1978'de kultur bakanligi yapan, 1988'de profesorluge yukselen laik cumhuriyetin yilmaz savunucusu.
 • bir cok aydin insanimiz gibi, susturulmus sanilan ancak icimizdeki sesi hic susmayan, degerli, aydinlik insan...
 • bugün ölümünün 4. yıldönümü olan ankara üniversitesi iletişim fakültesi hocası
 • zamanında bilgi universitesinde verdigi konferansa bes kisi katılmıs olan devletci insan. dirilip tekrar gelse tıkıs tıkıs dolar o salon. insanlar boyle iste...zamanın ötesinde olmak gerekiyor cogu zaman. dusuncelerine hic katılmasam da susmamış olmasını saygıyla karsıladıgım insan.
 • bilgisi ve vakarı karşısında saygı duymaktan, hiçbir dersini kaçırmamak için yarım saat önce dersine gelmekten başka yapılabilecek hiçbir şey olmayan demokrat insan. döneminde benim diyen diğer sözde hocaların dahi söz vermeye çekindiği öğrencilere, hiç istifini bozmadan söz veren ve yine aynı vakur edayla söylediklerini bilimsel verilerle çürütüp patırtısız gürültüsüz dersine, genç dimağları ışığa boğmaya devam eden harikulade eğitimci. yeni nesillerin apolitikleştirilmesine engel olabilmek için, her hafta üç saatlik dersinin bir saatini güncel konulara ayırıp, o çok sevdiği öğrencilerinin düşünmesini ve konuşmasını sağlayan ileri görüşlü toplumcu insan. ve tüm bu ve sayamadığım daha birçok niteliğiyle, 21 ekim 1999 sabahı katliam haberinin duyulmasıyla, başta öğrencileri olmak üzere tüm farkındalık düzeyi yüksek insanı yasa boğan, gözyaşları içinde acı, hem de çok acı olan yokluk gerçeğini kabullenmeye zorlayan biricik kişi.
 • medeni tartışma ortamını ilk kez onun derslerinde yaşadık. onun dersinde her görüşün ifade edilmeye hakkı vardı. her ifadeye karşı çıkılma hakkı olduğu gibi. önce söz alınır, sonra kalkıp adam gibi konuşulurdu. sokakta kavga edenler onun dersinde uzlaşmasa bile birbirini anlamaya gayret ederdi. yerinde müdahaleleri yalnızca konuyu açmaya, ara sıra da bilgi vermeye yönelikti. sakin ve ılımlı üslubu ile her düşüncenin saygı değer olduğunu ondan öğrendik. nur içinde yat hocam.
 • bombali bir suikast sonucu hayatını kaybetmiş gazeteci yazar.
  (bkz: ugur mumcu)

  yayımlanmi$ eserleri :
  kemalizm laiklik ve demokrasi
  ataturke saldirmanin dayanilmaz hafifligi
  secimsiz demokrasi
  siyaset bilimi
  siyasal catisma ve uzlasma
  bir turkun olumu
  ben demokrat degilim
 • türkiye'deki az sayıda bulunan gerçek entelektüellerden birisiydi. iğrenç terörün, iğrenç bir suikastine kurban verdik. koruyamadık bütün bir toplum olarak ihtiyaç duyduğumuz insanlardan birini daha. katledilmesinin üzerinden 4 yıl geçmiş.
 • ölümüyle iç acıtan, ülkeye lanet ettiren ve çok özlenilen insan. cumhuriyet yazarlarındandı...