• 1920 yilinda dogup 1964 yillinda bir trafik kazasi sonucunda hayatini kaybetmi$, galatasaray lisesini bitirmi$, 1948 yilinda sinema hayatina ba$layip kotu adam rolleriyle un salan turk sinema oyuncusu.
 • “kötü adam”ların en güzeli. en çok alkış alanı. galatasaray lisesi mezunu bir halk adamı. yüzlerce filmde karakter oyuncusu olarak yer aldığı için yetmişlerde onun için “kitapsız ilim ahmet tarık tekçesiz filim olmaz” derlermiş. en güzel “çocuk kaçırma” işini o yapar, en güzel dayağı o atardı. yan karakterdi ama hep alkışlandı... 64 yılından yeşilçamı öksüz bırakarak gitti.
 • misafir aktör statüsünde olduğu bir filmin jeneriğinde gördüğüm, kitapsız ilim ahmet tarıksız film olmaz ifadesiyle en çok güldüren kötü adam ünvanını hak etmiş oyuncu.
 • laurel and hardy'nin oliver hardy'sine benzettiğim; ses tonu , tam anlamıyla kötü olmasına müsait olmayan tatlı bir kötüdür ahmet tarık tekçe. bi de çocuk kaçırır o tombiş haliyle. bıçkın bir istanbul türkçesiyle kafa tuttuğuna çokça şahit oluruz. ayhan ışık'a, izzet günay'a, eşref kolçak'a posta atar.

  geriye dönüp bakınca özlenesi bir hayal kahramanıdır. ola ki zaplarken siyah beyaz bir türk filmine rastlarsanız, kötü adam da ahmet tarık tekçe ise, yapacak en anlamlı şey oturup izlemek olur.
 • 1920 yılında istanbulda doğmuş olan sinema sanatçısı. galatasaray lisesini bitirdikten sonra bir süre camialtı tersanesinde ve fener nüfus memurluğunda çalıştı. tiyatro sanatçısı nezihe becerikli ile evlendi ve ayrıldı. ilk filmi 1948 de oynadığı tuzak filmidir. vahşi arzu filminde canlandırdığı kötü adam karakteri bu filmden sonra üstüne yapıştı. bu tiplemesini bir çok filmde sürdürdü. yankesici kız filminin galasına giderken karabük yakınlarında geçirdiği bir trafik kazası 1964 yılında yaşamının sonu oldu. üçyüzün üstünde filmde rol almıştır.
 • rahmetliye ilişkin yaşanmış nefis bir hikaye duyulmuştur.

  efendim, yıllar yıllar önce ankara-istanbul arasında ulaşım zor iken bugünlerde boss, ulusoy, varan gibi şirketler yok iken hafiften paralı adamlar ankara-istanbul arasında taksi dolmuş ile seyahat edermiş. anlaşırmış 4 kişi binermiş taksiye.

  işte bu yolculuklardan birinde klasik yolculuk muhabbeti yaşanmaktadır. olayın birinci şahsı ağzı bozuk mu bozuk ve bu özelliğiyle tanışan herkesin hatırladığı bir kişidir. diğeri ise ahmet tarık tekçe'dir.

  -yav hemşerim sizi bir yerden tanıyorum ben.. ikimizin tanıştığından adım gibi eminim..
  -yok birader hatırlayamadım (gözlerde hafif bir tedirginlik izi)
  -yok yok.. tanışıyoruz biz..

  efendim bu can sıkıcı muhabbet biraz devam eder sonra ara verilir. mola verilmiş çaylar içilmektedir.

  -hemşerim valla tanışıyoruz biz.
  -yok yahu tanışmıyoruz.
  -hemşerim bak; ben ikimizin tanıştığını biliyorum.. sen beni tanıdığına göre küfürbaz olduğumu da biliyorsun demektir. ya nerden tanıştığımızı hemen söylersin, ya da başlıyorum küfretmeye! (tehdide gel)
  -aman sövme hemşerim ben ahmet tarık tekçe'yim..

  küfürbaz eleman daha önce gördüğünden, hem de çok gördüğünden elbette emindir. rahmetli de hem az dayak yememiştir "kötü adam" diye, hem de "o filmi şöyle çekseydiniz daha iyiydi be hocam", "yav nasıl çekiyorsunuz bunları", "fatma girik'i gerçekten yaladın mı birader ehehehe" muhabbetlerinden sıkılmıştır, gerçek kimliğini vermek istememektedir.
 • hic alakasinin olmadigini bile bile, hirsiz polis adli dizide ugur yucel'in canlandirdigi aksak karakteri ile ozde$le$tirdigim bir oyuncudur rahmetli. tam sebebini halen bilemesem de, aksak'in o gur ve de parlak siyah saclari cagri$tiriyo biraz galiba.
 • 1964 yılında hayatını kaybettiği kazada,aynı arabada filiz akın ve ahmet tarık tekçe'nin eşi,türker inanoğlu ve şoförü bulunmakta imiş.şoför rahatsızlanınca direksiyona türker inanoğlu geçmiş ve arabayı kullanırken safranbolu civarında bir kamyonunun arabaya çarpması ile şoför ve ahmet tarık tekçe hayatını kaybetmiştir.
 • dile kolay tam kırk altı sene önce bugün, bir film galasına giderken geçirdiği trafik kazası sonucu aramızdan ayrılan, taht kurduğu gönüllere imzasını buruk atan aktör. nur içinde yat ahmet tarık tekçe.
 • kısacık ömrü bile efsane kötü adamlar arasına girmesine mani olamamış olan usta. galatasaray lisesi mezunu ve siyasi muhalefetten 1 ay da olsa hapis yatan bir insanmış kendisi. en korktuğu şekilde yani bir trafik kazasıyla vefat etmiştir. nur içinde yatsın
hesabın var mı? giriş yap