• divanı hümayun tercümanlığında bulunan ilk türk’tür.
 • 19. yüzyılda yaşamış türk devlet adamı. osmanlı devleti'nde tercümanlık, kâtiplik, büyükelçilik görevlerinde; (o dönemin) içişleri, milli eğitim ve adalet bakanlıklarında çalıştı.
  moliere'in oyunlarını türkçeye çevirdi.
  türk tiyatrosunun kurulması ve oluşmasına çok önemli katkı sağlamış, 1800'lü yılların 2. yarısında entellektüel çevreye damgasını vurmuş aydın.

  bursa'daki tiyatro salonu ile ismi yaşatılıyor.
 • secere-i türk'ün yazarı.
 • bursa'nin sehir merkezi olan heykel'de unlu ataturk heykelinin tam karsisinda yer alan bursa'nin yegane yerlesik tiyatrosuna ev sahipligi yapan merkeze adini veren sahsiyet.
 • (bkz: salname)
 • bursada valilik yapmış, bir de tiyatro kurmuş kişi
 • adına ankarada bir okul bulunan tiyatrocu.
  (bkz: ahmet vefik paşa ilköğretim okulu)
 • osmanli devleti'nin son donemlerinde, bursa'da "anadolu sag kol mufettisi" ve vali gorevlerinde bulununan, bunun yanisira, belediye hizmetlerini de ifa eden devlet adami; ayrica; elcilik, bakanlik, oyun yazari ve fikir adami gibi unvan ve vasiflari da vardir. ulkemizin ilk meclis-i mebusan'inin da baskanligini yapmistir.
  zat-i muhteremi, tipi itibari ile, ziraat bankasinin kurucusu, mithat pasa'ya benzetirim. bunda da her ikisinin fotograflarindaki giyim tarzi ile sakal ve biyik kombinasyonlarinin rolu var, kanisindayim. meraklisi icin, asagidaki linke tiklayanlar iki resim arasinda "park goremiyorum ya sen?" sualine basvurabilirler. (birazcik ahmet vefik pasa'nin burnu daha uzun sanki)
  http://www.aysebulut.com/turktari/ahmetvefik.htm
  http://www.aysebulut.com/turktari/mithatpasa.htm
  (yok, yok baktim da pek benzemiyorlar, andiriyorlar birbirlerini, iddiamdan vazgeciyorum. bursali tahir bey'e mi benzetsem acaba?,, himmm.)

  neyse efendim, esas konuma doneyim, ahmet vefih pasa bursa icin fazlasi ile iz birakmis bir devlet adamidir. onun gorev yaptigi donemlerde bursa'da cok kayda deger bayindirlik hizmetleri kazandi; bursa-gemlik karayolu, yesil ve emir sultan'i birbirine baglayan cadde, hisar 'i, sehir merkezine baglayan cadde, inonu caddesi(simdiki ismi) ve ulucami onundeki simdilerde ataturk caddsi diye bilinen yollar bunlardan en bilinenleridir. ayrica, hastane, belediye binalari ve kendi adi ile bilinen istanbul disindaki ilk tiyatroyu bursa'ya kazandirmistir. ne gariptir ki, bursa esrafinin sikayeti uzerine 2 defa gorevden alindi.
  (bu hadise icinse, , yol yapim faaliyetleri sirasinda, yol ustune denk gelen yatirlari bir gecede yerlerinden etmesi gerekce gosterilmekte; bursali'larin bu konudaki hosnutsuzluklari icin de soyle bir mizahi uslup kullandigi rivayet edilir; "erenlerin ruhuna bir fatiha okuyup duada, yol acmak istedigimi soyledim. bursali'ları seviyormus, gordugunuz gibi gece, yolun kenarina kendi kendine cekilmis! evliya diye ben buna derim!" )
 • zarif nükteleri bulunmaktadır pa$anın.. paris büyükelçisi iken imparator iii. napolyon’un yeni yaptırdıgı bir opera binasının açılı$ törenine davet edilmi$.. tören sırasında ahmet vefik pa$a, napolyon’a en yakın locaya kurulmu$, tavır ve davranı$larıyla imparatora hiç
  aldırmayan bir izlenim vermi$.. bu umursamazlıga içerleyen napolyon, ahmet vefik pa$a’ya bir adamını göndererek:
  — git su osmanlı pa$asına sor, kendini hâlâ kanuni devrinde mi sanıyor, demi$..
  ahmet vefik pa$a aynı umursamazlıkla cevap vermi$:
  — imparator hazretlerine hatırlatırım ki osmanlı tahtında kanuni olsaydı, kendileri orada olmaz, yerlerinde ben olurdum.
 • napolyon'un paris'te yaptırdığı opera binasında bulunmasıyla tarihe geçen bu sanatsever paşanın, yine bir başka opera binası olan ankara opera sahnesinin lobisinde de bir heykeli vardır.
hesabın var mı? giriş yap